گروه معادن سنگ آهن
 
مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو خبر داد:
صرف ۲هزارمیلیارد از افزایش سرمایه چادرملو برای کارخانه گندله‌سازی
گروه معادن >سنگ آهن - مدیر مالی و اقتصادی شرکت چادرملو با اشاره به توقف فاینانس های مالی به دلیل تحریم‌ها، گفت: برای احداث کارخانه‌ جدید گندله سازی چادرملو، ۲هزارمیلیارد تومان پیش بینی سرمایه گذاری شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمود سیدی اظهار داشت: تامین مالی شرکت‌ها در سال جدید به واسطه مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها با سختی بیشتری مواجه شده و طی سال‌های گذشته، برجام فرصتی در اختیار شرکت‌ها قرار داد تا بتوانند از طریق فاینانس‌های مالی خارجی نسبت به کسب نقدینگی و ایجاد طرح‌های توسعه‌ای اقدام کنند اما با شروع تحریم‌ها فاینانس‌های مالی از بین رفت و شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند از سرمایه‌های خارجی استفاده کنند.

وی افزود: شرکت‌های فولادی و معدنی طی سال‌های گذشته توانسته بودند از این منابع خارجی استفاده کنند و افزایش طرح‌های توسعه‌ای این شرکت‌ها در سال‌های اخیر به واسطه استفاده از منابع داخلی و خارجی انجام شد؛ موردی که به نظر می‌رسد در سال جاری با محدودیت‌های شدیدی همراه باشد.

سیدی تصریح کرد: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود که هزینه‌های مالی و اداری و عملیاتی شرکت‌ها نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کند و از طرفی دیگر به نظر می‌رسد در سال جاری درآمدهای شرکت‌های فولادی و معدنی به واسطه کاهش تقاضا در بازار داخلی پایین بیاید.

تحریم‌ها تلاش‌های گذشته چادرملو را دچار وقفه کرده است

مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت چادرملو گفت: چادرملو یکی از شرکت‌هایی است که به منظور توسعه طرح‌های خود از فاینانس‌های مالی استفاده کرده است و این شرکت در گذشته امکان دریافت فاینانس خارجی از کشور ژاپن برای هزینه‌های احداث کارخانه گندله سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال و همچنین امکان استفاده از تسهیلات بانک ایران واروپا، برای تامین نقدینگی مورد نیاز خرید ماشین آلات و تجهیزات بخش خارجی احداث کارخانه‌های نورد خود را دنبال کرده است لیکن محدودیت‌های ناشی از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تلاش‌های گذشته را فعلاً با وقفه مواجه کرده است.

سیدی افزود: مذاکرات ما با طرف‌های خارجی تا یک ماه پیش هم در حال انجام بود و حتی قرار بود از طریق شرکت‌های واسط دیگر کشورها انجام شود که در نهایت به خاطر تحریم‌ها انجام نشد.

مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت چادرملو در خصوص همکاری با بانک ایران و اروپا هم اظهار کرد: در این زمینه هم به دلیل محدودیت‌هایی که آن‌ها برای خودشان ایجاد کردند، امکان دریافت تسهیلات ازبین رفت.

وی در خصوص تامین سرمایه از طریق افزایش سرمایه نیز عنوان کرد: شرکت برای تامین منابع مالی مورد نیاز استفاده از آنومالی D19 و جبران مخارج سرمایه‌ای گذشته و مشارکت در افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه پذیر، موضوع افزایش سرمایه را به مجمع عمومی فوق العاده تاریخ ۲۹ بهمن سال ۹۷ پیشنهاد و این مجمع، افزایش سرمایه شرکت از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران را طی دو مرحله تصویب کرد.

سیدی خاطرنشان کرد: در مرحله اول سرمایه شرکت از مبلغ ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۴ هزار میلیارد ریال و مرحله دوم از مبلغ ۴۴ هزار میلیارد ریال به ۶۷ هزار میلیارد افزایش می‌یابد و در حال حاضر هیات مدیره شرکت موضوع انجام افزایش سرمایه مرحله اول را در دست اقدام دارد.

برای احداث کارخانه گندله سازی ۲ هزار میلیارد تومان از این افزایش سرمایه صرف خواهد شد

وی عنوان کرد: برای احداث کارخانه گندله سازی ۲ هزار میلیارد تومان از این افزایش سرمایه صرف خواهد شد اما اینکه آیا برای موارد توسعه‌ای دیگر هم از طریق افزایش سرمایه تامین مالی شود یا خیر بستگی به تصمیم هیات مدیره شرکت دارد.

سیدی خاطرنشان کرد: در بحث هزینه‌های سربار و هزینه‌های مالی و اداری نیز شرکت‌ها با افزایش قابل توجهی در این بخش‌ها مواجه خواهند شد. افزایش هزینه‌های دستمزد، افزایش هزینه‌های عمومی مانند انرژی و مواردی این چنینی باعث شده تا شرکت‌ها افزایش هزینه داشته باشند.

معاون مالی شرکت چادرملو یادآور شد: مرکز آمار اطلاعات مربوط به تورم را منتشر نکرده است و ما بر اساس برآوردهایی که از روند افزایش قیمت‌ها و تورم طی سال گذشته داشته‌ایم پیش‌بینی افزایش هزینه‌های سربار و هزینه‌های مالی و اداری را داشته‌ایم.

تاثیرگذاری قیمت ارز در ایجاد اشتغال در صنعت فولاد

سیدی ادامه داد: اصولاً قیمت ارز در ایجاد اشتغال تاثیرگذار است به عنوان مثال در یک کارخانه فولاد ما هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است. هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان با ارز ۲۷۰۰ تومانی سرمایه‌گذاری شده است که این میزان سرمایه‌گذاری توانسته حدود ۵۰۰ نفر را به صورت مستقیم پوشش دهد و ایجاد شغل کند و این به آن معنی است که برای هر نفر تقریباً ۲.۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزود: همین کارخانه فولاد را اگر بخواهیم با قیمت‌های امروز تاسیس کنیم به دلیل تغییر نرخ ارز و ضریب تورم به عددی حدود ۵ هزار میلیارد تومان خواهیم رسید این برای ایجاد اشتغال ۵۰۰ نفر در نظر گرفته شده است.

سیدی عنوان کرد: آخرین فعالیت توسعه‌ای که ما داشته‌ایم سال گذشته بوده که کارخانه آهن اسفنجی بهره برداری شد. این طرح توسعه‌ای باعث جذب ۲۵۰ نفر نیرو شده است. شرکت‌های معدنی و فولادی از مدت‌ها قبل در تحریم بودند. این‌گونه نیست که ترامپ بخش‌نامه‌ای صادر کرده باشد و اتفاق خاص‌تری برای ما رخ داده باشد. ما قبلاً هم در حالت صد در صد تحریمی بودیم. اگر هوشمند باشیم می‌توانیم از این گردنه هم عبور کنیم. تقریباً یاد گرفته‌ایم و مدیران دوران بحران هستیم.

تمام طرح های تعریف شده چادرملو اجرایی شده است

مدیر مالی و اقتصادی چادرملو یاد آور شد: در فعالیت‌های عادی چادرملو تاکنون هر طرحی تعریف شده، اجرایی هم شده است و هیچ عقب گردی نداشتیم چادرملو شرکت صادرات محوری نیست و تمام محصول خود را در داخل کشور عرضه می‌کند. هرچند اخیراً بنا داریم که شمش فولاد هم صادر کنیم اما اگر صادر نشود هم مشکلی ایجاد نمی‌کند و در داخل به فروش می‌رسانیم. بیشتر شرکت‌های صادرات محور ممکن است در این زمینه متضرر شوند. اما برای طرح‌های آتی‌مان قرار بود سراغ فایننس‌های خارجی برویم اما فعلاً در حالت رکود است.

سیدی افزود: از دی ماه سال گذشته بهره برداری از واحد مگامدول احیای مستقیم چادرملو آغاز شد و حدود ۲۴۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید کرد و پیش‌بینی می‌کنیم امسال این واحد جدید بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید داشته باشد که این امر باعث می‌شود درآمدهای پیش‌بینی شده هم افزایش داشته باشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب: 47092
 
مرجع : خبرگزاری مهر