گروه معادن مس
 
دکتر عباس زاده خبر داد
اخذ مجوز توسعه ۲۴ کیلومتری معدن مس سونگون نویدبخش حضور بزرگترین معدن مس ایران در زمره ۵ معدن بزرگ مس جهان
گروه معادن >مس - مدیر مجتمع مس سونگون با اشاره به سیاست و برنامه کلان شرکت ملّی صنایع مس ایران در حوزه اکتشافات، به تشریح فعالیت های این حوزه در این معدن پرداخت.
 
به گزارش ماین نیوز، دکتر عباس زاده با اشاره به ارتباط مستقیم و تنگاتنگ توسعه و اکتشافات گفت: اهداف مدنظر کشور در حوزه معادن زمانی در دسترس خواهد بود که مطالعات و اکتشافات کامل، عمقی و هدفمند صورت گیرد اما به دلیل نبود اکتشافات یکپارچه و سیاست‌گذاری واحد در حوزه اکتشافات معدنی علاوه بر عدم تحقق این اهداف، آسیب های زیادی در زمینه های مختلف از قبیل چرخه تامین مواد اولیه موردنیاز صنایع معدنی و ... وارد شده است و امروز ضرورت یک جهش بزرگ در اکتشافات احساس می شود چرا که تغییرات و روند فعلی پاسخ‌گوی نیاز اکتشافی کشور در حوزه عنصر استراتژیک مس نیست و شرکت ملّی صنایع مس ایران می کوشد با بهره گیری از روش های علمی روز دنیا و تجهیزات مورد نیاز در این حوزه به صورت تخصصی وارد شده و تحول عظیمی در این حوزه ایجاد نماید.

وی با اشاره به ضرورت فعالیت های اکتشافاتی به عنوان شرط لازم و اساسی برای توسعه ادامه داد: در صورت بهره مندی از یک سیستم اکتشافی بروز و جامع، میزان سرمایه‌گذاری در کل زنجیره از عملیات اکتشاف شامل مراحل شناسایی، پی‌جویی، اکتشاف تفصیلی تا تعیین محدوده‌های معدنی، عملیات معدن‌کاری و تامین خوراک مورد نیاز صنایع معدنی زمینه افزایش درآمد و سودآوری مشخص و علاوه بر جلوگیری از هدر رفت انرژی و سرمایه، توسعه به معنای واقعی را جهت دهی خواهد نمود. که نتایج اخیر اکتشافات صورت گرفته، ذخایر زمین شناسی مجتمع را بیش از 5 میلیارد تن نشان می دهد نویدبخش پتانسیل موجود معدن مس سونگون برای ایجاد زیرساخت های طرح های توسعه با ظرفیت های بسیار بالا بوده و با افزایش توجیه های علمی، اقتصادی و فنی، ضرورت رفع موانع این طرح ها را مبرهن می نماید.

مدیر مجتمع مس سونگون از افزایش قریب به 24 کیلومتر پروانه بهره برداری معدن خبر داد و افزود: این امر نویدبخش حضور بزرگترین معدن مس ایران در زمره 5 معدن بزرگ مس جهان هست و این رقم به میزان 35 درصد کل مساحت پروانه بهره برداری قبلی بود و با ادامه مطالعات اکتشافی درصدد توسعه معدن هستیم.

دکتر عباس زاده همچنین با اشاره به تجهیز واحد اکتشافات مجتمع به ماشین آلات بروز ادامه داد: دو دستگاه اکتشافی و بروز به ناوگان اکتشافاتی مجتمع ملحق گردیده و تا پایان سال نیز تعدادی دیگر به این ناوگان افزوده خواهد شد که علاوه بر شتاب بخشی به فعالیت های اکتشافاتی، شاهد افزایش عمق حفاری تا 2500 متری خواهیم بود و آمار دقیق تری از میزان ذخایر، محدوده های معدنی و ... به دست خواهد آمد که پیش بینی می شود با تکمیل هر مرحله از این مطالعات، به طرح های توسعه مجتمع مس سونگون روح تازه ای دمیده شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۴
کد مطلب: 63303
 
مرجع : مس پرس