گروه معادن
 
عملیات برای اکتشاف محدوده‌های جدید معدنی در سنگان خواف آغاز شده است
گروه معادن - مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف گفت: برای بهره برداری موثر از ذخایر غنی این معادن این مجتمع برنامه های اکتشافی متعددی را تعریف کرده است که از جمله آنها می توان به اخذ پروانه اکتشاف برای ۱۰ محدوده جدید از پهنه سنگان اشاره کرد که در حال حاضر، عملیات اکتشاف در دست انجام است.
 
به گزارش ماین نیوز، حسن جعفری روز یکشنبه افزود:نقاط ظرفیت دار در محدوده های یاد شده برای مراحل اکتشاف تکمیلی، گواهی کشف و بهره برداری مشخص شده و از این میان عملیات حفاری در محدوده های مرکزی و شرقی سنگان به وسعت ۲۰ هزار متر در دست اجراست.

وی ادامه داد:از آنجایی که این مجتمع بخش عمده ای از خوراک واحدهای کنسانتره و گندله سازی کشور را تامین می کند سیستم حمل و نقل و زیرساختهای ارتباطی و جاده ای نامناسب موجب رکود و کاهش بازده مناسب استخراج و فرآوری معادن می شود و بهسازی زیرساختهای ارتباطی باید مورد توجه مسوولان ذیربط قرار بگیرد.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف گفت:راههای دسترسی به این معدن از ۲ مسیرآسفالته مشهد ـ تربت حیدریه به خواف ـ سنگان و مشهد ـ فریمان ـ تربت جام ـ تایباد ـ سنگان امکان پذیر است علاوه بر این، معادن سنگ آهن سنگان در فاصله ۱۸ کیلومتری سنگان از طریق جاده اختصاصی آسفالته با سنگان ـ خواف ـ تایباد نیز قابل دسترسی اند و در حال حاضر، مجتمع سنگ آهن سنگان از ایستگاه راه آهن اختصاصی برای حمل بار در مجموعه خود برخوردار است.

جعفری افزود: این امر مزیتهای فراوانی را برای این مجتمع معدنی به همراه داشته است که از جمله آنها می توان به کاهش حوادث، استهلاک حمل و نقل جاده ای و صرفه جویی در مصرف سوخت اشاره کرد.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف گفت: این مجتمع با بهره مندی از ایستگاه راه آهن اختصاصی، در سال گذشته توانست بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصولات معدنی به مقاصد مختلف بارگیری و حمل کند.

جعفری افزود: مجتمع سنگ آهن سنگان خواف با تولید ۱۸ میلیون تن سنگ آهن و ۲۵ میلیون تن باطله برداری رتبه نخست را از این نظر بین مجتمع های زیر مجموعه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران کسب کرد.

او ادامه داد: در راستای سیاستهای کلان دولت سیزدهم برای جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره تولید و بهره وری محصولات معدنی، صنایع معدنی و صنعت فولاد در کشور رونق گرفته و گامهای بلندی برای بهره برداری از این ذخایر ارزشمند برداشته شده است.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف با بیان این که یکی از بزرگترین ذخایر سنگ آهن شناسایی شده ایران در منطقه سنگان خراسان رضوی قرار گرفته است گفت: ذخایر این بخش به دلیل عیار منحصر به فرد و عدم وجود کانی مزاحم، از ظرفیت مناسبی برای تامین سنگ آهن مورد نیاز زنجیره تولید فولاد و توسعه صنایع پایین دستی معدنی و فلزی برخوردار است.

مجتمع سنگ‌آهن سنگان خواف با بیش از یک میلیارد تن ذخیره یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌آهن در جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه برای تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌آهن در ایران است.

مجموعه کانسارهای سنگان با ۳۰ درصد ذخایر سنگ‌آهن کشور در گستره‌ای به طول ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در جنوب شرقی خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.

بارزترین ویژگی‌های این معادن سنگ‌آهن امکان فعالیت‌های معدنکاری در طول ۱۲ ماه سال، وجود ماده معدنی در سطح زمین، کاهش هزینه‌های استخراج و معدنکاری و وجود عناصر نادر خاکی است که با مشارکت بخش‌ دولتی و سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران (ایمیدرو)، فولاد سنگان، مجموعه اُپال پارسیان، شرکت فراگیر توسعه سناباد و تعدادی دیگر از شرکت‌های بزرگ معدنی ایران الگوی موفق سرمایه‌گذاری و نمونه بسیار خوبی برای سایر نقاط کشور است.

مرکز شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۰۳
کد مطلب: 62756
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا