گروه صنایع معدنی فولاد
 
بررسی بازارهای جهانی نشان داد؛
نوسان بازار قراضه در آخرین هفته سال ۲۰۱۷
گروه صنایع معدنی >فولاد - قراضه قیمت قراضه فولادی در آخرین هفته دسامبر ۲۰۱۷، نوسانات متعددی را پشت سر گذاشت. قیمت این محصول در بازار ترکیه و تایوان افزایش یافت، اما در هند به‌دلیل نبود بازار خرید کافی، کاهش یافت.
 
واردات ترکیه

به گزارش ماین نیوز، اخباری که از واردات قراضه به ترکیه در روز جمعه ۲۷ اکتبر، شنیده می‌شود حکایت از آن دارد که یک واحد فولادی در منطقه ازدمیر، محموله‌ای شامل ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن قراضه فولادی نوع HMS (Heavy Melting Scrap) را با قیمت سی.اف.آر ۳۰۳ دلار به‌ازای هر تن رزرو کرده است. کارخانه فولادی دیگری نیز در منطقه اسکندرون، محموله‌ای ۱۶ هزار تنی را با قیمت سی.اف.آر ۳۱۵.۵ دلار در هر تن خریداری کرد همچنین یک تولیدکننده فولاد در منطقه ازمیر نیز یک محموله اروپایی را به حجم ۲۵ هزار تن با قیمت سی.اف.آر ۲۹۵ دلار در هر تن رزرو کرد.

از جمله دلایل اصلی برای رشد قیمت این محصول را باید افزایش هزینه حمل‌ونقل دانست به طوری که هزینه حمل‌ونقل از روتردام به ترکیه، حدود ۲۰ تا ۲۲ دلار برای هر تن افزایش داشته است همچنین نرخ جابه‌جایی از لیورپول به ترکیه نیز از هفته گذشته تاکنون حدود ۱۹ تا ۲۱ دلار در هر تن افزایش داشته است. از آنجا که نرخ این حمل‌ونقل‌ها به‌شدت درحال افزایش هستند، انتظار می‌رود که قیمت محصولات قراضه کلاس HMS به ۳۱۵ تا ۳۲۰ دلار نیز افزایش یابد.

بازار داخلی ترکیه

اغلب واحدهای فولادسازی ترکیه بر پایه استفاده از قراضه بنا شده‌اند. سهمی از این قراضه از داخل و حجم قابل توجهی از آن با واردات تأمین می‌شود. قیمت قراضه‌های فولادی از ضایعات کشتی‌های فرسوده شده در ترکیه طی هفته پایانی دسامبر افزایشی بود به‌طوری که قیمت قراضه کشتی در بازار این کشور از ۳۰۰ دلار به‌ازای هر تن در هفته گذشته به ۳۰۵ دلار در هر تن رسید. این در حالی است که قیمت قراضه‌های فولادی از ضایعات خودروهای فرسوده همچنان ثابت باقی ماند.

صادرات ایالات متحده

ایالات متحده یکی از بزرگترین صادرکنندگان قراضه فولادی به ترکیه محسوب می‌شود. اما قیمت صادرات ضایعات فولادی از ایالات متحده به ترکیه در ۲۶ اکتبر بدون تغییر باقی ماند. این محموله دهمین خرید بزرگ فولادسازان ترکیه بود که در ماه اکتبر خریداری شد.

واردات تایوان

قیمت قراضه فولادی نوع HMS در هفته آخر دسامبر، با رشد همراه بود. منابع خبری معتقد هستند این رشد قیمت را باید ناشی از کاهش عرضه دانست. این محموله‌ها با قیمت سی.اف.آر ۲۸۰ تا ۲۹۰ دلار برای هر تن معامله شدند. قیمت‌ محصول مورد بحث قبلا پایین و ثابت بود؛ اما اکنون از این ثبات خارج شده است. عرضه کم در بازار نیز به رشد قیمتی بیش از پیش دامن می‌زند و البته انتظار می‌رود این روند صعودی همچنان ادامه پیدا کند.

واردات هند

قیمت واردات ضایعات فولادی در هفته مورد بحث و در هند کاهش یافت. این افت در حالی بود که باتوجه به جشنواره مذهبی مالی در این شهر، معامله‌گران معتقد بودند که قیمت‌ها افزایش خواهد یافت. اما برخلاف تصورها، قیمت‌ها با کاهش ۲۰ تا ۲۵ دلاری در هر تن همراه شدند. تاجایی که بهترین قرارداد برای قراضه در این کشور با قیمت سی.اف.آر ۳۱۵ دلار در هر تن بسته شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب: 42219
 
مرجع : پایگاه خبری بورس کالای ایران