گروه معادن مس
 
توسعه زیرساخت و ارتقای صنایع چین، نیازمند مصرف مس است
گروه معادن >مس - طرح دولتی «ساخت چین 2025» با هدف ارتقای سطح تکنولوژی و صنایع این کشور، رشد تقاضای مس را به‌همراه دارد. در این طرح، نه‌تنها صنایع در جهت توسعه و هوشمند شدن حرکت خواهند کرد، بلکه شبکه ریلی، زیرساخت‌های نیروگاهی انرژی‌های تجدیدپذیر و صنعت خودروسازی برقی و هیبریدی نیز، شاهد بهبود وضعیت خواهند بود.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، طرح دولتی «ساخت چین 2025» با هدف ارتقای سطح تکنولوژی و صنایع این کشور، رشد تقاضای مس را به‌همراه دارد. در این طرح، نه‌تنها صنایع در جهت توسعه و هوشمند شدن حرکت خواهند کرد، بلکه شبکه ریلی، زیرساخت‌های نیروگاهی انرژی‌های تجدیدپذیر و صنعت خودروسازی برقی و هیبریدی نیز، شاهد بهبود وضعیت خواهند بود. بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود که رشد سالانه مصرف مس در چین تا سال 2025، برابر با 232 هزار تن باشد.

بر اساس مطالعاتی که توسط انجمن بین‌المللی مس صورت گرفته است، با اجرای طرح دولت چین تحت عنوان «ساخت چین 2025»، تقاضای مس این کشور نیز افزایش خواهد یافت. این طرح برای اولین بار در ماه مِی سال 2015 اعلام شد؛ به این منظور سطح صنعت ساخت و تولید چین تا سال 2025، به‌طور اولیه و سپس تا سال‌های هدف 2035 و 2049، به‌طور متوالی ارتقا خواهد یافت. بر اساس گزارش‌های مشاوران چینی، با توجه به بهبود بازدهی و عملکرد صنعت چین، احتمال می‌رود که به‌طور متوسط سالانه 232 هزار تن به تقاضای مس این کشور، تا سال 2025 افزوده شود.

در این طرح دولتی، صنعت چین نه‌تنها به سوی افزایش بازدهی و تولید کارآمدتر، بلکه در جهت هوشمند شدن نیز حرکت خواهد کرد. در این طرح، علاوه بر توسعه صنایع، شبکه ریلی چین نیز پیشرفته‌تر خواهد شد. از این رو، تقاضای مس که در صنعت حمل و نقل، تجهیزات برقی و نیروگاهی و ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شود، علاوه بر رشد میزان مصرف عادی مس در این کشور، افزوده خواهد شد. بنابر نتایج و تحلیل‌های انجمن بین‌المللی مس از بازار مس چین، بهبود وضعیت صنعت که منجر به ایجاد فناوری‌های کارآمد نظیر نیروگاه‌های بادی، مبدل‌ها و موتورهای صنعتی خواهد شد، به میزان مس بیشتری برای ساخت و تولید، نیازمند خواهند بود.

دلیل رشد تقاضای مس برای ساخت و تولید چنین تجهیزات و ماشین‌آلاتی، همگام با رشد فناوری و صنعت در چین، خواص بی‌نظیر حرارتی و الکتریکی، پایداری و دوام بالا و از این دست است. گفتنی است که فلز مس عمدتا به صورت محصولات نهایی در فرآیند ساخت و تولید فناوری‌های کارآمد و نوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بخش زیرساخت موتوری و نیروگاهی، تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد که شدت مصرف مس در سال 2015 حدود 870 گرم بر کیلوات بود که با بهره‌مندی از استانداردهای کارآمدتر موتوری و مبدل‌های توزیع، پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال 2025 به حدود 1،560 گرم بر کیلووات برسد.

علاوه بر این، تقاضای مس با ساخت شبکه ریلی 2 مسیره در سال‌های آتی، باز هم افزایش خواهد یافت. بر اساس مطالعات صورت گرفته، میزان مصرف مس در شبکه ریلی چین نیز در سال 2015، برابر با 5.1 تن به‌ازای هر کیلومتر بود که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 به حددو 6 تن بر کیلومتر افزایش یابد. همان‌طور که بیان شد، طرح دولتی «ساخت چین 2025» شامل رشد در چنین بخش‌هایی است. علاوه براین، صنعت خودروسازی برقی و هیبریدی و همچنین زیرساخت نیروگاهی فراساحلی با استفاده از انرژی باد نیز، از جمله اهداف این طرح بلندمدت در نظر گرفته شده است.

نمودار 1، میزان مصرف مس تصفیه شده در چین برای سال‌های 2007 تا 2016 را به تصویر می‌کشد. با توجه به این نمودار، میزان مصرف مس چین، طی 10 سال اخیر، با رشد سالانه 8.3 درصد همراه بود که در صورت تحقق برنامه «ساخت چین 2025» این رقم به طور جهشی افزایش خواهد یافت. به‌طور کلی، می‌توان ادعا کرد که تمرکز این برنامه دولتی بر افزایش بازدهی است که فرصت‌های بسیار مناسبی را برای بازار مس فراهم خواهد آورد. علاوه بر چین، مس در اتحادیه اروپا نیز، یکی از عوامل بهبود بازدهی دستگاه‌های حرارتی و الکتریکی است.

منبع:مس پرس


تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۲
کد مطلب: 40792