گروه معادن مس
 
رئیس سازمان صنعت و معدن آذربایجان شرقی:
۳۰ درصد ذخایر مس کشور در آذربایجان شرقی قرار دارد
گروه معادن >مس - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد ذخایر مس کشور در آذربایجان شرقی قرار دارد و تعریف معادن بزرگ بر آن صدق می‌کند گفت: با تعریف معادن بزرگ حدود ۵ معدن بزرگ در استان داریم.
 
به گزارش ماین نیوز، حسین نجاتی ظهر امروز در نخستین جلسه شورای معادن آذربایجان شرقی با اشاره به تفویض اختیار شورای معادن کشور به شورای معادن استان‌ها اظهار کرد: صدور پروانه بهره برداری معادن بزرگ، موافقت با محاسبه حقوق دولتی متناسب با استخراج واقعی و نه اسمی برای دو سال و پذیرش انصراف بهره برداران از بهره برداری و محاسبه حقوق دولتی واقعی در استان‌ها از مهمترین اختیارات تفویض شده است.

وی با بیان اینکه موافقت با اعلام تعطیلی موقت معادن برای حداکثر دو سال را از دیگر اختیارات واگذار شده به استان‌ها عنوان کرد و افزود: پنجمین و آخرین اختیار تفویض شده به استان، موافقت با اعمال تبصره 5 ماده 14 قانون معادن در ارتقای بهره وری و حفظ محیط زیست است که از پرداخت 20 درصد حقوق دولتی معاف هستند.

وی معدنکار را مجاهد اقتصادی دانست و گفت: این مجاهدان همت کرده و اشتغال ایجاد کرده و تولید می‌کنند که باید موانع این قشر را برداشته و برای توسعه این کار در استان کمک کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه 30 درصد ذخایر مس کشور در آذربایجان شرقی قرار دارد و تعریف معادن بزرگ بر آن صدق می‌کند، افزود: با تعریف معادن بزرگ، حدود 5 معدن بزرگ در استان داریم که خاک چینی مرند، کربنات مراغه، مس، شبستر از جمله بزرگترین معادن استان هستند که حساب بانکی و گردش مالی اغلب آنها در تهران در جریان است.

وی با اشاره به اینکه تمامی دفاتر مالیاتی و حساب‌های بانکی این معادن باید بر اساس قانون در آذربایجان شرقی فعال شوند ابراز داشت: تمامی صادرات محصولات معدنی هم باید از همین استان صادر شود که متاسفانه این موضوع رعایت نمی‌شود.

وی افزود: مثلا معدن مس آمار صادرات را از این استان ارائه نمی‌دهد چراکه خود را زیر نظر کرمان می‌داند و آمار صادرات خود را از کرمان ارائه می‌کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۰
کد مطلب: 40909
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم