گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت:
تامین ماشین‌آلات معدنی در شش ماه نخست امسال معادل کل سال قبل بوده است
گروه تجهيزات و ماشين آلات - وزیر صنعت، معدن و تجارت، کمبود ماشین آلات معدنی را یکی از مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: تامین ماشین‌آلات معدنی در شش ماه نخست امسال معادل کل سال قبل بوده است.
 
به گزارش ماین نیوز، رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از حضور در نشست اقتصادی مجلس، گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعات در حوزه معادن این است که بدانیم چه ظرفیت‌هایی در این بخش داریم، که متاسفانه در این حوزه دچار عقب‌ماندگی هستیم به طور مثال اگر فردی که 100 هکتار زمین دارد، اطلاعاتی درباره اینکه در این 100 هکتار چند واحد مسکونی وجود دارد، نداشته باشد، در معامله دچار ضرر شود.

وی افزود: نخستین اقدام در حوزه معدن اکتشاف است؛ این اقدام به 4 مرحله تقسیم می‌شود که مرحله‌های اول و دوم کار دولت است زیرا مخاطره دارد و بخش خصوصی به آن ورود نمی‌کند بنابراین پروژه‌ای از مهر ماه سال گذشته در این راستا آغاز شده که تا پایان 1403 به اتمام می رسد و تمامی مناطق اولویت دار کشور شناسایی خواهند شد، مرحله نخست این کار از خراسان جنوبی آغاز شده است.

فاطمی امین با بیان اینکه پیش از این برای کشف 20 عنصر اکتشاف انجام می‌شد اما اکنون برای 58 عنصر این کار انجام می‌شود، اضافه کرد: این کار بسیار مهم است زیرا داده‌های لازم برای سرمایه‌گذاران را فراهم می‌کند، خوشبختانه در اکتشافی که در استان خراسان جنوبی انجام شد ذخایر خوبی از آهن، طلا و مس کشف شد که نوید بخش رونق اقتصادی در این استان است.

عضو کابینه سیزدهم درباره مدیریت معادن، ادامه داد: در حوزه معادن عقب ماندگی‌هایی داریم که کمبود ماشین آلات یکی از آن‌ها است برای رفع این مشکل اقدامی را از ابتدای امسال آغاز کردیم؛ در حوزه ماشین‌آلات معدنی که تولید داخل دارند، هر معدنکار می‌تواند 50 درصد را از تولید داخل و 50 درصد را از طریق واردات تامین کند، همچنین ماشین آلاتی که تولید داخل ندارند اجازه واردات دارند، این اقدام موجب شده که در شش ماه نخست امسال معادل کل سال قبل ماشین آلات تامین شود.

وی با بیان اینکه باید پایگاه اطلاعاتی معادن کامل شود، تصریح کرد: پیش از این 3 هزار معدن داشتیم که مشخص نبود در اختیار چه کسانی است و چه میزان از آن برداشت می‌شود و اکنون این تعداد به 300 معدن کاهش پیدا کرده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۵
کد مطلب: 63137
 
مرجع : خبرگزاری خانه ملت