گروه معادن
 
کرباسیان در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
سطح بالای علمی رویداد iMat ۲۰۱۷
قرارداد 5 میلیارد تومانی ایمیدرو با دانشگاه تهران
گروه معادن - رئیس هیات عامل ایمیدرو معتقد است: نزدیکی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران باعث شده سالانه سطح کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مهندسی متالورژی و مواد ارتقاء پیدا کند.
مهدی کرباسیان در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به برگزاری ششمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مهندسی متالورژی و مواد iMat 2017 گفت: این کنفرانس به صورت سالانه برگزار می‌شود اما در این بین نکته مهم بار علمی آن است که با نشست‌های تخصصی، میزگردها و مقالاتی که در آن ارائه می‌شود، تمامی شرکت‌کنندگان در جریان مسائل روز قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: باید پذیرفت در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در معدن و صنایع معدنی دچار عقب‌ماندگی تکنولوژیکی شده‌ایم و باید تلاش کرد تا حوزه پژوهش در زمینه‌های مختلف توسعه پیدا کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: خوشبختانه همکاری ایمیدرو با انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران چند سالی است ادامه داشته و این نزدیکی باعث شده ایمیدرو حمایت‌های ویژه از آنها داشته و از سوی دیگر آنها نیز بتوانند سطح کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مهندسی متالورژی و مواد را هر سال نسبت به سال گذشته ارتقا دهند. همچنین در کنار موارد یادشده، همکاری‌هایی در زمینه مسائل تحقیقاتی نیز وجود دارد.

به گفته کرباسیان، گزارش‌های ارائه شده حاکی از افزایش تعداد شرکت‌کنندگان و ارتقا سطح مقالات ارائه شده است. ما نیز در ایمیدرو به‌عنوان یک سازمان توسعه‌ای حامی چنین کنفرانس‌ها و همکاری نزدیک با انجمن‌ها هستیم. این موضوع می‌تواند در ارتقا سطح فناوری کشور در حوزه مواد، متالورژی و صنعت فولاد کشور موثر باشد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در پاسخ به این سوال که نقش تحقیق و پژوهش در صنعت را چطور ارزیابی می‌کنید؟ افزود: باید قبول کرد که تحقیق و پژوهش آینده کشور را تضمین می‌کند. برخی از کشورهای دنیا در صنایعی همچون دارو، نرم‌افزار و ... حدود 10 درصد از درآمدهای شرکت‌هایشان را صرف تحقیق و پژوهش می‌کنند، زیرا آینده صنعت و آن شرکت را تضمین می‌کند. کشور ما در این حوزه کمتر فعال بوده زیرا همچنان رابطه صمیمی و نزدیک تعریف شده میان حوزه‌های دانشگاهی‌ و پژوهشی با واحدهای اجرایی و شرکت‌ها برقرار نشده است. خوشبختانه وضعیت در چند سال اخیر بهتر از گذشته شده است. ایمیدرو نیز ارتباط با دانشگاه‌ها را ظرف ۲ سال گذشته به خوبی برقرار کرده است.

به گفته وی، ایمیدرو با دانشگاه تهران یک قرارداد ۵ میلیارد تومانی برای ایجاد موسسه مشترک دارد. همچنین با دانشگاه شریف، آزاد واحد تهران جنوب و تهران شمال و مالک ‌اشتر نیز با ایمیدرو همکاری دارند. در کنار آن نیز ایمیدرو با مراکز پژوهشی همکاری دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بودجه آموزشی ایمیدرو گفت: ایمیدرو بودجه خوبی در حوزه آموزش‌های داخل و بین‌المللی پیش‌بینی کرده است. سال گذشته بودجه حوزه آموزش و پژوهش حدود ۱۴ میلیارد تومان بود و امسال نیز بودجه بیشتری برای آن در نظر گرفته شده است. اعتقاد ما بر این است که همکاری ایمیدرو با انجمن‌ها و موسسات پژوهشی به توسعه کشور کمک خواهد کرد.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 40611