گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
ماجرای گرفتاری بزرگ آلومنیوم المهدی از دست یک بانک
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - شرکت آلومنیوم المهدی اعلام کرده که بانک اقتصاد نوین در ازای 20 میلیارد تومان وام، تاکنون 127 میلیارد تومان پول از این شرکت گرفته و باز نیز بدنبال طرح ادعاهایی برای گرفتن 100 میلیارد تومان دیگر از این صنعت است!
 
به گزارش ماین نیوز، روابط عمومی شرکت آلومینیوم المهدی در گزارشی عنوان کرده است: ما در سالی به سر می‌بریم که به فرموده مقام معظم رهبری( مدظله العالی) به نام سال تولید پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نام گذاری شده است. به همین دلیل انتظار می رود در این سال دستگاه‌های ذیربط حرکت، جهت گیری و اقدامات آنها در راستای حمایت از مجموعه‌ها و شرکت‌های صنعتی و تولیدی برای حل مشکلات و رفع موانع صنایع باشد.

اما متاسفانه بانک اقتصاد نوین به جای حمایت و پشتیبانی از کارگران، تولید ملی و صنایع بزرگ کشور با اقداماتش موانع متعددی ایجاد کرده که منجر به اختلال در روند تولید این واحد بزرگ صنعتی می‌شود.

این گزارش می افزاید: داستان ما داستان غم انگیزی است. شرکت آلومینیوم المهدی در زمانی که این شرکت مالکیت دولتی داشته است، از بانک اقتصاد نوین مبلغ 20 میلیارد تومان تسهیلات وام دریافت نموده است که شرکت آلومینیوم المهدی مبلغ 102 میلیارد تومان بابت وام دریافت شده به بانک اقتصاد نوین پرداخت نموده و بنا به درخواست اداره اجرایی ثبت اسناد بندرعباس در شهریورماه امسال یعنی یک ماه پیش نیز مبلغ 25 میلیارد تومان دیگر اضافه پرداخت کرده است؛ یعنی تاکنون مجموعا بیش از 127 میلیارد تومان از این بابت پرداخت شده است.

علیرغم این پرداختها، بانک اقتصاد نوین نه تنها در راستای رفع موانع تولید گامی برنداشته، بلکه در اقدامی غیر منصفانه به بانک مرکزی اعلام نموده که شرکت آلومینیوم المهدی مبلغ 117 میلیارد تومان بدهی دارد که این مطلب کاملا خلاف واقع و کذب است.

بانک اقتصاد نوین حتی با احتساب پرداخت 102 میلیارد تومان این حق را نداشته که میزان بدهی شرکت آلومینیوم المهدی را 115 میلیارد تومان بیشتر اعلام کند و این اقدام سوء استفاده از اختیارات و موقعیت آن بانک به حساب می‌آید.

این گزارش می گوید: علاوه بر مبلغ پرداخت شده، بانک اقتصاد نوین برای وصول مطالبات خود تعداد 10 هزار قالب شمش 500 کیلویی آلومینیوم که ارزش روز آن بیش از 350 میلیارد تومان می باشد را نیز توقیف کرده است که با یک محاسبه ساده ملاحظه می شود که میزان وجه پرداختی شرکت آلومینیوم المهدی بیشتر از بدهی اعلام شده از سوی بانک اقتصاد نوین است و هم علاوه بر این حدود سه برابر آن نیز شمش آلومینیوم توقیف شده است.

براساس این گزارش، همچنین بانک اقتصاد نوین با درج بدهکار بودن شرکت آلومینیوم المهدی در سامانه بانک مرکزی مانع از صدور دسته چک برای امور جاری شرکت شده است و شرکت از این نظر با مشکلات عدیده ای جهت اداره امور جاری خود و پرداخت حقوق کارگران مواجه گردیده است.

بانک اقتصاد نوین ایجاد این موانع و این اقدامات خود را کافی ندانسته و در اقدامی دیگر جهت سنگ اندازی و ایجاد موانع بیشتر اقدام به ممنوع الخروجی اعضای هیات مدیره این شرکت کرده است.

از طرف دیگر براساس شکایت بعمل آمده در شعبه 109دادگاه حقوقی تهران رای به بی حقی بانک اقتصاد نوین بیشتر از مبلغ پرداختی المهدی یعنی 102 میلیارد تومان اولیه صادر کرده است، اما بانک اقتصاد نوین دست از ایجاد مانع و اختلال در روند تولید و تعاملات تجاری و بین المللی شرکت برنداشته و این شرکت را دچار مشکلات فراوان کرده است.

مجتمع آلومنیوم المهدی از دولت آیت الله رئیسی، رئیس جمهور محترم و خصوصا جناب آقای دکتر خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهشمندیم با تعیین بازرس ویژه به تخلفات بانک اقتصاد نوین در این زمینه رسیدگی فوری به عمل آورند و شرکت آلومینیوم المهدی بعنوان یکی از بزرگترین شرکت های صنعتی کشور با وجود اشتغال بیش از 2500 نفر به طور مستقیم از این مشکلات و موانع تولید بوجود آمده نجات دهند.

روابط عمومی شرکت آلومینیوم المهدی در پایان افزوده است: شرکت المهدی از بانک نمی خواهد که دستش را بگیرد؛ بلکه می خواهد پایش را رها کند تا بتواند در مسیر تولید کشور حرکت کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۰
کد مطلب: 57990
 
مرجع : خبرگزاری فارس