گروه صنایع معدنی فولاد
 
فولاد مبارکه به تامین برق و گاز در زمان پیک کمک خواهد کرد
گروه صنایع معدنی >فولاد - معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه در فروردین و اردیبهشت ماه امسال که محدودیت‌های انرژی برق و گاز نداشت، عملکرد خوبی را از خود برجای گذاشت و برای مدیریت کمبودهای مرتبط با انرژی دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، سال‌هاست که با آغاز فصل گرما و سرما صنایع همواره نارضایتی خود را از سیاست‌ها اعلام می‌کنند، در تابستان شاهد این هستیم که برق صنایع قطع می‌شود و در زمستان نیز قطعی گاز را شاهدیم. این موضوع سبب شده تا صنایع نتوانند سود مناسب کسب کنند و بسیاری اوقات نیز ضررهای زیادی را متحمل ‌شوند و این ضررها در نهایت نتیجه خود را بر روی مصرف‌کننده نهایی می‌گذارد. مدت‌هاست که دیگر آگاهی‌ها در این رابطه افزایش یافته و بسیاری در تلاشند تا این فرهنگ‌سازی را در جامعه انجام دهند که مصرف بالای برق و گاز در تابستان و زمستان چیزی جز ضرر و زیان برای صنایع به دنبال ندارد. چراکه شاهد هستیم وقتی تامین برق و گاز در وضعیت پایداری قرار دارد و قطعی گاز و برق را وجود ندارد، شرایط تولید مناسب است و حتی برخی رکوردشکنی‌ها نیز ثبت می‌شود.

برای مثال فولاد مبارکه توانست در شرایط پایدار تامین برق و گاز، تولید خود را افزایش دهد و رکورد تولید بزند. بنابراین برای حمایت از صنایع، تامین انرژی مورد نیاز صنایع امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد. حالا خود فولاد مبارکه نیز در این زمینه متولی شده تا به تامین برق و گاز کمک کند؛ آنطور که مدیران فولاد مبارکه به اقتصاد آنلاین گفته‌اند، فولاد مبارکه در این زمینه برنامه‌های زیادی دارد که برخی بلند مدت و برخی دیگر کوتاه مدت هستند. یکی از برنامه‌های این شرکت آن است که فرهنگ‌سازی را در این زمینه انجام دهد. البته بسیاری در این باره می‌گویند مصرف خانگی اصلا رقمی نیست اما در پاسخ به این افراد باید گفت که در فصول گرم و سرد به ترتیب مصرف گاز و برق اتفاقا در بخش خانگی بیشتر است. بنابراین فرهنگ‌سازی در این زمینه یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

همچنین در طرفی دیگر نیز این شرکت در حال سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های زیرساختی است و تفاهمنامه‌هایی را هم در این باره به امضا رسانده است. در ادامه به گفت‌وگو با معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه خواهیم پرداخت تا هم دستاوردهای این شرکت در سالی که گذشت و برنامه آن برای سال آینده را پیگیری کنیم و هم از برنامه‌های این شرکت در جهت تامین انرژی که می‌تواند گام بزرگی در جهت کمک به صنایع کشور باشد، آگاه شویم.

عباس اکبری محمدی، معاون بهره برداری فولاد مبارکه در خصوص برنامه‌های فولاد مبارکه برای سال ۱۴۰۱ توضیح داد: همانطور که در برنامه فروردین ماه که نتایج آن منتشر شد، فولاد مبارکه برنامه تولید چالشی و با اهداف بالایی برای سال ١۴٠١ دیده است. اگر شرایط تولید خصوصا در بحث انرژی و موارد مرتبط با گاز و برق تامین شود، برنامه ما این است که امسال ١٠درصد بیشتر از سال قبل تولید کنیم. از نظر کیفی نیز برنامه‌ریزی کردیم که تولید محصولات جدیدی را داشته باشیم. خصوصا محصولاتی که مصرف بالایی در کشور دارد ولی در حال حاضر از طریق واردات تامین می‌شود و تولید آن‌ها را در کشور نداریم. مثل گریدهای ایکس ۶۵ گاز ترش که این‌ها برای صنایع نفت و گاز استفاده می‌شود و مراحل نهایی تست‌های آن در حال انجام است و امسال به تولید انبوه خواهد رسید.

وی در خصوص محدودیت‌های انرژی صنایع که به زودی مجدد برقرار خواهد شد، اظهار داشت: ما در فروردین و اردیبهشت که محدودیت‌های برق و گاز را نداشتیم، عملکرد خوبی داشتیم و بیش از ١٠درصد نسبت به پلن‌های اولیه تولید داشتیم یعنی صد هزار تن در این ماه در کارخانه مبارکه و سبا تولید بیشتر داشتیم. در فولاد هرمزگان، سپیددشت و... رکوردهای تولید خیلی خوبی را شاهد بودیم. باتوجه به شرایط کار و خصوصا شرایط مرتبط با انرژی، شرایط برای تولید فراهم بود و در گروه فولاد مبارکه از این موضوع استفاده خوبی شد.

اکبری محمدی تصریح کرد: فولاد مبارکه برای مدیریت کمبودهای مرتبط با انرژی، دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت دارد. در برنامه بلند مدت احداث ظرفیت‌های نیروگاهی جدید را، باتوجه به اینکه در سرمایه‌گذاری در سال‌های قبل کاری انجام نشده، آغاز کرده‌ایم. جهت سرمایه‌گذاری در ظرفیت نیروگاهی جدید برای تامین برق مورد نیاز گروه فولاد مبارکه، قرارداد اولین نیروگاه را منعقد و عملیات اجرایی آن آغاز شده و امیدواریم قبل از پیک سال آینده واحدهای گاز این نیروگاه وارد مدار شود. از طرفی در راستای کاهش انتشار کربن و رویکردهای جدید فولاد مبارکه توسعه برق تجدیدپذیر از طریق احداث نیروگاه‌های خورشیدی و بادی در دستور کار است و امیدواریم طی ماه‌های آینده عملیات اجرایی این نیروگاه‌های خورشیدی و بادی که ظرفیت قابل توجهی دارد و قسمت عمده‌ای از برق فولاد مبارکه را تامین می‌کند، آغاز شود.

معاون بهره برداری فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه در مورد گاز چالش بیشتری داریم و عمده گاز تولیدی کشور در بخش خانگی و غیرصنعتی مصرف می‌شود، به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: ما برنامه‌های متنوعی در این زمینه داریم و یکی از برنامه‌های ما ذخیره‌سازی گاز است. یکی دیگر توسعه مشارکت در توسعه میادین جدید است که ظرفیت تولید گاز در کشور را افزایش دهیم که نه تنها برای ما منفعت دارد برای سایر بخش‌های مرتبط با مصرف گاز نیز شرایط را بهبود خواهد داد.

اکبری ادامه داد: برنامه کوتاه مدت ما نیز آن است که بتوانیم با برنامه‌ریزی نوآورانه شرایط را طوری رقم بزنیم که محدودیت‌های گاز کمترین تاثیر را در برنامه تولید سال داشته باشد و کمترین تولید از دست رفته در فصل سرد و گرم امسال ناشی از محدودیت برق و گاز داشته باشیم.

وی در پایان یادآور شد: طبق تفاهمنامه‌ ما با وزارت صمت و نیرو برای استفاده از منافع این سرمایه‌گذاری‌ها امیدواریم خلف وعده صورت نگیرد و از منافع این سرمایه‌گذاری‌ها منتفع شویم. این سرمایه‌گذاری‌های ما در احداث واحدهای جدید نیروگاهی ما نه تنها برق مورد نیاز ما را تامین می‌کند، ظرفیت برقی که از شبکه خواهیم گرفت آزاد می‌شود و به بخش‌های دیگر اختصاص می‌یابد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۳
کد مطلب: 61160
 
مرجع : اقتصاد آنلاین