گروه معادن ساير حوزه ها
 
سهم ایران از تجارت گوهرسنگ؛ کمتر از یک دهم درصد
گروه معادن >ساير حوزه ها - مجری طرح گوهرسنگ سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سهم کشورمان از تجارت جهانی گوهرسنگ را کمتر از یک دهم درصد عنوان کرد و گفت: اصلاح قوانین کلید ورود به بازار جهانی این کالای ارزشمند است.
به گزارش ماین نیوز، آقای ابو محمد هاشمی در حاشیه نخستین همایش ملی گوهر سنگ گفت: به دلیل وجود برخی اشکالات در قوانین و مقررات از جمله معرفی مواد اولیه گوهرسنگ به عنوان گروه کالایی ۴ (کالای لوکس) بنابراین ورود گوهرسنگ خام به کشور با موانعی همراه است.

وی با اشاره به سهم ناچیز ایران از تجارت گوهرسنگ گفت: تنها با اصلاح قوانین و مقررات می‌توانیم سهم کمتر از یک دهم درصدی ایران در تجارت این کالای ارزشمند را هم در واردات گوهرسنگ خام و هم در صادرات گوهرسنگ‌های تراش خورده افزایش دهیم.

مجری طرح گوهرسنگ سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اشاره به تشکیل اتاق گوهرسنگ و فلز‌های گرانبها در ۵ فرودگاه دارای گمرک تخصصی خبر داد و گفت: در حال حاضر در فرودگاه امام خمینی (ره) به عنوان پایلوت فعالیت مان را آغاز کرده ایم تا در آِنده این فعالیت را به دیگر فرودگاه‌های دارای گمرک تخصصی تعمیم دهیم تا صادرکنندگان و واردکنندگان گوهرسنگ تمامی فعالیت‌های تجاری خود را به راحتی و یکجا انجام دهند.

نخستین همایش ملی گوهر سنگ دوازدهم وسیزدهم شهریور درمرکز تربیت مربی کرج برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۱
کد مطلب: 62656
 
مرجع : خبرگزاری صداوسیما