گروه صنایع معدنی فولاد
 
معاون سرمایه گذاری و امور شرکت‌های فولاد مبارکه؛
فولاد مبارکه با طرح‎های جدیدش زنده است
گروه صنایع معدنی >فولاد - با توجه به نامگذاری سال 98 مبنی بر «رونق تولید» خبرگزاری ایلنا به منظور بررسی وضعیت صنعت کشور، اقدام به تهیه گزارش میدانی از شرکت فولاد مبارکه اصفهان کرده است که در ادامه، مصاحبه خبرنگار اقتصادی ایلنا با رضا یزد خواستی، معاون سرمایه گذاری و امور شرکت‌های فولاد مبارکه را می‌خوانید.
 
به گزارش ماین نیوز، مصاحبه  با رضا یزد خواستی، معاون سرمایه گذاری و امور شرکت‌های فولاد مبارکه را می‌خوانید.

وضعیت مالی شرکت فولاد مبارکه به لحاظ استحکام ساختارهای مالی و تاثیر آن بر بورس چگونه است؟

فروش داخلی، صادرات و جایگاه سهام فولاد مبارکه بسیار مستحکم و جزء سهام های با ثبات بورس در امسال بوده است. با وجود تحریم‎ها در یک سال گذشته، این شرکت به لحاظ مالی و سرمایه گذاری توانسته به موفقیت و سود بیشتری دست پیدا کند. خوشبختانه تحریم‎ها نتوانست خللی در این بین ایجاد کند.

آیا در زمان ریزش ارزش سهام، این شرکت در بورس، حمایت‎های لازم را از سهامدار انجام می‎دهد؟

سهام شرکت فولاد مبارکه یک سهام فولادی است و ما اعتقادی به سفته بازی و حمایت‎هایی از این دست نداریم؛ زیرا باور ما بر این است که قیمت سهم باید به طور طبیعی و با جریان عرضه و تقاضا بالا و پایین شود. همانطور که ملاحظه می‎کنید، بازه قیمت سهام فولاد مبارکه به دلیل عملکرد خوب یک بازه منطقی است؛ بنابرین دلیلی برای اینگونه حمایت‌ها وجود ندارد.

عملکرد فولاد مبارکه درخصوص شفافیت‎های مالی چگونه است؟

اطلاع رسانی‎ها و شفافیت‎های مالی به طور مرتب روی بورس سامانه کدال به روز می‌شود و سرمایه‌داران از روی این سامانه می‎توانند در جریان کلیه فعل و انفعالات سهام و عملکرد مالی شرکت قرار گیرند.

تحریم ها چه تاثیری بر تهیه تجهیزات و قطعات داشته است؟

تحریم ها از ابتدای انقلاب وجود داشته‌اند؛ اما در یک سال گذشته تشدید شده‎اند، مثلا فولادسازهای اروپایی مثل sms، دنیلی و... به دلیل تحریم‎ها تمایلی به همکاری با ما ندارند. بنابرین به عنوان یک مرکز صنعتی و بنگاه اقتصادی نمی‎توانیم منتظر بمانیم تا این شرکت‎ها همکاریشان را از سر بگیرند. به همین دلیل، مدتی است که با شرکت‎های فولادی چین و صاحب تکنولوژی مذاکراتی را انجام داده‎ایم تا تکنولوژی‎های آنان را فرا بگیریم.

چرا کشور چین را برای این همکاری بزرگ فولادی انتخاب کرده‌اید؟

از طرفی؛ شرکت‎های چینی این توانایی را دارند که تکنولوژی را به کشور ما انتقال دهند. برخی مواقع، ممکن است یک شرکت فولادی قوی در انتقال تکنولوژی ضعیف باشد. از طرف دیگر، چین به دلیل مراودات تجاری و صنعتی که با امریکا دارد؛ محدودیت‌هایی شامل آن شده است. اما به دلیل داشتن شرکت‎های زیاد فولادی، ممکن است برخی از این شرکت‌ها محدودیت نداشته باشند. بنابرین این شرکت‎ها به راحتی و بدون مشکل می‎توانند با ما همکاری داشته باشند. همچنین چینی‌ها از اینکه در بازار فولاد ایران صاحب سهم باشند، استقبال می‎کنند.

بومی سازی قطعات،‌ تجهیزات و دانش فنی توسط مهندسان ایرانی چه تاثیری روی ارز بری دارد؟

در 17 سال پیش، قطعات و تجهیزات مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه از خارج وارد تامین می‌شد؛ اما در حال حاضر با فرایند بومی سازی، سال‎ها است که این تجهیزات در خود شرکت تولید و مصرف می‎شود.

یکی از مصارف ارزی مختص به تامین الکترود گرافیتی است آیا توانسته‎ایم آن را بومی سازی کنیم ؟

چند سالی است که شرکت‎های متعدد ایرانی اقدام به تولید این محصول کرده‎اند؛ اما متاسفانه هنوز به کیفیت مطلوب دست پیدا نکرده‌ایم که بتوان جایگزین الکترودگرافیتی وارداتی شود. همچنین با سرمایه گذاری و تاسیس کارخانه‎ای با مشارکت شرکت‎های دیگر در اردکان در تلاش تولید این محصول هستیم که متاسفانه تا به امروز موفق به تولید آن نشده‌ایم.

عمده مصارف فولاد مبارکه الکترودهای سایز 600 و 700 است که شرکت‎های معدودی توانایی تولید آن را دارند. اخیرا چین اقدام به تولید آن کرده است؛ اما کیفیت شرکت های فیلیپس، کنکو، میتسو و بوش را ندارند، اما حداقل‎های قابل قبولی را دارند.

صادرات و کاهش ذخایر سنگ آهن چه تاثیری روی تولید فولاد داشته است؟

از طرفی،‌ به دلیل محدودیت ذخایر سنگ آهن، عدم اکتشاف ذخایر جدید و عدم بهره برداری، در صورت اکتشاف با محدودیت در تولید کنسانتره آهن مواجه هستیم. از طرف دیگر، امروزه معدنکاران خود فولادساز شده‌اند و سنگ آهن را مصرف می‌کننده که این مسئله موجب کاهش سهم کارخانه‌های فولادی شده است. بنابرین شرکت فولاد مبارکه با خرید آهن اسفنجی از کارخانجات دیگر سعی کرده تا خللی بر روند تولید اسلب و ورق وارد نشود، اما به هرحال خرید آهن اسفنجی موجب بالا رفتن هزینه‎های تمام شده می‎شود.

دولت در رابطه با سنگ آهن چه سیاستی را باید در پیش بگیرد؟

در کوتاه مدت شناسایی شرکت‎های تولید مواد اولیه، سنجش میزان واردات آنها و عدم اجازه صادرات و در بلند مدت کمک به اکتشاف معادن جدید با کمک پتانسیل های بخش خصوصی از اقداماتی است که دولت باید انجام دهد.

برای تکمیل زنجیره و انجام صفر تا صد پروسه تولید چه اقداماتی انجام شده است؟

همانطور که می‎دانید؛ بیش از نیمی از تولید فولاد کشور بر عهده فولاد مبارکه است. بنابراین این شرکت اگر دچار مشکل شود، تبعات آن دامن گیر شرکت‌های دیگر خواهد شد. با سرمایه گذاری‎هایی که در معدن سنگان شده است؛ امیدواریم کارخانه‌های تولید کنسانتره را خریداری کنیم.

به طور کلی، این مشکل با کشف معادن و ذخایر جدیدی که بتواند مواد اولیه شرکت‌های فولادی را تامین کند، حل خواهد شد. در این رابطه ما به تنهایی نمی‌توانیم مشکل را حل کنیم. در واقع دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت های معدنی باید درکنار ما قرار گیرند. خوشبختانه شرکت ایمیدرو و شخص آقای غریب پور در بحث توزیع کنسانتره و گندله ورود پیدا کرده است و توانسته نقش مثبت و سازنده ای را ایفا کند که امیدواریم این رویه ادامه پیدا کند.

مزایای سرمایه گذاری در معدن سنگان در کشور افغانستان چیست؟

با توجه به اینکه کشور افغانستان دارای معادن غنی سنگ آهن است. واردات از این کشور برای ما بسیار به صرفه‌تر خواهد بود. اما در این رابطه حفظ و تضمین امنیت کشور افغانستان در اولویت است و امیدواریم تا نهادهای ذی ربط بتوانند آن را تامین کنند. توجه داشته باشیم که اگر در این رابطه پا پیش نگذاریم، کشورهای رقیب ورود پیدا خواهند کرد.

با توجه به تحریم‎ها و وضعیت مالی فولاد مبارکه تکمیل طرح شهید خرازی نورد گرم ٢ چقدر جدی است؟

با در نظر گرفتن بودجه مالی و بررسی‎های صورت گرفته اجرایی شدن این طرح بسیار جدی است. در این رابطه نیازی به حمایت مالی دولت نداریم. در این قرارداد عنوان شده برخی هزینه‌ها به‌صورت تحویل کالا به طرف خارجی باشد. این یک مزیت برای شرکت فولاد مبارکه به حساب می‎آید؛ زیرا علاوه بر صادرات محصولات، می‎توانیم طرحمان را توسعه دهیم. خط نورد گرم 2 کلیدی‎ترین و مهمترین سرمایه گذاری این شرکت است که طبق برنامه‌ریزی‎ها و حمایت‎های عوامل زی‌ربط کاملا عملیاتی است و اگر این اتفاق بیفتد، نه تنها میزان کمی تولید افزایش می‎یابد، بلکه ورق‎هایی که تا به امروز از خارج وارد ‎می‌شد را تولید می‎کنیم.

چه مشکلاتی برای اجرای این طرح وجود دارد؟

با توجه به اینکه تعداد کشورهایی که صاحب تکنولوژی فولاد هستند، زیاد نیست؛ نگاه ما در این طرح بر دست‎یابی به دانش جدید، تکنولوژی فولاد و خودکفایی محصولاتی است که وارد می‎کنیم. اما متاسفانه برخی با ایجاد حواشی در اجرایی شدن این طرح، سنگ اندازی می‎کنند. دستیابی به دانش و تکنولوژی روز فولاد، تنوع سبد تولیدات فولادی، کاهش واردات و کاهش خروج ارز از کشور از مزایای اولیه این طرح است.

از چه زمانی این طرح اجرایی خواهد شد؟

تمام تلاش فولاد مبارکه این است که کلنگ زنی این طرح در سال 98 اتفاق بیفتد و پیش‌بینی می‎شود با برنامه‎ریزی‎های صورت گرفته 900 روزه به بهره برداری برسد.

فولاد مبارکه چه تعداد طرح توسعه دارد؟

طرح توسعه فولاد هرمزگان که به وسیله آن یک و نیم میلیون تن اسلب تولید می‎شود، طرح تولید کنسانتره و گندله در سنگان که امیدواریم در سال اینده به بهره برداری برسد؛ از طرح‎های در دست انجام این شرکت است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب: 48489
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا