گروه صنایع معدنی سیمان
 
تولید سیمان شبانه می‌شود؟
پیشنهاد غیرعملی وزیر نیرو
گروه صنایع معدنی >سیمان - در حالی که تصاویر منتشرشده از کارخانه‌های سیمان از فعالیت پنهانی این کارخانه‌ها در تاریکی شب حکایت دارند، مدیران کارخانه‌های سیمانی تولید این دسته از کارخانه‌ها را وابسته به ساعاتی خاص نمی‌دانند و بر شبانه‌روزی بودن جریان تولید سیمان تاکید دارند.
 
به گزارش ماین نیوز، در پی انتشار اخباری مبنی بر آلایندگی کارخانه‌های تولید سیمان در نقاط مختلف کشور اخبار و تصاویری از فعالیت شرکت‌های سیمانی در ساعات شب منتشر و اعلام شده که این کارخانه‌ها با هدف پنهان ماندن آلایندگی برآمده از فرآیند تولید فعالیت خود را در ساعات روشن روز متوقف می‌کنند و شب ‌هنگام از سر می‌گیرند.

حتی علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، شب‌کاری کارخانه‌ها را راهکاری برای کمک به تولید سیمان دانست و سال گذشته از تخصیص برق شبانه برای حل مشکلات این صنعت گفته بود.

این انتقادات و راهکارها در حالی مطرح می‌شود که ساعات شبانه‌روز هیچ تاثیری در جریان تولید سیمان ندارد و اصولاً توقف فعالیت کارخانه‌های سیمان در ساعاتی از شبانه‌روز امکان‌پذیر نیست.
تولید سیمان شب و روز ندارد

محمدرضا احسان‌فر، مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل، تغییر ساعت کار کارخانه‌های سیمان به شب برای پنهان ماندن آلایندگی و یا هر دلیل دیگری را ادعایی برآمده از ناآگاهی خواند و در این باره گفت: کوره سیمان با حرارت 1450درجه سانتی‌گراد کار می‌کند و این حرارت پیوسته برقرار است. اگر کوره اندکی سرد شود و حرارت آن از 1400 درجه پایین‌تر بیاید، کارخانه دیگر توان تولید ندارد. به همین دلیل در صورت قطعی برق هم ژنراتورهای اضطراری دمای کوره را در درجه یادشده نگه می‌دارند.

او افزود: در صورتی که فرآیند حرارت‌گیری و چرخش کوره دچار اختلال شود، کوره فرم خود را از دست می‌دهد و جریان تولید متوقف می‌شود. بنابراین توقف کار کوره کارخانه سیمان در ساعاتی از شبانه‌روز و ازسرگیری آن در ساعاتی دیگر امری غیرممکن است و کسانی که ادعا می‌کنند کارخانه‌های سیمان می‌توانند شبانه یا روزانه کار کنند، هیچ درکی از فناوری تولید سیمان ندارند.

تولید سیمان
فعالیت شبانه ادعایی بیهوده است

احسان‌فر با تأکید بر غیرممکن بودن خاموشی کوره تولید سیمان تشریح کرد: دمای کوره سیمان از آغاز راه‌اندازی در 24 ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته حتی در روزهای تعطیلی رسمی باید 1400تا 1450 درجه سانتی‌گراد باشد و این شرایط از شش تا 10 ماه بی‌وقفه برقرار است. بنابراین خاموشی کوره در شب و روشن کردن دوباره در روز و یا عکس این حالت واقعیت خارجی ندارد و ادعایی بیهوده بیش نیست.

با این تفاسیر آلایندگی کارخانه‌های تولید سیمان به هر دلیل و به هر اندازه که باشد و خروج دود از دودکش‌های آن در ساعات نیمه‌شب نمی‌تواند دلیل بر فعالیت پنهانی باشد و اختصاص برق شبانه هم راهکار درستی برای کمک به حل مشکلات این صنعت نیست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۶
کد مطلب: 63228
 
مرجع : تجارت‌نیوز