گروه معادن مس
 
ساخت‌وساز در چین، طوفان در بازار مس
گروه معادن >مس - رشد اقتصادی چین، یکی از دلایل عمده تغییرات در بازار جهانی مس است. با این‌حال مؤسسه تحقیقاتی CRU می‌گوید به‌رغم کاهش رشد اقتصادی این کشور، در چین محرک‌های دیگری نیز برای اثرگذاری بر قیمت مس وجود دارد؛ محرک‌هایی نظیر ساخت‌وساز.
 
به گزارش ماین نیوز،پیش‌بینی‌های مؤسسه تحقیقاتی CRU حاکی از آن است که با وجود نرخ رشد کاهشی، ساخت‌وساز شهری در چین همچنان نیروی محرک مهمی در افزایش تقاضای مس جهان خواهد بود. فلز مس، نه تنها در سازه‌های فیزیکی شهر، بلکه در سیستم حمل‌ونقل و شبکۀ برق‌رسانی شهرها نیز استفاده می‌شود.

تیم اقتصاد مؤسسه تحقیقاتی CRU چنین برآورد می‌کند که سهم قابل توجهی از تقاضای صنعتی مس برای ساخت کالاهای سرمایه‌ای مورد استفاده در ساخت‌وساز مصرف می‌شود. بنابراین، خانه‌های جدید چینی به لوازم خانگی و خودرو نیازمند خواهند بود.

CRU می‌گوید در چین تغییر مثبت تعداد منازل در راه است چون بنابر تقاضاهای جدید زندگی شهری، ساختمان‌های جدیدی مورد نیاز خواهد بود. اگرچه از این تعداد، باید فضای ساختمان‌های روستایی را کسر کرد، چرا که بخشی از تقاضای جدید با مهاجرت مردم از مراکز روستایی به شهرها تأمین می‌شود. از سوی دیگر ساختمان‌های فعلی شهری نیز جایگزین خواهند شد. تیم اقتصادی و دفتر پکن مؤسسه تحقیقاتی CRU، به‌طور جداگانه هر یک از این موارد را بررسی و برآورد کرده‌اند.

تحقیقات این مؤسسه نشان می‌دهد یک ساختمان مسکونی شهری در چین که طی سال‌های 1985 تا 2000 ساخته شده، با احتمال بسیار بالا پس از 30سال جایگزین می‌شود. این امر بدین معنا نیست که تمام ساختمان‌های ساخته‌شده در یک‌سال مشخص، پس از 30سال تخریب می‌شود بلکه برخی پیش از 30سال و برخی دیگر پس از آن زمان به منظور جایگزینی تخریب می‌شوند. همچنین، طی 15سال مورد بررسی این مؤسسه، حداقل دو میلیون نفر به ساکنان شهرهای شانگهای، پکن، گوانگ‌ژو، چونگ کینگ، شنزن و ووهان افزوده شده است و درمجموع میزان افزایش ساکنین شهرهای چین، بیش از 100 میلیون نفر بود (1.7 درصد جمعیت جهان). ورود این داده‌ها به مدل‌های CRU جایگزنی حدود چهارپنجم فضای جدید ساخته‌شده در بازه 15ساله مورد بررسی را طی سال‌های 2015 تا 2030، تأیید می‌کند.

مؤسسه تحقیقاتی CRU چنین برآورد می‌کند که در مرحله رشد شدید شهری (سال های 2006 تا 2010)، تنها 10درصد از فضای جدید مسکونی شهری در چین جایگزین شد. پیش‌بینی مؤسسه تحقیقاتی CRU این است که سهم جایگزینی در سال‌های 2016 تا 2020 به حدود 30درصد افزایش خواهد یافت و طی سال‌های 2026 تا 2030، این رقم به نصف فضای ساختمانی جدید خواهد رسید.

براساس محاسبات CRU همچنین انتظار می‌رود بسیاری از سیم و کابل‌های مورد استفاده در ساخت‌وساز محصولات مسی باشد. علاوه بر این، شبکۀ برق‌رسانی چین قدیمی است و به جایگزینی جهت دستیابی به خدمات و پشتیبانی لازم در راستای چشم‌انداز جدید تولید برق در این کشور نیازمند است. در سال 1992 طول عمر کابل‌ها طبق استانداردهای ملی حدود 25سال بود، در حالی که براساس استانداردسازی 2015، طول عمر این محصولات باید 72سال باشد. به همین ترتیب، استفاده از این ضایعات به محدودیت‌ها و انگیزه‌های قیمتی جهت جمع‌آوری قراضه‌های چین، بستگی دارد.

از سوی دیگر، بیشترین تأثیری که جایگزینی بر پیش‌بینی تقاضای مس می‌تواند داشته باشد، حساسیت جدید نسبت به امور مالی دولت این کشور آسیایی است. در دوره رشد شدید شهری در چین، فروش زمین به عنوان منبع مهم درآمد برای دولت‌های محلی چین به حساب می‌آمد که در سال‌های 2006 تا 2015، متوسط سهم 5.4 درصدی از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌داد. در دوره جایگزینی، دولت‌های محلی به حمایت مستمر جهت لغو یا تجدید اجاره‌نامه‌ها و جبران خسارت اجاره‌دهندگان (مالکان) نیاز خواهند داشت. این امر حساسیت جدیدی را برای تقاضای مس چین از لحاظ ارتباط پیچیده میان تأمین مالی محلی و مرکزی به همراه داشت.

در نتیجه، پیش‌بینی CRU از تقاضای مس اولیه در چین اذعان می‌کند که سهم بزرگی از ساخت‌وساز شهری در این کشور، برای جایگزینی ساخت‌وسازها خواهد بود. این مؤسسه همچنین از ریسک تأثیرات پیچیده احتمالی که ناشی از حساسیت بیشتر نسبت به تأمین مالی دولت محلی است، خبر می‌دهد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب: 43147
 
مرجع : عصر مس