گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
جدیدی در گفت‌وگو با ماین نیوز اعلام کرد:
همکاری اکتشافی سازمان زمین‌شناسی با بخش خصوصی در سال جهش تولید
برنامه اکتشاف 300 هزار کیلومترمربع در سال 99
گروه اكتشاف و زمين شناسي - مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: این سازمان در سال جهش تولید، تعامل با بخش خصوصی به منظور ارتقای اکتشافات ذخایر معدنی در کشور را در دستورکار خود قرار داده است.
 
رضا جدیدی در آستانه برگزاری نهمین نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (MINEX 2020) که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در آن حضور فعالی خواهد داشت، در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور امسال علاوه بر بهره‌گیری از بودجه‌های دولتی، برای تحول در برنامه‌های زمین شناسی و اکتشافی، به دنبال همکاری با بخش خصوصی است، توضیح داد: یکی از برنامه‌های اصلی سازمان در این راستا، آمایش مواد اولیه معدنی موردنیاز صنایع معدنی کشور است. به همین منظور پویش سنگ آهن را مطرح کردیم و با بخش‌های خصوصی بزرگ کشور به ویژه فولادسازان تفاهم‌نامه‌هایی را به منظور اکتشاف ذخایر سنگ آهن موردنیاز آنها امضا کردیم.

وی گفت: با توجه به محدودیت در ذخایر سنگ آهن کشور به سمت همکاری علمی در حوزه اکتشاف ذخایر سنگ آهن رفتیم و تاکنون برای اکتشاف 150 هزار کیلومترمربع از کشور در فاز شناسایی و پی‌جویی با بخش خصوصی وارد تعامل شده‌ایم. همچنین در تلاش هستیم تا با استفاده از اعتبارات دولتی، 150 هزار کیلومترمربع دیگر را نیز اکتشاف کنیم و بنابراین مجموع برنامه اکتشافی سازمان برای سال جاری 300 هزار کیلومترمربع است. اگر این هدف محقق شود، رکوردی برای سازمان در زمینه اکتشاف ذخایر معدنی خواهد بود.

جدیدی تاکید کرد: به غیر از سنگ آهن، طلا، مس، سرب و روی و بوکسیت نیز در اولویت اکتشاف سازمان قرار دارند. اخیرا برای اکتشاف ذخایر غیرآهنی نیز تفاهم‌نامه‌هایی را امضا کردیم.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه برنامه دیگر سازمان ژئوفیزیک هوایی با همکاری بخش خصوصی است، اظهار کرد: در حال بستن تفاهم‌نامه‌هایی در این حوزه با بخش خصوصی هستیم و اولویت ما نیز انجام ژئوفیزیک هوایی در مناطق محروم با هدف محرومیت‌زدایی و اشتغالزایی است. به زودی در یکی از استان‌های محروم کشور تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه را بین سازمان، ذوب آهن اصفهان و سازمان صمت آن استان به منظور اکتشاف ذخایر سنگ آهن با استفاده از روش ژئوفیزیک هوایی امضا خواهیم کرد.

گفتنی است نهمین نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (MINEX 2020) و نهمین نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی (iMat 2020) بطور همزمان از ۸ تا ۱۰ مهر ماه سال جاری در مصلی امام خمینی (ره) در تهران برگزار می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۷
کد مطلب: 52966