گروه صنایع معدنی فولاد
 
کارنامه مرد سال صنعت فولاد ایران
گروه صنایع معدنی >فولاد - کارنامه 15 ماهه مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان نشان می‌دهد این شرکت علی‌رغم اینکه در زمستان با قطعی گاز و در تابستان با قطعی برق روبه‌رو بود با کنترل بازار و تمرکز بر صادرات علاوه به دستیابی به سود مورد نظر نقش اساسی در تامین ارز کشور ایفا کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، مجامع عمومی سالیانه شرکت‌ها موظف‌ هستند با بررسی عملکرد هیئت مدیره و صورت‌های مالی تایید شده توسط حسابرسان مستقل کارنامه مدیرعامل و هیئت مدیره را آنالیز کنند. خلاصه اقدامات یک مدیر در قالب صورت‌های مالی پایان سال شرکت، بهترین گواه مدیریتی برای سنجش عملکرد وی است.

علاوه بر صورت‌های مالی، بررسی سه بخش عملکردی نشان‌دهنده حرکت رو به جلوی مدیرعامل و شرکت تحت نظر امین ابراهیمی است که به شرح زیر است.

گردش چرخ تولید، تامین به موقع مواد اولیه، بازرگانی منضبط و سالم (خرید مواد اولیه، قطعات و فروش محصولات) که منجر به سود شرکت شوند، اولین گام برای داشتن یک شرکت موفق است. پرداخت به موقع حقوق کارکنان و افزایش رفاهیات آن‌ها بر اساس واقعیت‌های تورمی اقتصاد و رفع مشکلات پرسنل شرکت باعث می‌شود تا کارکنان با آسودگی خاطر و رغبت و علاقه به تلاش خود برای تولید بیفزایند. حرکت در مسیر توسعه شرکت برای تضمین حفظ جایگاه آن در بازار آینده، توسعه محصول و افزایش سهم از بازار مواد اولیه است. از سوی دیگر، بازسازی خطوط قدیمی علاوه بر بالا بردن راندمان تولید باعث کمک به محیط زیست می‌شود.

خروجی این اقدامات در ادامه حیات شرکت موثر است و منجر به حفظ جایگاه تولید، به‌ روزرسانی تکنولوژی‌های کارخانه و دستیابی به تولید پاک و صنعت سبز می‌شود. در نهایت باعث افزایش سرمایه سهامداران عمده و جز، ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان استان، شکل‌گیری صدها فرصت شغلی غیر مستقیم در اطراف این صنعت و افزایش خدمات و مسئولیت‌های اجتماعی شرکت به جامعه پیرامونی است.

به گواه بسیاری از متخصصان صنعت فولاد کشور با استناد به شاخص‌های مالی و عملکردی، مدیریت امین ابراهیمی طی دو سال و چن ماه در فولاد اکسین و عملکرد وی در 15 ماهه مدیرعاملی شرکت فولاد خوزستان، نشان‌دهنده آن است که در این مدت با اقدامات موثر خود، فولاد اکسین جوان را از ورشکستگی به تعالی سوق داد و فولاد خوزستان را به سوی جوان‌سازی و پوست‌اندازی هدایت می‌کند.

نگاهی به عملکرد امین ابراهیمی در شرکت فولاد اکسین خوزستان (1398 تا 1400)

امین ابراهیمی در اواخر سال 1397 مدیریت فولاد اکسین را به دست گرفت. زمانی که وی مدیرعامل این مجموعه شد، به واسطه سال‌ها عدم نظارت سهامداران شرایط ناگواری بر اکسین حادث شده بود. وی میراث‌دار بیش از 120 هزار تن بدهی ورق فولادی و 100 میلیارد تومان تعهد مالی حقوقی و انبوهی از مشکلات به جای مانده از مدیران گذشته این شرکت بود. به دلیل چک‌های برگشتی، تمامی حساب‌های این شرکت به جز حساب حقوق کارکنان مسدود شده بود. مشکلات مالیاتی شرکت گروه ملی (سهامدار 40 درصد اکسین) امکان ثبت تصمیمات هیئت مدیر را سلب کرده بود.

نگاهی به صورت‌های مالی 10 سال گذشته فولاد اکسین نشان می‌دهد این شرکت فقط در سال‌های 1392 و 1394 به میزان حدودا چهار میلیارد و 600 میلیون تومان سودآور بوده و در بقیه سال‌ها زیان‌های هنگفتی انباشته کرده است. اکسین به دلیل فروش چکی و کارمزدی محصولات و عدم تولید ورق‌های فولادی آلیاژی با زیان انباشته 164 میلیارد تومانی و صدها میلیارد تومان بدهی و پرونده حقوقی در انتهای سال 1397، تحویل امین ابراهیمی داده شد و پس از دو سال با تمام مشکلات حقوقی عنوان شده تحولاتی در این شرکت روی داد که موارد زیر بخشی از آن است:

کسب سود خالص دو هزار و 300 میلیارد تومانی طی دو سال 1398 و 1399 و پایه‌گذاری سود سال 1400
رفع تعهدات حقوقی و بدهی به بازار بر اساس نرخ روز ایفای تعهد به میزان دو هزار و 800 میلیارد تومان
اورهال و تعمیرات اساسی کارخانه با هدف حفظ نگهداری اموال بیت‌المال و افزایش عمر آن و تامین قطعات اصلی و نایاب خارجی
قطع دست دلالان و تولید مالکیتی توسط فولاد اکسین و حضور در مناقصه‌های بزرگ وزارت نفت
رسیدن به سبد محصولات طراحی شده پس از 10 سال و تولید ورق‌های فولادی نفت ترش پروژه بزرگ و استراتژیک ملی انتقال نفت گوره به جاسک
تامین مواد اولیه و انبار آن برای رفع نیاز چهار ماه خط تولید شرکت (300 هزار تن)
بهره‌مندی شرکت گروه ملی از 40 درصد سود تقسیم شده فولاد اکسین به میزان بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان؛ در حالی که این شرکت در دهه گذشته قالبا زیان‌ده بوده است و هیچ‌گاه سودی از اکسین کسب نکرده بود. این بودجه باید با یک مدیریت تخصصی تبدیل به بازسازی کوره‌های قدیمی گروه ملی شود تا این شرکت از ورطه شرایط فعلی رهایی پیدا کند.
اجرای مطالعات اولیه و امکان‌سنجی و عملیات فاز صفر فولادسازی اکسین، برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار اختصاص زمین و تجهیز کارگاه (موضوع فولادسازی اکسین پس از رفتن امین ابراهیمی کاملا متوقف شد)
تامین نقدینگی یک هزار میلیارد تومانی مورد نیاز شرکت جهت سرمایه در گردش و طرح‌های توسعه

بنابراین می‌توان گفت تحولاتی که در اکسین رخ داد، جز در پرتو یک مدیریت مقتدر، پاک دست و از همه مهم‌تر با برنامه و کارآمد حاصل نمی‌شد.

نگاهی به عملکرد امین ابراهیمی در فولاد خوزستان ( فروردین 1400 – مرداد 1401 )

امین ابراهیمی با برجای گذاشتن کارنامه‌ای درخشان در اکسین، فروردین 1400 از سوی سهامداران شرکت فولاد خوزستان برای اداره این شرکت انتخاب شد.

کارنامه 15 ماهه ابراهیمی نشان می‌دهد این شرکت علی‌رغم اینکه در زمستان با قطعی گاز و در تابستان با قطعی برق روبه‌رو بود، با کنترل بازار و تمرکز بر صادرات علاوه بر دستیابی به سود مورد نظر نقش اساسی در تامین ارز کشور ایفا کرده است؛ به طوری که این اتفاق مورد خوشایند دشمنان قسم خورده صهیونیستی قرار نگرفت و در تیر ماه امسال با حمله سایبری عوامل آن‌ها سعی کردند به این کارخانه و پرسنل فداکار آن آسیب مالی و جانی وارد کنند که با عنایت خداوند این فتنه‌ها ناکام ماند و با درایت متخصصان بخش بهره‌برداری و در سریع‌ترین زمان ممکن، شرکت به عرصه تولید بازگشت. بخشی از دستاوردهای 15 ماهه امین ابراهیمی در فولاد خوزستان به شرح زیر است:

صادرات حدود دو میلیون و 500 هزار تن از محصولات فولادی و کسب درآمد ارزی 6.1 میلیارد دلار
پرداخت به موقع حقوق کارکنان و نیروهای پیمانکاری و افزایش سالیانه حقوق بیش از میزان تعیین شده توسط وزارت کار
افزایش پرداخت‌های رفاهی به همه پرسنل مستقیم و غیر مستقیم و بازنشستگان و اعطای وام و کمک هزینه خرید کالا به پرسنل شرکت
استخدام 500 تکنیسین و کارشناس بومی از طریق آزمون استخدامی پس از 10 سال و صدور دستورالعمل جذب نیروهای بومی استان خوزستان در شرکت‌های پیمانکاری از سوی مدیرعامل برای نخستین بار
حمایت از تیم فوتبال فولاد خوزستان با جذب بازیکنان برتر کشور جهت کسب قهرمانی در ایران و حضور مقتدرانه در رقابت‌های فوتبال آسیا با هدف افزایش نشاط اجتماعی در استان خوزستان
اجرای بیش از یک هزار و 160 میلیارد تومان پروژه زیست‌محیطی در قالب جنگل‌کاری و ایجاد کمربند سبز، بهینه‌سازی آلاینده‌ها و نصب فیلترها و تصفیه فاضلاب و کمک به تصفیه فاضلاب شرق از طریق درخواست خرید آب این مجموعه
آغاز عملیات اجرایی سه پروژه خط تولید اسلب عریض، کارخانه اکسیژن دو و پروژه نیروگاه با هدف پایداری تولید و توسعه محصول و اشتغال حداقل یک هزار نفر به صورت مستقیم و تحقق برنامه توسعه‌ای که قریب به 20 سال بر زمین مانده بود.
تکمیل 76 درصدی پروژه فولادسازی زمزم 3 و اشتغال 580 نفری این پروژه
مطالعات و طراحی فولادسازی شرکت فولاد شادگان و برگزاری مناقصه عملیات اجرایی آن که باعث اشتغال بیش از یک هزار نفر جدید از جوانان این شهرستان محروم می‌شود.
مطالعات فنی و اقتصادی عملیات اجرایی کارخانه تولید ورق فولادی عریض برای تامین ورق‌های آلیاژی مورد نیاز صنایع و نفت
توسعه بخش صنایع معدنی شرکت فولاد خوزستان در استان‌های معدنی با هدف تامین پایدار مواد اولیه در دهه آینده
انجام طراحی فنی و تدوین مدل اقتصادی اصلاح کوره‌های قدیمی فولاد خوزستان به کوره‌های جدید با تکنولوژی بالاتر با هدف افزایش راندمان تولید و کمک به محیط زیست شهر اهواز و کاهش مصرف انرژی
موارد پنج به بعد این گزارش بر اساس طرح برنامه جامع راهبردی افق 1410 با هدف دستیابی به تولید 13 میلیون و 500 هزار تن فولاد خام و 25 میلیون تن مواد اولیه به منظور حفظ جایگاه دومی استان خوزستان در تولید فولاد است. این طرح جامع در سال گذشته توسط مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان به تمام ارکان شرکت ابلاغ شد. در صورت عدم اجرای این برنامه، خوزستان در چند سال آینده جایگاه دوم خود را در صنعت فولاد به استان‌های کویری خواهد داد و به جایگاه پنجم کشور تنزل خواهد یافت.

فولاد خوزستان علی‌رغم اینکه سال‌ها پیش از فولاد مبارکه اصفهان تاسیس شد اما طی چند دهه گذشته به دلایل زیر از قافله توسعه باز مانده است:

عدم انتصاب مدیران عامل آشنا به زنجیره تامین فولاد و مدیران دارای رزومه موفق در صنعت فولاد
عدم تحلیل و آینده‌پژوهی موقعیت آتی این شرکت در بازار داخل و جهانی
به دلیل انتصابات غیر تخصصی بسیاری از مدیران عامل‌های این شرکت شجاعت یا اجازه ورود به طرح‌های توسعه‌ای را نداشتند.
دخالت‌های مراجع بیرونی و مشغول کردن ذهن مدیران اجرایی به مسائل حاشیه‌ای و متزلزل کردن تصمیمات
تشکیل جریانات داخلی و بیرونی موازی خارج از ضوابط تخصصی و فنی و سوق دادن امور به مسائل قوم موضوعی که سال‌ها است گریبان استان خوزستان را گرفته است.

موارد فوق تنها بخشی از دلایلی است که باعث شده فولاد خوزستان به کمتر از 30 درصد از مسیر توسعه خود دست نیافته است. در حالی که فولاد مبارکه در منطقه‌ای فاقد زیرساخت‌های صنعتی و منابعی همچون آب همواره با استفاده از دانش حداکثری و مدیران با تجربه علاوه بر تملک و راه‌اندازی شرکت‌های مختلف در بالادست و صنایع نوردی، حرف اول در تولید انواع محصولات فولادی را می‌زند و در حال حاضر به بیش از 90 درصد توسعه خود دست یافته است؛ به طوری که بخش زیادی از صنایع کشور همچون صنعت خودروسازی، نفت و انرژی، تولید لوازم خانگی و ... به تولیدات و بازار فولاد مبارکه وابسته هستند.

امین ابراهیمی جوان به عنوان یک دانش‌آموخته متالورژی و فردی است که سال‌ها در تمام زنجیره فولاد از شرکت‌های معدنی، فولادسازی و نوردی کار کرده و در کنار بزرگان این حوزه در بازرگانی، علاوه بر آموختن خود صاحب تجربه و تخصص شده است. بدون شک رمز موفقیت امین ابراهیمی در این سال‌ها، همراهی و همدلی با کارکنان زیر مجموعه فولاد که با خانواده‌های خود شامل ده‌ها هزار نفر از مردم شریف اهواز و کارون می‌شود، است.

ابراهیمی توانایی این را داشته است که هم‌افزایی دانش متخصصان جوان و پیشکسوتان با تجربه صنعت فولاد خوزستان را در کنار خود داشته باشد. مهندسان متخصصی همچون امیر غلامی (مجری پروژه فولاد اکسین و چند کارخانه فولادی در استان)، تجلی‌زاده (معاون بازرگانی) سلمان‌پور (عضو سابق هیئت مدیره فولا اکسین)، نیکوکار (قائم مقام بهره‌برداری)، مخبر دزفولی (قائم مقام شرکت) و ... راهی را آغاز کرده‌اند که افق آن حفظ جایگاه استان خوزستان در صنعت فولاد ایران است.

این اتفاق‌ها علاوه بر اینکه باعث ده‌ها هزار شغل مستقیم در استان خوزستان می‌شود، صدها هزار فرصت شغلی را به صورت غیر مستقیم پدید خواهد آورد. قطعا حضور این مدیران که کارنامه روشن و قابل قضاوتی دارند، در صنعت استان خوزستان غنیمت و حلقه مفقوده‌ای است که باعث شده خوزستان دچار عقب‌ماندگی شود.

بدون شک امین ابراهیمی با کارنامه واضح خود روزی فولاد خوزستان را ترک می‌کند اما همچون فولاد اکسین آنچه از وی برجای می‌ماند، نام نیک و کارخانه‌ای پایدار است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۴۲
کد مطلب: 62805
 
مرجع : فلزات آنلاین