گروه معادن
 
راه‌اندازی دوباره مجتمع معادن دهبید با ایجاد اشتغال برای ۷۲۰ نفر
گروه معادن - فعالیت مجتمع معادن دهبید (معدن چاه مرغی) شهرستان خرم بید به‌عنوان بزرگ‌ترین معدن سنگ مرمریت کشور از سر گرفته شد تا با ظرفیت استخراج اسمی سالانه ۲۰۰ هزار تن، زمینه بازگشت تعداد ۷۲۰ نفر به فعالیت و عرصه استخراج و فرآوری این مواد معدنی فراهم شود.
 
به گزارش ماین نیوز، رئیس سازمان صمت فارس با اشاره به ذخیره قطعی بیش از ۱۷ میلیون تن ماده معدنی در مجتمع معادن دهبید، گفت: از سرگیری فعالیت این معدن در عرصه کارآفرینی و اشتغال، شکوفایی اقتصادی منطقه، ارزآوری و صادرات محصولات، آثار مثبتی بر اقتصاد منطقه و کشور خواهد داشت.

حمیدرضا ایزدی افزود: تعداد ۱۸۵ کارخانه سنگ‌بری در حوزه سنگ تزئینی و نما با اشتعال بیش از چهار هزار نفر در دو بخش معدن و صنایع معدنی در خرم بید فعال است.

وی یادآور شد: یک واحد تولیدی سنگ‌های ساختمانی تزئینی با سرمایه‌گذاری بیش از ۹۰۰ میلیارد ریال و تولید سالانه ۱۵ هزار تن انواع سنگ‌های ساختمانی تزئینی اسلب و ایجاد اشتغال برای تعداد ۳۰ نفر توسط بخش خصوصی و ماشین‌آلات و تجهیزات ساخت داخل در شهرستان خرمبید به بهره‌برداری رسید.

رئیس سازمان صمت فارس با تأکید بر ضرورت به‌روزرسانی تکنولوژی سنگ‌بری‌ها تصریح کرد: استان فارس در تولید سنگ تزئینی رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده است، ضمن این‌که تبدیل ارزش‌افزوده مواد معدنی در استان و برطرف کردن نیاز صنایع داخلی ازجمله سیاست‌گذاری‌های سازمان و وزارت صمت است.

گفتنی است شهرستان خرم بید با داشتن گنجینه‌ای از معادن سنگ‌های مرمریت تزئینی، ساختمانی و نما به رنگ‌های کرم، مشکی، طوسی و ... به‌عنوان پایتخت سنگ‌های تزئینی ایران مشهور است. این شهرستان تعداد ۳۸ معدن با اشتغال هزار و 500 نفر و استخراج سالیانه ۱.۴ میلیون تن با ذخیره قطعی ۱۴۲ میلیون تن، دارد. شهرستان خرم بید به مرکزیت صفاشهر در ۱۷۸ کیلومتری شمال استان فارس و شیراز واقع‌شده و از شهرستان‌های فعال معدنی، صنعتی استان فارس محسوب می‌شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۲
کد مطلب: 61561
 
مرجع : شاتا