گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
تولید آلومینیوم در کشور با استاندارد‌های جهانی
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - قائم مقام رئیس هیئت مدیره شرکت آلومینیوم المهدی و هرمزآل جنوب گفت:از فناوری ۱۷۵ کیلو آمپر و ۲۳۰ کیلو آمپر استفاده می‌کنیم در حالی که دنیا از فناوری ۶۰۰ کیلو آمپر با تولید مواد مذابی بیشتر استفاده می‌کند. .
 
به گزارش ماین نیوز، فرشاد صبری، با بیان اینکه مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزآل جنوب سالانه بیش از ۲۵۳ هزارتن آلومینیوم مطابق با استانداردهای جهانی تولید می کند ، افزود : مطالعات اولیه را برای ارتقاء فناوری صنعت آلومینیوم با طرف خارجی انجام داده ایم ولی با توجه به نیاز این بخش به سرمایه گذاری سنگین و نقش کلیدی دولت در توسعه و ارتقای صنعت آلومینیوم لازم است حمایت جدی تری از این صنعت صورت گیرد.

وی گفت : برای راه اندازی هر دیگ ذوب آلومینیوم بیش از ۱.۲ میلیارد تومان و برای راه اندازی یک واحد تولید آلومینیوم با ۳۰۰ دیگ به بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه علاوه بر هزینه های دیگر شامل ایجاد نیروگاه و تامین برق و مواد اولیه نیاز است.
صبری با بیان اینکه تولید مجتمع آلومینیوم ایرالکو اراک هم معادل تولید مجتمع المهدی و هرمزآل است ، افزود : برای رسیدن به تولید ۱.۵ میلیون تن آلومینیوم در چشم انداز ۱۴۰۴ لازم است تلاش بیشتری صورت گیرد و مجموعه دولت و سیاستگذاران صنعت بیشتر این بخش را مورد حمایت قرار دهند.

وی گفت : صنعت آلومینیوم در ایران یک صنعت وابسته است و با توجه به اینکه ذخایر معدنی برای تولید آلومینیویم در ایران پاسخ گوی نیاز این صنعت نیست ، برای تولید آلومینیوم ناگزیر به واردات پودر آلومینا به عنوان مواد اولیه تولید آلومینیوم هستیم.
صبری افزود : آلومینیوم جزو صنایعی است که سرمایه گذاری ان توجیه اقتصادی دارد چرا که ۳۰ درصد از هزینه تولید یا قیمت تمام شده تولید آلومینیوم مربوط به انرژی است و امروز در دنیا گاز را به برق تبدیل و در صنعت آلومینیوم استفاده می کنند.

وی گفت : مجتمع های تولید آلومینیوم در کشور امروز توان صادرات دارند ، ما شمش آلومینیوم را صادر می کنیم ولی باید زنجیره ارزش و صنایع پایین دستی آلومینیوم در کشور ایجاد شود و به جای شمش ، بیلت و اسلب ما محصولات آلومینیومی را که ارزش افزوده زیادی می تواند برای کشور داشته باشد تولید و صادر کنیم.

صبری با بیان اینکه صنعت آلومینیوم علاوه بر مواد اولیه در تامین ماشین آلات هم به واردات و تامین از خارج وابسته است ، افزود : دولت با توجه به ظرفیت های کشور و منطقه از نظر انرژی و ذخایر گاز باید به کمک این صنعت بیاید تا بتوانیم فناوری روز را وارد و در تولید شمش و انواع بیلت و سایر محصولات سرمایه گذاری کنیم.

صفری با تاکید بر کمک دولت و جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت آلومینیوم گفت : با روند موجود بعید به نظر می رسد به اهداف تعیین شده در چشم انداز ۱۴۰۴ برسیم.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸
کد مطلب: 41613
 
مرجع : نرخ باکس