گروه معادن مس
 
غول‌های معدنی به دنبال افزایش قیمت مس
گروه معادن >مس - افت قیمت مس در سال‌های 2014- 2016 بسیاری از پروژه‌های معدنی را متوقف کرد. با افزایش دوباره قیمت مس امید به از سر گرفتن این پروژه‌ها قوت گرفت. با این‌حال مدیران کودلکو و آنتوفاگاستا خواهان قیمت بالاتر برای شروع دوباره این پروژه‌ها هستند.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از عصرمس، مدیران اجرایی کمپانی‌های معدنی بزرگ اعلام کردند، با افزایش هزینه‌ها و افزایش فشارهای زیست‌محیطی، معادن مس به قیمت‌های بالاتر و در حدود 7500 دلار در هر تن نیاز دارند تا سرمایه‌گذاری‌های جدید را توجیه و تقاضای رو به رشد را تامین کنند.

«نلسون پیزارو»، مدیر اجرایی کمپانی کودلکو، در این زمینه گفته است که معادن مس نمی‌توانند با قیمت‌های فعلی به رشد تقاضای مس پاسخ دهند، این قیمت‌ها برای سرمایه‌گذاری‌های جدید کافی نیست.

او توضیح داد: «هزینه‌های تولید به دلیل مقررات سخت‌گیرانه محیط‌زیستی، کمبود آب، هزینه بالای انرژی و قیمت پایین محصولات جانبی مانند مولیبدن، افزایش می‌یابد.» پیزارو افزود: «این هزینه‌ها به این معنی است که باید قیمت‌های بالاتری نزدیک به 7700 دلار به ازای هر تن را برای تولید محصول در نظر داشت. همچنین برای تصویب پروژه‌های جدید، هیأت مدیره کمپانی کودلکو به دنبال چشم‌انداز قیمتی بیش از رقم مذکور است.»

«ایوان آرریاگادا»، مدیر اجرایی آنتوفاگاستا نیز این دیدگاه را تأیید کرده و گفته است: «قیمت معقولانه برای کوتاه‌مدت و میان‌مدت قطعاً بیش از 6600 دلار در هر تن است و رقمی در حدود 7700 دلار برای هر تن قیمت منصفانه‌ای است.»

او افزود: «صرف‌نظر از سطح قیمت‌ها، توانایی معادن برای افزایش تولید محدود است، چراکه توسعه ظرفیت پروژه‌های موجود و پروژه‌های جدید با توجه به محدودیت‌های زیست‌محیطی دشوار است.»


منبع: عصرمس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب: 41857