گروه معادن سرب و روی
 
مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد در میزگرد تخصصی همایش فلزات غیرآهنی اعلام کرد:
توجه ویژه به «اکتشاف»، «صنایع پایین دست» و «انتخاب تکنولوژی مناسب»در طرح جامع سرب و روی
گروه معادن >سرب و روی - مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد اعلام کرد: لازمه رسیدن به اهداف و برنامه های صنعت سرب و روی و تحقق چشم انداز ٢٠ ساله، گسترش فعالیت های اکتشافی، ارتقا کیفیت و توسعه صنایع پایین دست و انتخاب تکنولوژی مناسب در این حوزه است.
 
به گزارش ماین نیوز، حمیدرضا حمایت در میزگرد تخصصی بررسی وضعیت صنعت سرب و روی؛ چالش ها و فرصت ها در چهارمین همایش چشم انداز صنایع فلزات غیرآهنی، اظهار داشت: قبل از سال 96، هیچ مسیر روشنی برای صنعت سرب و روی وجود نداشت، و طرح جامع سرب و روی پس از 3 سال مطالعه، در سال ۹۹ به یک طرح هدفمند و دارای چشم انداز تبدیل شد.

وی ادامه داد: امیدواریم با ابلاغ طرح مذکور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان سند بالادستی صنعت سرب و روی کشور، این طرح توسط صاحبان صنعت و ذینفعان اصلی مورد بهره برداری قرار گیرد.

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد تصریح کرد: با مشورت های انجام شده در این میزگرد، قرار شد موضوع آب، برق، گاز و دیگر زیرساخت ها لازم در زنجیره تولید، به صورت مدون در طرح جامع سرب و روی مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به فاصله میزان ذخایر سرب و روی ایران (5 درصد جهانی) و میزان استخراج (روی ۳.۸ درصد و سرب ۲.۴ درصد)، ضرورت دارد میزان استخراج سالانه افزایش یابد. به گفته حمایت، رشد استخراج معادن وابسته به توسعه اکتشافات است که باید قوانین ذیربط به گونه ای اصلاح شود که بتوان از ظرفیت های بخش خصوصی در این زمینه استفاده مطلوب کرد.

ضرورت جلوگیری از صدور مجوز فرآوری سرب و روی

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد تاکید کرد: با توجه به ظرفیت بالای ایجاد شده در حوزه فرآوری صنعت سرب و روی، باید از صدور مجوز احداث کارخانه فرآوری این صنعت جلوگیری شود و در مقابل، سرمایه گذاری ها به سمت فعالیت های اکتشافی و توسعه صنایع پایین دستی هدایت شود.

وی افزود: عوامل توسعه نامتوازن زنجیره تولید صنعت سرب و روی غفلت از انجام فعالیت های اکتشافی در حوزه سرب و روی، پایین بودن نسبت استخراج ماده معدنی به ذخایر، عدم توسعه صنعت بازیافت، ایجاد ظرفیت های مازاد فرآوری بدون توجه به نحوه تامین مواد اولیه و توسعه نیافتن کمی و کیفی ظرفیت های صنایع پایین دستی، از جمله این عوامل است.

ضرورت آماده باش کارخانه ها برای دریافت مواداولیه سولفیدی

حمایت اظهار داشت: با بهره برداری از فاز سولفیدی کارخانه های فرآوری سرب و روی در مهدی آباد، خوراک نیمی از ظرفیت تولیدکنندگان شمش روی کشور تامین خواهد شد. وی تاکید کرد: با توجه به روند رو به اتمام ذخایر انگوران، تولیدکنندگان داخلی باید برای استفاده از کنسانتره سولفیدی مهدی آباد آماده باشند.

بنا به این گزارش، در میزگرد بررسی وضعیت صنعت سرب و روی؛ چالش ها و فرصت ها –که عصر دیروز در جریان چهارمین همایش چشم انداز صنایع فلزات غیرآهنی برگزار شد- اعضای تشکل های صنعت سرب و روی، فعالان و ذینفعان این صنعت، متخصصان، مشاورین فنی و برخی از کارشناسان حوزه اکتشاف ایمیدرو در این میزگرد حضور داشتند.

حمیدرضا حمایت، مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد در چهارمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنایع فلزات غیرآهنی:
تامین خوراک نیمی از ظرفیت خالی تولید شمش روی با راه اندازی فاز سولفیدی "مهدی آباد"/ کارخانه های تولید شمش روی آماده مصرف کنسانتره سولفیدی شوند

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد گفت: با بهره برداری از فاز سولفیدی کارخانجات فراوری سرب و روی در مهدی آباد، خوراک نیمی از ظرفیت کارخانجات شمش روی کشور تامین خواهد شد. حمیدرضا حمایت در عین حال تاکید کرد: با توجه به روند رو به اتمام ذخایر انگوران، تولیدکنندگان داخلی میبایست برای استفاده از کنسانتره سولفیدی مهدی آباد آماده باشند.

تامین خوراک نیمی از ظرفیت خالی تولید شمش روی با راه اندازی فاز سولفیدی "مهدی آباد"/ کارخانه های تولید شمش روی آماده مصرف کنسانتره سولفیدی شوند

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، حمید رضا حمایت که روز گذشته در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش فلزات غیرآهنی با نگاهی به وضعیت کنونی و چشم انداز ترسیم شده برای صنعت سرب و روی کشور سخن می گفت، اظهار داشت: ایران با دارا بودن 5 درصد ذخایر سرب و روی جهان در رتبه ششم جهانی قرار دارد.

وی افزود :ایران ۳.۸ درصد استخراج روی و ۲.۴ درصد استخراج سرب دنیا را انجام می دهد، و این درحالیست که نسبت استخراج به ذخایر در جهان حدود 5 درصد است که این رقم در ایران در بخش روی حدود 1.7 درصد است و نیازمند رشد سه برابری است که یکی از اصول دیده شده در ترسیم چشم انداز صنعت سرب و روی کشور محسوب می شود.

حمایت ضمن تشریح مختصر وضعیت ذخایر و اکتشافات صورت گرفته در بخش سرب و روی کشور، به اهمیت اکتشافات در بخش سرب و روی جهت تولید پایدار این حوزه از صنعت تاکید کرد.

به گفته وی، در سال ۹۹ ، ۲۰۸ هزار تن شمش روی و ۱۸۶ هزار تن شمش سرب تولید شد و با پیوستن مهدی آباد به زنجیره تولید، این آمار دو الی سه برابر افزایش خواهد یافت.

وی درباره طرح جامع سرب و روی گفت: طرح جامع سرب و روی پس از 3 سال مطالعه، در سال ۹۹ به یک طرح هدفمند و دارای چشم انداز تبدیل شد که امید است با ابلاغ آن از سوی وزارت صمت، این طرح بعنوان سند بالادستی صنعت سرب و روی کشور مورد بهره برداری صاحبان صنعت و ذینفعان اصلی قرار گیرد.

وی افزود: براساس برنامه چشم انداز ۱۴۲۰، تولید شمش روی ۶۰۰ هزار تن خواهد شد که علاوه بر تولیدات فعلی، بخشی از آن توسط معدن مهدی آباد (۱۴۰ هزار تن شمش از محل کنسانتره سولفیدی مهدی آباد،100 هزارتن کاتد از محل فاز اکسیدی مهدی آباد)، بخشی از طریق استحصال پسماندها و باطله ها و بخشی نیز از طریق واردات (مجموع ۱۳۰ هزار تن) و همچنین بخشی از ظرفیت های در حال احداث تولید شمش روی تامین خواهد شد.

سه محور صنعت روی
وی ادامه داد: برنامه های آتی ما در صنعت سرب و روی کشور بر سه محور اصلی استوار است که شامل ١- تامین خوراک کارخانجات تولید شمش (اکتشافات، واردات و بازیافت پسماندها)،٢-توجه به صنایع پایین دستی (تولید باتری زینک- ایر، ماده شیمیایی لیتوپون، تولید پودر اکسید روی پیشرفته و تولید ورق الکتروگالوانایز ) و ٣- بررسی، ارتقا و استفاده از تکنولوژی مناسب در واحد های فرآوری سرب و روی کشور است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۵
کد مطلب: 60229
 
مرجع : ایمیدرو