گروه معادن سرب و روی
 
از سوی گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی اعلام شد؛
کاهش تولید شمش روی طی ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۷
گروه معادن >سرب و روی - میزان تولید معدنی، تولید شمش روی و میزان تقاضا برای فلز روی توسط گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷ اعلام شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، بنابراین گزارش، میزان تولید شمش روی در این مدت کاهش پیدا کرد، اما این کاهش درحالی رخ داد که میزان تولید معدنی افزایش داشت. بنابراین این افت می‌تواند ناشی از کم شدن تولید ثانویه بوده باشد.

بر اساس گزارش گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی (ILZSG)، میزان تولید معدنی، تولید فلز و میزان تقاضا برای روی طی 10 ماه ابتدایی سال 2017 از ژانویه تا سپتامبر اعلام شد. میزان تولید معدنی روی طی 10 ماه ابتدایی سال 2017 نسبت به مدت مشابه خود در سال 2016 رشد حدود 3.8 درصدی داشت. میزان تولید فلز روی تصفیه شده نیز طی 10 ماه ابتدایی سال 2017 نسبت به مدت مشابه خود در سال 2016، کاهش حدود 0.6 درصدی داشت که این اختلاف را تا حدی ناشی از کاهش سهم تولید ثانویه در تولید روی می‌دانند.

میزان تقاضا برای شمش روی نیز بر اساس گزارش گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی در 10 ماه ابتدای سال 2017 معادل 11 میلیون و 277 هزار تن بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال 2016 افزایش حدود 0.7 درصدی داشت. کاهش تولید در کنار افزایش تقاضا برای روی موجب رونق گرفتن بورس‌های کالایی برای این فلز شد.

از سال 2012 تا 2015 میزان تولید فلز روی تصفیه شده دنیا در تقابل با میزان مصرف آن در دنیا بوده است و همین امر نیز موجب عدم رونق چندانی در بازار این فلز بود. از سال 2016 از طرفی میزان تولید جهانی فلز روی کاهش یافت و از طرف دیگر میزان تقاضای جهانی فلز روی در اثر افزایش مصرف چین بالا رفت و همین امر موجب افزایش جهانی قیمت روی شد. روند افزایش تقاضا در سال 2017 نیز بنابر ادامه سیاست‌های دولت چین در جهت افزایش تزریق اعتبارات به بازارها و تشویق به ساخت‌وساز افزایش پیدا کرد.

با وجود آنکه بسیاری از تولیدکنندگان روی در دنیا تلاش خود را کردند تا با افزایش تولید از فرصت کمبود بازار و افزایش قیمت بهره‌مند شوند، اما همچنان میزان تقاضا از میزان تولید بیشتر بود و همین امر موجب رشد قیمت روی در سال 2017 شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب: 42330
 
مرجع : عصربازار