گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
نباید به نام تولید مانع واردات ماشین های تخصصی معدنی و راهسازی شد
واردات بهتر از تولید بی کیفیت و بدوت ارز افزوده است
گروه تجهيزات و ماشين آلات - نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص لزوم واردات ماشین آلات تخصصی معدنی گفت: در حوزه تولید در برخی از کالاها اصرار به تولید کالاهایی داریم که نه ارز افزوده و نه کیفیت مناسب برای مصارف داخلی دارد، در عین حال از واردات آن نیز جلوگیر می کنیم و بخشی که به این کالا نیازمند است را با مشکل مواجه می کنیم.
 
به گزارش ماین نیوز، اسماعیل حسین زهی، نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تولید خوب است اما نه تحت هر شرایطی، به عنوان مثال در بخش تولید در معدن به ماشین آلات تخصصی نیازمندی که در داخل تولید نمی شود، چرا که بسیار تخصصی است، نباید به اسم تولید از واردات این ماشین آلات که بخش معادن به شدت به انها نیازمند است، جلوگیری کرد. این در حالی است که باید بیش از گذشته با رونق تولید در بخش معدن توجه کنیم، چرا که مقام معظم رهبری بر جایگزینی معدن به جای نفت تاکید دارند.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: به عنوان مثال، برخی از کشورها که آب اهمیت بسزایی دارد،برخی از محصولات که نیازمند آب زیادی هستند مانند هندوانه کشت نمی شود، کشت هندوانه چیز حدود 150 لیتر اب نیازمند است از این جهت این چنین محصولاتی کشت نمی شود و مانعی برای واردات ان ندارندف چه بسا که یارانه ای در اختیار وارد کننده و یا کشاورز نیز برای این منظور قرار می دهند اما ما در کشور خودمان برخی از تولیدات شرایط مافیایی دارد مانند خودرو که اصرار بر تولید بی کیفیت آن داریم!

حسین زهی در ادامه متذکر شد: در بخش ماشین آلات سنگین به خصو معادن که بسیار تخصصی و فوق تخصصی است، نیز همین شرایط را داریم،در این بخش هرگز رقابتی دیده نشده و مصر بر تولید آنها نیز داریم. برخی از کارخانه های داخلی این محصولات را تولید می کنند که به این تلاش احترام می گذاریم اما این اصرار زمانی مفید است که همراه با کیفیت باشد.

وی افزود: در برخی از معادن عمر ماشین آلات به 50 سال قبل برمی گردد و کاملا فرسوده ومستهلک شده اند. برخی از ماشین آلات تخصصی هم اصولا نه ساخته شده و نه به دلیل همان مقاومت وارد می شود، تولید داخل نیز بسیار بی کیفیت است به گونه ای که عمر برخی ازاین ماشین ها به یکسال هم نمی رسد! به طور کلی باید در این فضا در عنی حمایت منطقی از تولید به نوعی رقابت ایجاد کنیم. این رقابت سبب هم کیفیت تولید و هم رونق تولید در بخش های مختلف که به این ماشین ها نیاز دارند می شود.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه نباید به اسم تولید جلوی واردات ماشین آلات تخصصی معدنی را بگیریم نیز اظهار کرد: ما در بخش راهسازی نیز همین مشکل را داریم. برخی از ماشین آلات این بخش توسط برخی از شرکت های معتبر مانند هپکو ساخته می شود، که البته در حد مونتاژ است و عملا باز هم تولیدی صورت نگرفته است. بهترین راه تا اطلع ثانوی واردات این ماشین هاست تا ان شالله در اینده کشور توان ساخت آنها را پیدا کند.

حسین زهی در پایان تاکید کرد: واردت نیز باید روی اصول و بدون انحصار و تحت نظارت باشد. ما در سال 1401 در مجلس این اختیار را به وزارت صمت دادیم که ماشین آلات تخصصی سنگین و معدنی وارد کند امیدواریم دولت این آیین نامه را تدوین و به زودی اجرا کند تا شرایط تولید در معادن بهتر و در این بخش حرف های زیادی برای گفتن داشته باشیم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۳
کد مطلب: 62454
 
مرجع : خبرگزاری برنا