گروه معادن مس
 
امید آنتوفاگاستا سهام‌دارانش را ثروتمند کرد
گروه معادن >مس - افزایش قیمت مس در روزهای اخیر باعث شد شرکت معدنی آنتوفاگاستا که از بزرگ‌ترین فعالان صنعت مس است، سود سهام خود را بالا ببرد. مدیرعامل این شرکت می‌گوید به آینده بازار فلز سرخ امیدوار است. این رونق جهانی بازار ایران را هم متاثر کرده.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از عصرمس، شرکت معدنی شیلیایی، آنتوفاگاستا، روز گذشته سود سهام خود را بیش از پنج درصد افزایش داد. بنا به گزارش «رویترز» سود سهام این شرکت به 1007 پنس رسید که بیشترین میزان از سال 2013 تاکنون است. آنتوفاگاستا سال گذشته نیز در پی افزایش قیمتی که فلز مس داشت، سود سهام خود را افزایش داده بود، اما افزایش اخیر در چهار سال گذشته بی‌سابقه است. Iván Arriagada، مدیرعامل آنتوفاگاستا در این زمینه گفته است: «ما به آینده قیمت مس امیدوار هستیم. با این حال باید آهسته‌تر پیش برویم چراکه هنوز هم در حال خروج از رکود هستیم. ازطرفی برخی از نوسانات غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و ما باید همواره عرضه و تقاضا را بازبینی کنیم.»

براساس صورت وضعیتی که روز سه‌شنبه از شرکت آنتوفاگاستا منتشر شد درنتیجه افزایش قیمت مس در بازارهای جهانی این شرکت افزایش درآمدی 88درصدی داشته است. دوشنبه گذشته فلز مس در بورس فلزات لندن به بالاترین قیمت خود در سه سال گذشته رسید و با قیمتی بیش از 6600 دلار در هر تن معامله شد. از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون فلز مس نزدیک به 20درصد افزایش قیمت را تجربه کرده که ناشی از انتظارات بازار در زمینه کسری مس است. اما این انتظارات تنها شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی را متاثر نکرده است. در ایران نیز افزایش قیمت فلزات، بازارهای مالی را تحت تاثیر خود قرار داده است.

شاخص کل بورس تهران در معاملات روزهای پایانی مردادماه تحت تاثیر افزایش قیمت فلزات پس از سه‌سال‌و‌نیم از کانال 82 هزار واحدی عبور کرد. بازارهای کالایی یکی از عوامل موثر رونق بازار سهام کشورند چراکه بیش از 50 درصد از ارزش بازار سهام در اختیار صنایع کالایی قرار دارد. «دنیای اقتصاد» در گزارشی در این زمینه نوشته است رشد شاخص بورس طی معاملات ماه گذشته بیش از هر چیز مرهون معاملات مثبت در نمادهای زیر مجموعه گروه فلزات اساسی بود. این موضوع در بررسی روند شاخص صنایع مختلف بورسی به‌خوبی مشهود است. شاخص گروه فلزات اساسی در مرداد حدود 19.7 درصد رشد کرد. قیمت مس روز گذشته در سطح 6600 دلار در هرتن قرار گرفت. قیمت سرب و روی نیز به ترتیب 3502 دلار و 3150 دلار در هر تن گزارش شد. روند صعودی این قیمت‌ها در روز‌های پایانی مرداد شتاب بیشتری گرفت و قیمت سهام وابسته را به مسیر صعودی سوق داد. این در حالی است که این صعود همچنان ادامه دارد.

شاخص بورس در حالی در جریان معاملات امروز (چهارشنبه) بازار سرمایه 297 واحد دیگر رشد کرد که نماد فملی بیشترین تاثیر مثبت را بر آن داشت. گزارش «تسنیم» از معاملات امروز بورس حاکی از آن است که بیشترین تاثیر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای فملی، کچاد و ومعادن شد و در مقابل نمادهای معاملاتی شبندر، شتران و وغدیر با افت خود مانع افزایش بیشتر شاخص شدند.


منبع: عصرمس
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۷
کد مطلب: 39704