گروه معادن ساير حوزه ها
 
نایب رییس هیئت مدیره حفاران غیر نفتی؛
سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از هم تفکیک شوند
گروه معادن >ساير حوزه ها - نایب رییس هیئت مدیره حفاران غیر نفتی گفت: اکنون در اکتشاف مشکل جدی نداریم اما می‌توان از تجربیات دیگران استفاده کرد و این بحث باید به عنوان یک بحث جدی ملی مورد توجه قرار گیرد.
 
به گزارش ماین نیوز، سید سهراب حسینی نایب رییس هیئت مدیره حفاران غیر نفتی عنوان کرد: بحث دعوت از مهندسان خارجی در حوزه اکتشاف بسیار پسندیده است و توازن و انتقال اطلاعات و تکنولوژی و دانش بحثی است که بسیاری از فارغ التحصیلان ما، فارغ از فضای دانشگاه توسط نظام مهندسی تحت آموزش قرار می‌گیرند.

وی گفت: اگر این ارتباط بین ایران و کشورهای دیگر باشد و بتوانیم از تجربیات مهندسان کشورهای دیگر استفاده کنیم می‌تواند موثر واقع شود.

نایب رییس هیئت مدیره حفاران غیر نفتی افزود: اکنون در اکتشاف مشکل جدی نداریم اما می‌توان از تجربیات دیگران استفاده کرد و این بحث باید به عنوان یک بحث جدی ملی مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون زیرساخت‌ها و سازمان‌هایی برای دریافت ایده ها به وجود آمده و از شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها حمایت شده برای مثال رویداد اینما که هر سال برگزار می‌شود و ایده‌ها را پذیراست و تعاملات این چنینی ارتباط خوبی بین صنعت و دانشگاه به وجود می‌آورد و باید قوی‌تر شود.

حسینی گفت: به عقیده من همه موسسات دانش بنیان اند، چرا که اگر دانش وجود نداشته باشد هیچ مجموعه ای شکل نمی‌گیرد و باید دانش بنیان را به این منزله بدانیم که قرار است در آن دانشی بالاتر از دانش فعلی تولید شود و در آن گریزی به دانش روز داشته باشیم.

حسینی تصریح کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر تحریم هستیم و امکان استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به صورت معمول وجود ندارد، باید تحریم‌ها را دور بزنیم تا این تصاویر را به دست آوریم و الان کشورهای هم جوار مانند عمان در این بخش سرمایه گذاری کرده‌اند و با وجود اینکه منابع مالی و تکنولوژی خوبی در دسترس دارند اما مشکل کارشناس دارند اما در ایران افراد کارشناسی داریم که می‌توانیم با کمک آن ها کار کنیم.

وی تأکید کرد: نگرش، بسیار حائز اهمیت است، تلاش بخش خصوصی و تشکل‌های مختلف خیلی مهم است و اکنون می‌بینیم معاون معدنی وزیر صمت در این مورد صحبت می‌کند و این نشان از تغییر نگرش است.

حسینی بیان کرد: معضل ما در اکتشاف این است که باید سند استراتژی اکتشاف در ایران داشته باشیم اینکه کجا را اکتشاف می‌کنیم چرا و برای چه اکتشاف میکنیم به تنهایی کافی نیست و باید در قالبی جامع انجام شود.

نایب رییس هیئت مدیره حفاران غیر نفتی عنوان کرد: الان ایمیدرو بعضی اکتشافات را انجام می‌دهد و از طرفی سازمان زمین شناسی بودجه کافی ندارد و حمایت نمی‌شود و وظیفه اصلی خود را انجام نمی‌دهد و به عقیده من سازمان زمین شناسی باید از سازمان اکتشافات معدنی جدا باشد و شرح وظیفه ایمیدرو مشخص باشد.

وی تشریح کرد: باید ساختار اکتشاف کشور را بررسی کنیم و ببینیم به کجا میرویم اینکه از خارج از کشور کارشناس ییاوریم خوب است اما باید از پایه موارد را بررسی کرد و چشم اندازی در نظر گرفت که قرار است در چشم اندازه 5 یا 10 ساله به کجا برسیم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۸
کد مطلب: 62008
 
مرجع : ایراسین