گروه معادن زغال‌سنگ
 
ارزان خری ذوب آهن یا زیاده خواهی انجمن زغال سنگ ؟
سود زغال سنگی ها بسیار بیشتر از ذوب آهن است
گروه معادن >زغال‌سنگ - محمد جعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان در پاسخ به مطلبی با عنوان ( ذوب آهن توپ کم کاری را در زمین زغالی ها انداخت / ارزان خری کار دست ذوب آهن خواهد داد ) که توسط سایت خبری تیتر 20 منتشر شد ، توضیحاتی به شرح زیر ارائه نمود.
به گزارش ماین نیوز، ذوب آهن اصفهان، همانند بیش از ۷۵ درصد تولید کنندگان فولاد دنیا، از روش کوره بلند-کنورتور برای تولید فولاد بهره می برد. در این روش، به جای مصرف گاز طبیعی از کک متالورژی که حاصل از پخت زغال سنگ در باطری های کک سازی است به عنوان عامل احیا کننده سنگ آهن و همچنین سوخت کوره بلند استفاده می شود.

کک مطلوب کوره بلند ، دارای پارامترهای کیفی متعددی است . از جمله مهمترین و تاثیر گذارترین آنها، خاکستر، CSR و گوگرد می باشد. متوسط خاکستر کک نبایستی بیش از ۱۱ باشد در حالیکه این عدد برای زغال سنگ تولیدی معادن داخلی به به طور متوسط بالای ۱۲ است و وقتی که به کک تبدیل می‌شود با احتساب ضریب تبدیل زغالسنگ به کک خاکستر آن به بالای ۱۶ می‌رسد.

پارامتر CSR نبایستی کمتر از ۶۲ باشد در حالی که این پارامتر در زغالسنگ داخلی به ندرت به ۵۰ می‌رسد.گوگرد زغالسنگ می بایست کمتر از نیم درصد باشد در حالیکه این پارامتر برای زغال سنگ داخلی تحت هیج شرایطی کمتر از یک درصد نمی شود.

اگر با زغالسنگ داخلی ، کک تولید شود به جای تولید چدن ، عملاً سرباره تولید می شود و در مدت کوتاهی، نسوز باطری ها و کوره بلند را نابود می کند. ایران دارای ذخایر مطلوب زغالسنگ از نظر کمی است اما از نظر کیفی بسیار فقیر و در پایین ترین کلاس زغالسنگ کک شو جهانی قرار دارد.

چرا با وجود ذخایر مطلوب، تولید زغالسنگ رکوردی بالاتر از یک میلیون و 800 هزار تن تاکنون ثبت نکرده است؟ شما معتقدید مقصر ذوب آهن اصفهان و ارزان خری است. با یک تحقیق ساده و مختصر در بورس ، نسبت سود خالص شرکت های تولید کننده زغالسنگ که از قضا بیش از ۵۰ درصد زغالسنگ داخلی را هم تولید می کنند به اعداد ۲۷ تا ۴۷ درصد برای سال ۱۴۰۰ می‌رسیم.

اگر ارزان خری اتفاق افتاده ، و ارزش در زنجیره درست توزیع شده بود که چنین نسبتی نبایستی حاصل می شد. بهتر است بفرمایید این سود در کجا سرمایه‌گذاری گذاری شده که منجر به افزایش تولید نشده است؟

متوسط قیمت زغالسنگ داخلی و وارداتی در صورت های مالی این شرکت منتشر شده است. از نظر کیفی زغالسنگ داخلی ، حدود ۳۵ درصد زغالسنگ وارداتی ارزش دارد .

کاهش تناژ زغالسنگ داخلی ، ناشی از تعمیرات زغالسنگ پروده طبس و تجهیز لانگ وال مربوطه بوده و بخشی هم به دلیل توقفات توليد در شرکت زغالسنگ کرمان بوده است. طی ۹ ماهه ۱۴۰۰ حدود ۱۶۰ هزار تن زغالسنگ داخلی کمتر از برنامه دریافت شد که به ناچار با زغالسنگ وارداتی جبران گردید تا برنامه تولید چدن محقق گردد.

حمایت ذوب آهن از معادن زغالسنگ داخلی ، قدمتی به عمر ذوب آهن داشته و هرگز این رسالت خود را فراموش نکرده است. قیمت زغالسنگ از سال ۹۷ به قيمت شمش داخلی متصل گردید و طی سه سال گذشته چنان شرایط برای انجمن زغالسنگ مطلوب بوده که حتی یکبار هم ادعای تغییر قیمت مطرح نشده است. با تغییرات قیمت زغالسنگ جهانی، انجمن زغالسنگ هم به همه حمایت های گذشته پشت پا زده و در آتش التهابات کارگری می دمد تا از این رهگذر صید مطلوب خود را داشته باشد.

ذوب آهن اصفهان تنها شرکتی است که همه مواد اولیه خود را به قیمت جهانی تامین می کند و از هرگونه سهمیه مواد اولیه و یا یارانه ای بی بهره است.

ذوب آهن اصفهان برای ممانعت از صادرات سنگ آهن، هیچ گونه هزینه ای پرداخت نکرده است و گزارشی که صدا و سیمای اصفهان تولید کرد مشابه گزارش هایی بود که جهت مقابله با خام فروشی سایر مواد اولیه توسط رسانه ملی تهیه شد . البته اصول اطلاع رسانی و شفاف سازی، در این شرکت رعایت شده و درب های این شرکت همیشه به روی اصحاب رسانه باز بوده و هست.

عدم تمدید مصوبه یک میلیون و 750 هزار تن سنگ آهن دانه بندی، توقف فعالیت شرکت امیر سنگان از ابتدای آذر ماه و استفاده از گندله به جای کمبود سنگ آهن ، افزايش قيمت گاز، آب و استفاده از برق مازاد بر دیماند به دلیل عدم تامین آب مورد نیاز نیروگاه‌های این شركت و در نتیجه عدم استفاده از برق تولیدی این شرکت از دیگر عوامل افزایش قیمت تمام شده و کاهش سود در سه ماهه سوم بوده است.

سیاست ارزان خریدن در هیچ برهه ای از زمان در ذوب آهن اصفهان وجود نداشته است. همیشه مبنای مراودات تجاری برد -برد بوده و هست. تامین اقتصادی و با کیفیت همیشه اولویت اول را داشته و دارد.

تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب: 59606
 
مرجع : تیتر20