گروه معادن
 
منافع افزایش سرمایه ترکیبی "ومعادن" برای سهامداران
گروه معادن - شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در یک سال گذشته به دلیل اینکه بیش از 71 درصد افزایش سودسازی برای سرمایه گذاری در بخش کانی های فلزی داشته با واگذاری سهام شرکت هایی مانند تجلی، اعتماد آفرین و ... سود بالایی را کسب کرده، به همین دلیل احتمالا بعد از افزایش سرمایه با مثبت بالایی بازگشایی می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن وفلزات با نماد ومعادن روز نخست خرداد ماه مجمع فوق العاده دارد که براساس آن افزایش سرمایه ۱۲۴ درصدی اعمال خواهد شد که 35 درصد از محل سود انباشته، 36 درصد از محل مطالبات و 53 درصد از محل آورده نقدی سهامداران است که با توجه به اینکه این نماد در چند سال گذشته سرمایه گذاری های ویژه ای در پروژه های مختلف معدنی و زنجیره ای فلزات و ... داشته است چشم انداز مثبتی دارد، به همین دلیل تقاضا برای خرید سهام این نماد در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته افزایش یافت.

همچنین براساس پرتفوی سهام 12 ماهه این شرکت میزان سرمایه گذاری ها در بخش استخراج کانی های فلزی نسبت به ابتدای دوره 71 درصد افزایش داشته است، همچنین سرمایه گذاری این شرکت در بخش ماشین آلات و تجهیزات از ابتدای دوره تا پایان دوره 2 درصد و در بخش چند رشته ای های صنعتی حدود 4 درصد رشد داشته است و در بخش فلزات هم سرمایه گذاری ومعادن در سال 1400 بیش از 11 درصد و در بخش شرکت های سرمایه گذاری هم حدود 6 درصد رشد داشته است.

ومعادن در سال 1400 حدود 309 میلیون سهام شرکت تجلی را به بهای هر سهم 161 تومان واگذار کرده و از آنجایی که بهای تمام شده هر شهم 101 تومان بوده حدود 18753 میلیون تومان سود ساخته است و واگذاری 3 میلیون و 630 هزار سهام گروه سرمایه گذاری صنایع و معادن فلات ایرانیان به مبلغ هر سهم 853 تومان به دلیل اینکه قیمت تمام شده ای سهم در ابتدا 209 تومان بوده حدود 1695 میلیون تومان سود ساخته و واگذاری 306 میلیون سهم از صندوق سرمایه گذاری پارند برای شرکت حدود 60 میلیون و واگذاری 23 میلیون و 600 هزار سهم صندوق اعتماد آفرین پارسیان حدود 4450 میلیون تومان سود ساخته است و در مجموع با در نظر گرفتن واگذاری سهام شرکت های خارج از بورس این شرکت از محل واگذاری سهام در سال 1400 حدود 24838 میلیون تومان سود کسب کرده است.

طبق گزارش 12 ماهه ومعادن این شرکت در 12 ماه گذشته در مجموع به ارزش 1888902 میلیون تومان سهام در بورس تحصیل کرده و 884538 میلیون تومان خارج از بورس سهام تحصیل کرده است که می تواند در میان مدت و بلندمدت در سودسازی شرکت موثر مواقع شود بیشتر این سهام مربوط به شرکت های تولیدی در زنجیره ای فولاد و تجهیزات مخابراتی هستند.

در حال حاضر پرتفوی سهام ومعادن شامل چند بخش اکتشاف، استخراج و بهره برداری معادن و در بخش فلزات هم شامل شرکت های تولیدکننده انواع محصولات زنجیره ای فولاد از کنسانتره، گندله، شمش، آهن اسفنجی، کک زغال سنگ، فولاد و .... است و همچنین ومعادن در بخش های جانبی همچون حمل و نقل، شرکت های ساختمانی و محصولات شیمیایی در خارج از بورس سرمایه گذاری کرده است که می تواند در آینده با ورود به بازار سرمایه سود مناسبی را عاید این شرکت کنند.

در حال حاضر با توجه به اینکه در سال 1400 سرمایه گذاری ومعادن در بخش صنعت نسبت به قبل 100 درصد رشد داشته و از طرف دیگر اقتصاد ایران هنوز تحت تاثیر تحریم هاست و به شدت به توسعه بخش صنعتی نیاز دارد این اقدام ومعادن نه تنها در بخش سودسازی می تواند یک گام مثبت برای سهامداران باشد، بلکه به دلیل اینکه می تواند سبد سرمایه گذاری های این شرکت را متنوع کند باعث می شود این سودسازی پایدار باشد و به اشتغال و اقتصاد ملی هم کمک کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۷
کد مطلب: 61087
 
مرجع : تیتر 20