گروه معادن مس
 
وزیر صنعت و معدن:
اصلاح آلایندگی زیست محیطی از برنامه های صنعت مس است
گروه معادن >مس - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مس از صنایعی است که روند آلایندگی زیست محیطی را به عنوان یک اولویت کاری در حال اصلاح دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد شریعتمداری شامگاه پنجشنبه در آیین افتتاح 13 پروژه مس سرچشمه در محل سالن فجر سرچشمه به صورت ویدئو کنفرانس اظهار کرد: مس از بهترین الگوهای اقتصاد مقاومتی است و در این مجموعه شاهد اجرای طرحهای زیست محیطی هستیم.

وی بیان کرد: مس از صنایعی است که روند آلایندگی زیست محیطی آن در حال اصلاح است و سهم مس در ایران 54 صدم درصد معادل کل صنایع سیمان ایران است که برای 20 هزار نفر اشتغالزایی کرده است.
شریعتمداری عنوان کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران در جمع 15 شرکت برتر جهان در حوزه مصرف آب قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: مس در بخش صنعت، از نمونه های اقتصاد مقاومتی است ،این شرکت قبل از توافق برجام جزو مجموعه های تحریم بود به طوریکه این شرکت دارای 3662 میلیارد تومان بدهی بانکی با بهره های سنگین بود و امروز بدون یک ریال بدهی بانکی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این شرکت توانسته طی برجام قیمت تمام شده مس محتوا را کاهش دهد، در استان کرمان چهار هزار و 200 میلیارد تومان در دوره تدبیر و امید سرمایه گذاری مستقیم در مس انجام شده که سه هزار و 500 میلیارد تومان از این مقدار امشب بهره برداری شد و تا پایان دوره ریاست جمهوری نیز 16 هزار میلیارد تومان پروژه در منطقه مس کرمان بهره برداری خواهد شد.

وی یاد و خاطر آیت الله هاشمی رفسنجانی را گرامیداشت و افزود: زمانی نام فعالیتهای عمرانی و سازندگی برده می شود نام آیت الله هاشمی رفسنجانی بر بلندای لیست نامهای کشور ما می درخشد و نام و خاطر ایشان را گرامی میداریم.

وی افزود: راه اندازی کوره فلش تغییر تکنولوژی مس سرچشمه که از این به بعد از انتشار 520 هزار تن گاز co2 سالانه در فضا جلوگیری می کند با اعتبار 974 میلیارد تومان از پروژره های افتتاحیه بود.
وی ادامه داد: احداث کارخانه پالایشگاه خاتون آباد به ظرفیت 200هزار تن مس کاتدی در سال با اعتبار 636 میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط شرکت مس نیز از دیگر پروژه های با اهمیت مس است و همچنین احداث نیروگاه سیکل ترکیبی500 مگاواتی در سیرجان با 1210میلیارد تومان بهره برداری شد.
شریعتمداری بیان کرد: طراحی و ساخت نصب سیستم جدید خروجی گاز کوره های سرچشمه با 230 میلیارد تومان سرمایه گذاری است.

براساس این گزارش در مجموع برای 13 پروژه افتتاحی مس سه هزار و 520میلیارد تومان هزینه شده است .
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب: 42626
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا