گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
امکان تولید شمش با کیفیت و بازیافت آلومینیوم در کشور فراهم شد
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور موفق به کسب دانش فنی تولید دستگاه تست کیفیت مذاب آلومینیوم شدند که به گفته آنها با استفاده از این دستگاه علاوه بر تولید شمش‌های باکیفیت امکان بازیافت آلومینیوم در کشور فراهم می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، یکی از مهم‌ترین مشکلات تولید قطعات حساس فلزی با روش ریخته‌گری اطمینان از کیفیت مناسب مذاب است. برای رفع این مشکل یکی از شرکت‌های فناور کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری موفق به ساخت و بومی‌سازی دستگاه تست کیفیت مذاب آلومینیوم شد.

سنجش کیفیت مذاب از نظر خواص فیزیکی در بیشتر موارد مستلزم منجمد شدن آن است و روش‌های محدودی برای تست مذاب در حالت مایع وجود دارد. یکی از بهترین روش‌ها برای آزمودن مذاب استفاده از دستگاه تست کیفیت مذاب آلومینیوم یا Prefil است.

در این دستگاه، مذاب تحت فشار و دمای مشخصی از داخل یک فیلتر بسیار ریز عبور می‌کند. به دلیل ریز بودن فیلتر در حین عبور مذاب ناخالصی‌ها به دام می‌افتند و باعث بسته شدن منافذ فیلتر می‌شوند، بنابراین به تدریج و با توجه به میزان آلودگی مذاب، دبی عبور مذاب از فیلتر کاهش می‌یابد.

با بومی‌شدن فناوری ساخت این دستگاه می‌توان آن را با قیمت مناسب در اختیار متقاضیان داخلی قرار داد و گام بزرگی در ارتقای سطح علمی و عملی کشور در زمینه تولید شمش‌های با کیفیت داخلی برداشت.

همچنین در صورت عرضه موفق این محصول به بازار، عرضه‌کنندگان شمش و تولیدکنندگان قطعه بخشی از بازار هدف خواهند بود.

این دستگاه در دانشگاه‌ها نیز می‌تواند ابزار مهمی برای توسعه و پیشبرد علم ریخته‌گری باشد. علاوه بر این در هر سال مقدار زیادی ضایعات آلومینیوم در کشور تولید می‌شود که به دلیل نبود امکان بازیابی کامل فقط در موارد کم اهمیت کاربرد پیدا می‌کند و به چرخه اصلی باز نمی‌گردد. این دستگاه زمینه لازم برای بازیابی این ضایعات به منظور تبدیل به محصولات با ارزش افزوده بالاتر را فراهم می‌کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۴
کد مطلب: 40525
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا