گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
فرسودگی ۹۰ درصد ماشین آلات معدنی کشور
گروه تجهيزات و ماشين آلات - ماشین آلات معدنی کشور با عمر کمتر از پنج سال در حال حاضر، زیر ۱۰ درصد است و ۹۰ درصد عمر بالاتر از پنج سال و ۱۰ سال دارند.
 
به گزارش ماین نیوز، مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: تولید ماشین آلات معدنی سنگین در داخل کشور بسیار محدود است و سازندگانی که ادعا دارند تولید داخل ماشین آلات معدنی در کشور امکانپذیر است عمق ساخت داخلشان به واسطه ساخت بدنه ، بخشی از بدنه و ساخت بادی است.

فولادبان نوشت، فرید دهقانی با بیان اینکه عمق ساخت ماشین آلات معدنی در کشور بسیار کم است، افزود: تولید ماشین آلات معدنی در کشور به این شکل است که عملا وارد کننده موتور، گیربکس ، پمپ و هیدرولیک و دیگر بخش های تخصصی ماشین آلات معدنی هستیم و عمق ساخت در کشور بسیار کم و محدود است.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی که کشور در تحریم بسر می برد برای تولید کننده داخلی صرفه اقتصادی ندارد که وقت و سرمایه خود را برای ساخت ماشین آلات معدنی در داخل کشور صرف کند چرا که در دنیا هم چنین موضوعی عرف نیست و تمام تولید کنندگان گیربکس و موتور خود را از چند جای محدود خریداری می‌کنند. اینطور نیست که هر تولید کننده ای موتور و گیربکس ساز باشد یا سیستم هیدرولیک خود را خودش طراحی کند.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی درباره میزان نیاز معدنی و صنایع معدنی کشور به ماشین آلات معدنی تصریح کرد: ماشین آلات بکار گرفته شده در بخش معدن با عمر کمتر از پنج سال در حال حاضر، زیر ده درصد است و ۹۰ درصد ماشین آلات معدنی کشور عمر بالاتر از پنج سال و ۱۰سال دارند.

دهقانی گفت: اگر بخواهیم تولید بخش معدن را درسطح تولید سال ۱۴۰۰ حفظ کنیم و حجم استخراج را ثابت نگه داریم باید در تامین ماشین آلات معدنی برای معدنکاران، سیاست های حمایتی وضع کنیم و برنامه های توسعه ای دولت برای استخراج معادن افزایش دهیم تا کشور در تامین مواد اولیه صنایع معدنی به مشکل برنخورد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۹
کد مطلب: 62968
 
مرجع : تجارت‌نیوز