گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
با حضور مدیر‌عامل مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب انجام شد
امضای تفاهم‌نامه خرید پساب میان صنایع و شهرهای استان فارس
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - طی تفاهم‌نامه‌ای موضوع خرید پساب میان صنایع و شهرهای استان فارس با حضور مهدی زحمتکش، مدیرعامل مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، به عنوان بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین کارخانه آلومینیوم کشور و غرب آسیا، استاندار فارس و مسوولان آبفای استان و شهرداران برخی شهرهای بزرگ استان در محل استانداری فارس امضا شد.
به گزارش ماین نیوز، تفاهم‌نامه‌ای که بین طرفین امضا شده با این مضمون است که شبکه فاضلاب برخی شهرها پیش‌فروش خواهد شد و صنعت برای اجرای شبکه تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرها تامین اعتبار می‌کند و از پساب برای صنعت استفاده شده و بخشی از پساب نیز برای آبیاری باغات و فضای سبز خود شهرها استفاده می‌شود.

باوجود اینکه صنعت آلومینیوم، صنعتی مبتنی بر آب نبوده و مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب نیز با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین، مدرن‌ترین و به‌روزترین تجهیزات و فناوری حال حاضر جهان، یکی از سبزترین صنایع استان و کشور است، با پیش‌بینی معضلات آب در آینده، طرح عظیم و استراتژیک انتقال آب خلیج فارس به منطقه و در ادامه به استان در دستور کار قرار گرفته و در حال اجرا است.

استاندار فارس در این مراسم با بیان اینکه جنگ سال‌های آتی به جای نفت و گاز مربوط به آب است و امروز باید برای مدیریت مصرف آب تدبیری اندیشید، گفت: در راستای مدیریت پساب فاضلاب شهرها برای مصارف صنعتی و آبیاری فضای سبز به‌عنوان یک راهکار موثر در مدیریت مصرف جلسه‌ای با این محور با حضور مدیران صنایع بزرگ فارس، مهدی زحمتکش مدیر عامل مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، به عنوان بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین کارخانه آلومینیوم کشور و غرب آسیا، مسوولان آبفای استان و شهرداران برخی شهرهای بزرگ استان در محل استانداری فارس برگزار شد.

محمدهادی ایمانیه گفت: از سویی دولت به تنهایی قادر به حل همه مشکلات نیست، بنابراین برای تعالی کشور مجبور به استفاده از راه‌های میانبر هستیم.

نماینده عالی دولت در فارس، با بیان اینکه حدود ۱۰ سال است که خشکسالی در فارس وجود دارد، اظهار کرد: دنیا نیز با چالش کم‌آبی رو‌به‌رو است و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در آینده جنگ بر سر آب خواهد بود. وی با اشاره به ارائه گزارشی از ناسا آمریکا، گفت: بر اساس گزارشی از ناسا در سال ۲۰۵۰، تعداد ۱۰ کشور دنیا به دلیل بی‌آبی قابل سکونت نیستند و ایران یکی از این کشورهاست، بنابراین امروز باید چاره‌اندیشی کرده و اجازه ندهیم کار به بن‌بست برسد.

استاندار فارس، راه‌حل اصلی برای نجات استان از کم‌آبی را استفاده از پساب ناشی از فاضلاب شهرها دانست و گفت: می‌توان از پساب فاضلاب شهرها، هم برای آبیاری و توسعه فضای سبز شهری و هم صنعت بهره برد. ایمانیه اجرای این مهم را الگویی برای دیگر شهرهای کشور دانست و افزود: پتروشیمی مرودشت-شیراز سالانه ۱۲ میلیون مترمکعب آب را از سد درودزن تامین می‌کند، از سویی از اواسط اردیبهشت با گرمای هوا و کاهش منابع آب گاهی روزانه تنها دو ساعت آب دارد، از دیگر سو اجرای شبکه فاضلاب در مرودشت ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل ۵۰ درصد باقیمانده نیازمند ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار است، بنابراین براساس توافق بین شهرداری مرودشت و پتروشیمی با پیش‌فروش پساب توسط شهرداری هم هزینه تکمیل فاضلاب تامین می‌شود و هم آب مورد نیاز پتروشیمی از محل پساب خریداری و تامین می‌شود.

استاندار فارس، ادامه داد: با توجه به اینکه ما برای افزایش اشتغال مجبور به استفاده از صنایعی شده‌ایم که برای آب مردم مشکل ایجاد کرده است، بنابراین این اقدام می‌تواند تدبیری خوب و همچنین به منزله نوعی سرمایه‌گذاری برای صنایع باشد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۸
کد مطلب: 60908
 
مرجع : دنیای‌اقتصاد