گروه معادن
 
علت کاهش اکتشافات در حوزه معدنی کشور
تفاهم‌نامه با سازمان منابع طبیعی موجب افزایش مشکلات بخش معدن شد
گروه معادن - معاون معدنی وزیر صمت با اشاره به مشکل منفی شدن ۹۵ درصد استعلامات معدنی از سازمان منابع طبیعی گفت: تفاهم‌نامه با سازمان منابع طبیعی موجب افزایش مشکلات بخش معدن به‌خصوص در حوزه اکتشافات شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، رضا محتشمی‌پور معاون معدنی وزیر صمت درباره علل عدم اجرای توافق‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با سازمان منابع طبیعی در زمینه کاهش تعارضات بین دو دستگاه به‌خصوص در زمینه اکتشافات معادن گفت: در این تفاهم‌نامه بعضی از موضوعات فراتر از قانون معادن توسط وزارت صمت پذیرفته شده بود که این خود امروز به عاملی محدودکننده تبدیل شده است.

وی ادامه داد: قبول این تفاهم‌نامه امروز تبدیل به مشکلی در زمینه اکتشاف شده و بخش زیادی از استعلام‌ها در این روند منفی می‌شوند و این موضوع که موجب کاهش فعالیت معادن نیز می‌شود ناشی از همین توافقاتی است که در این تفاهم‌نامه صورت پذیرفته است.

وی توضیح داد: به‌هرحال این توافق صورت‌گرفته و کنارگذاشتن این توافق‌نامه هم برای بخش معدن و هم برای منابع طبیعی تبعاتی را خواهد داشت و ما سعی داریم در شرایط کنونی با حفظ کلیات تفاهم‌نامه مشکل تعارض‌های ایجاد شده در این روند را حل کنیم.

محتشمی‌پور تأکید کرد: ما سعی داریم در بعضی از بندها اقداماتی اصلاحی را انجام دهیم تا منفی شدن استعلامات معادن کاسته شود؛ زیرا امروز از هر ۱۰۰ استعلامی که در زمینه معادن از سازمان منابع طبیعی گرفته می‌شود فقط ۵ درصد آنها نتیجه مثبت دارد که این مسئله موجب محدودیت فعالیت اکتشاف در معادن سراسر کشور شده که سعی داریم در اولین فرصت این مشکل را حل کنیم.

وی در پایان گلوگاه حوزه معادن را اکتشاف دانست و گفت: امید داریم اقداماتی که آغاز شده این مشکل را حل کند و موجب هم‌افزایی بین بخش معادن و سازمان منابع طبیعی شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۹
کد مطلب: 62741
 
مرجع : شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا