گروه معادن مس
 
شرکتهای معدنکاری مس شاهد افزایش بیشتری در سودهایشان در ۲۰۱۸ خواهند بود
گروه معادن >مس - پس از کشمکش با روند نزولی قیمتهای مس از 2011، تولید کنندگان این فلز سرخ سرانجام به لطف رشد قیمتهای سال جاری از سودهایی که نصیبشان شده است خبر می دهند.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، پس از کشمکش با روند نزولی قیمتهای مس از 2011، تولید کنندگان این فلز سرخ سرانجام به لطف رشد قیمتهای سال جاری از سودهایی که نصیبشان شده است خبر می دهند. و به گفته تحلیلگران در بخش اطلاعات بازار جهانی اس اند پی، حاشیه های سود این شرکتها در سال 2018 باز هم افزایش خواهد یافت. قیمتهای مس از آغاز سال جاری 24 درصد و از زمان پایین ترین سطح مشاهده شده در سالهای اخیر---1.96 دلار برای هر پوند در ژانویه 2016---58 درصد رشد داشته اند.

بعضی، مانند تحلیلگر ارشد تحقیقاتی اس اند پی، آدام وب، این بهبود قیمت را به فشار کمتر برای کاهش هزینه ها در عملیاتهای مس، علی رغم فشارهایی صعودی بر هزینه های معدنکاری، نسبت می دهند. وب در گزارشی در روز جمعه گفت،"انتظار می رود که مجموع هزینه های نقدی در بخش معدنکاری مس حدود 6 درصد در سال 2017 نسبت به سال 2016 بیشتر باشد. با وجود این، قیمتهای بالاتر مس فرصتی را برای بسیاری از شرکتهای معدنکاری ای فراهم کرد که مجبور شده بودند در نتیجه روند نزولی قیمتها از اوج های مشاهده شده در 2011 هزینه ها و مخارج سرمایه ای شان را کاهش دهند." بعضی دیگر عملکرد برجسته مس را به رونق جاری اتومبیل های الکتریکی نسبت می دهند. این فلز از اجزاء اصلی در باتریهای لیتیومی مورد استفاده در وسائط نقلیه الکتریکی و همچنین در مبدلهای برق و در زیر ساختهای شارژ کننده مورد نیاز برای در حال کار نگهداشتن آنهاست. بزرگترین شرکت معدنکاری جهان، بی اچ پی بیلیتون، برآورد کرده است که در حال حاضر، اتومبیلهای الکتریکی به حدود 1 میلیون، از کل ناوگان تقریباً 1.1 بیلیونی اتومبیلهای جهان، افزایش یافته اند. این شرکت معتقد است که این رقم می تواند تا سال 2035 به 140 میلیون اتومبیل، یا 8 درصد ناوگان جهانی، صعود کند.


وب و گروه او با استفاده از الگوی معدنی انعطاف پذیر اطلاعات بازار اس اند پی و اتفاق نظر پیش بینی های واسطه های اقتصادهای کلان برای 2018 منحنی هزینه مس را برای سال آینده پیش بینی کرده اند. نرخهای ارز در اغلب کشورهای معدنکاری بزرگ از اوجی که در آخرین چرخه معدنکاری در 2012 داشتند رو به ضعف نهادند، و این به تولید کنندگان کمک کرد تا هزینه هایشان را بر مبنای دلار آمریکا کاهش بدهند. اما این تحلیلگران از آغاز 2016 این گرایش را معکوس دیده اند: با نگاهی به پیش از 2018، این اتفاق نظر در حال حاضر وجود دارد که پول محلی در کشورهایی نظیر کانادا و زامبیا تقویت، و در دیگر تولید کنندگان اصلی مانند شیلی، پرو و روسیه تضعیف خواهد شد. اس اند پی همچنین از تغییرات در قیمتهای نفت پرداختی توسط شرکتهای معدنکاری برای استفاده در عملیاتها و تجهیزاتشان به عنوان یک عامل وابسته به اقتصاد کلان که می تواند بر تولید کنندگان مس تأثیر بگذارد چنین خبر می دهند: در حال حاضر اجماعی چنین وجود دارد که قیمتهای سوخت برای 2018 نزدیک به سطوح اخیر قیمتها باقی بماند، که در مقایسه با 2017 منجر به متوسط سالانه بالاتری خواهد شد. در نتیجه، ما انتظار داریم که هزینه های سوخت برای شرکتهای معدنکاری در 2018 رشد بطئی خود را دامه دهد. گروه تحقیقات در بخش فلزات و معدنکاری اطلاعات بازار جهانی اس اند پی در پیش بینی های خود نسبتاً خوش بینانه نگاه می کند. این گروه انتظار دارد حاشیه های سود برای شرکتهای معدنکاری مس به سطوحی مشابه سطوح بدست آمده در 2012 باز گردد. این خوش بینی علی رغم برآوردهایی وجود دارد که قیمت مس در 2018 را به نحو چشمگیری پایین تر از متوسط قیمت پنج سال گذشته این فلز پیش بینی می کنند.


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب: 41075