گروه معادن ساير حوزه ها
 
اعمال عوارض صادراتی برای مواد خام و نیمه خام موقتا به تعویق افتاد
گروه معادن >ساير حوزه ها - مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: اعمال عوارض صادراتی بر محصولات خام و نیمه خام تاکنون اجرایی نشده است.
 
به گزارش ماین نیوز، سیف‌الله امیری با اشاره به تعیین عوارض صادراتی بر مواد خام و نیم خام معدنی و تاثیر آن بر زنجیره فولاد، اظهارداشت: اخذ عوارض از محصولات فولادی هنوز اعمال نشده است و اگر مصوبه اجرای آن در این ماه به تصویب برسد، مهلت سه ماهه‌ای برای اعمال آن در نظر گرفته شده است تا از صادر کنندگان اخذ شود.

وی با هشدار درباره افزایش قیمت بازار‌ها پس از اعمال عوارض، گفت: دولت باید فکری به حال بهم ریختگی بازار ناشی از افزایش قیمت به‌ویژه در مواد خام و اولیه کند.

این مقام مسوول در وزارت صمت با تاکید بر پیگیری این موضوع در دولت، تصریح کرد: در حال حاضر وزارت صمت لیست اقلام صادراتی برای تعیین عوارض را به وزارت اقتصاد ارجاع داده و این وزارتخانه هم دستکم تا یک ماه آینده باید لیست کالا‌ها و محصولات صادراتی را مشخص و برای آن‌ها عوارض تعیین کند، بنابراین تاکنون اعمال عوارض صادراتی برای محصولات خام و نیمه خام اجرایی نشده است.

امیری با ارائه پیشنهاد لغو تعیین مدت سه ماه برای اخذ عوارض از محصولات خام و نیمه خام، اظهارداشت: برای تصویب اعمال عوارض بر مواد خام به‌ویژه محصولاتی، چون سنگ آهن یک راه حل وجود دارد و آن اینکه پس از تصویب در وزارت اقتصاد، مصوبه به سران قوا ارجاع، و اعلام شود تعیین مدت سه ماهه اخذ عوارض لغو و اخذ عوارض مثلا از “امروز” اعمال خواهد شد، زیرا تعیین ضرب الاجل پرداخت عوارض برای مواد خام مانع از افزایش قیمت آن خواهد شد، اما عوارض بر دیگر محصولات و کالا‌ها مشکلی برای صادرات آن‌ها ایجاد نخواهد کرد.

وی، هدف از اعمال عوارض را جلوگیری از خام فروشی دانست و گفت: عوارض صادراتی از کالا‌ها و محصولاتی که کمبود آن‌ها در کشور وجود دارد، اخذ خواهد شد تا مانع از خروج کالا‌های خام مورد نیاز کشور شویم، اما کالا‌ها و محصولات خامی که در بازار داخل به صورت مازاد وجود دارد، عوارض صادراتی اعمال خواهد شد.

مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در پاسخ به پرسش فولادبان درباره زمان اجرای مصوبه عوارض صادراتی مواد ام و نیمه خام مطرح کرد: اعمال اخذ عوارض و اجرای این مصوبه به هیچ‌وجه مشخص نیست، اما براساس قانون بودجه اعمال عوارض بر محصولات و کالا‌ها باید از اول فروردین ۱۴۰۱ اجرا می‌شد. برهمین اساس، به نظر می‌رسد دولت نتوانند اعمال عوارض را به ابتدای سال برگرداند، چون عده‌ای محصولاتشان را صادر کرده‌اند و عوارضی پرداخت نکرده‌اند.

فهرست جدید مواد معدنی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام که براساس مصوبه هیات دولت، درآمد حاصل از صادرات آن‌ها در تمام نقاط کشور مشمول مالیات شناخته شد، اخیرا اعلام شده است. در این راستا، هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و اتاق بازرگانی ایران و به استناد بند (ص) تبصره (۴) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، فهرست مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورتخام و نیمه خام را تصویب و ابلاغ کرده است.

متن کامل این مصوبه به شرح ذیل است:تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۷
کد مطلب: 63257
 
مرجع : فولادبان