گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
یک فعال حوزه معدن مدعی شد
طرح عجیب واردات خودرویی در معادن
ماشین آلات بساز، صادرکن، چینی وارد کن!
گروه تجهيزات و ماشين آلات - دولت با واردات ماشین آلات معدنی موافقت کرد. یک فعال حوزه معدن با تائید این خبر گفت: دولت بحث تهاتر را وسط کشیده است. یعنی به ازای واردات ماشین آلات چینی باید یک ماشین آلات معدنی به خارجی‌ها بفروشیم.
 
به گزارش ماین نیوز، بخش معدن کشور به دلیل تحریم، مضیقه ارزی و عدم واردات ماشین آلات زمین‌گیر شده است. گویا بخش قابل توجهی از معادن نیز به دلیل نبود ماشین آلات به روز تعطیل است.

در همین مورد یک فعال حوزه معدن به بازار گفت: دولت رویکرد جدیدی برای واردات ماشین آلات معدنی در نظر گرفته است اما برای واردات پیش شرط غیرممکنی را اعمال کرده که عملا نمی‌توان به واردات ماشین آلات معدنی دل خوش کرد. دولت اخیرا گفته است شرط واردات ماشین آلات دست چندم چینی این است که ماشین آلات ایرانی به چین صادر کنیم. آیا با وجود تحریم‌ها ما امکان تولید ماشین آلات معدنی داشته‌ایم؟

شهرام شریعتی توضیح داد: چنانچه ما توانایی ساخت ماشین آلات به روز چینی را داشتیم که فعالیت معادن ایرانی تعطیل نبود. ایران در تولید تمام ماشین آلات واسطه به قطعات خارجی‌هاست. بنابراین ایران به شکل صد در صد تولیدکننده هیچ نوع ماشین آلاتی تولید نمی شود.

او با اشاره به وضعیت تولید ماشین آلات معدنی بیان کرد: اکنون هیچ آمار و ارقامی از ناوگان معدنی کشور مبنی بر میزان تولید شرکت‌های داخلی وجود ندارد و ناوگان معدنی کشور فاقد هر گونه آماری است. اعداد و آمار اعلام شده در این سال‌ها پشتوانه درست و دقیقی ندارد؛ چراکه کامیونی که یک روز بار معدن، یک روز غلات و روز دیگر شوینده حمل می کند جزو ناوگان عمومی محسوب می‌شود در حالی که روی سخن ما با ناوگان تخصصی معدن کشور است.

به گفته شریعتی؛ اتفاق بسیار عجیب این است که بخواهیم از قطعات چینی در ماشین آلات اروپایی استفاده کنیم که این امر در خصوص قطعات اصلی و حساس یک دستگاه جای سوال دارد. چنانچه قرار است واردات ماشین آلات درجه چندمی چین آزاد شود بهتر است این اتفاق نیافتد چرا که ماشین آلات دست چندمی چین نیز نمی‌تواند معادن ایران را از مرگ تدریجی نجات دهد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۲
کد مطلب: 61429
 
مرجع : بازار