گروه معادن فلزات گرانبها
 
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت:
افزون‌بر ۳۰ تن ذخایر طلا در سیستان و بلوچستان وجود دارد
گروه معادن >فلزات گرانبها - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان‌ و بلوچستان گفت: در حوزه طلا جزو چهار استان با ذخایر قابل توجه طلا هستیم و هم‌اینک ظرفیت ذخایر این ماده معدنی در این استان به افزون‌بر ۳۰ تن رسیده است.
 
به گزارش ماین نیوز، داود شهرکی روز سه‌شنبه با اشاره به اینکه سهم ۳.۵ درصدی از معادن کشور برای سیستان و بلوچستان است و در تیتانیوم ۵۰ میلیون تن ذخایر شناسایی شده وجود دارد بیان کرد: در حوزه طلای تفتان سرمایه‌گذار «شستا»است که متولی اجرای این پروژه بوده و مقدمات کارخانه تولید ۳۰۰ تن شمش طلا را آغاز و در خرداد شروع عملیات اجرایی خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حوزه سنگ آهن ذخیره ۲۰۰ هزار تن داریم و حدود ۱۷ معدن در این زمینه در تفتان فعال است تاکید کرد: در پروژه‌های بزرگ مانند مس، طلا و آهن یک از بزرگترین مشکلات استان وجود زیرساخت‌هاست.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این استان تنها تولیدکننده شمش آنتیموان در کشور است افزود: دانش فنی این فلز استراتژیک در اختیار کشور قرار دارد و تولید این شمش از پنج هزار تن پارسال به ۱۰ هزار تن امسال خواهد رسید که بیش‌از ۶۰ درصد افزایش در این حوزه خواهد بود.

وی بیان کرد: در محصولات فولادی ۴۰ درصد افزایش تولید وجود داشت و از یکهزارو ۶۷۰ تن تولید هم‌اینک به ۲ هزارو ۳۰۰ تن رسیده است

شهرکی با بیان اینکه در موضوع فرآوری منیزیت نیز اقدامات خوبی انجام شده خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید این ماده معدنی تنها در ۲ استان خراسان جنوبی با بیش از ۷۰ درصد و سیستان و بلوچستان با ۳۰ درصد است.

وی اظهارداشت: ۲۰ هزار تن ظرفیت منیزیت در سیستان و بلوچستان بوده و همچنین ظرفیت تولید در مس هم‌اینک به یکهزارو ۱۹۰ تن و به رشد ۱۰۰ درصدی رسیده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان افزود: در حوزه سیمان پارسال ۱۵ درصد افزایش تولید داشتیم ولی در موضوع حمل این محصول به دلیل فرسودگی ناوگان حمل و نقل سیستان و بلوچستان مشکلاتی وجود دارد.

 قرار گرفتن سیستان و بلوچستان در کمربند فلزایی و معدنی جهان که از یوگسلاوی تا پاکستان ادامه دارد و در این راستا وجود معادن به نسبت غنی گشوده و ناگشوده فلزی و سهم بالای استان در برخورداری از این معادن با ذخایرمعدنی نظیر کرومیت، مس، منگنز، سرب و روی ، قلع، تنگستن، آنتی موان، طلا و کانسارهای غیرفلزی نظیر تالک، منیزیت، گل سفید، سیلیس، فلدسپات، کائولن و سنگ‌های ساختمانی بویژه گرانیت و همچنین پتانسیل‌های معدنی حوزه تفتان و امکان استقرار کارخانجات چینی و کاشی و سرامیک در محدوده تفتان بخشی از قابلیت‌ها و توانمندی‌های این استان است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۵۰
کد مطلب: 56324
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا