گروه معادن سنگ آهن
 
گل گهر به دنبال زنجیره سبز
گروه معادن >سنگ آهن - شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در برنامه جدید خود به سراغ معدنکاری سبز و فولاد سبز می رود تا علاوه بر حفاظت از محیط زیست با کاهش هزینه های تولید، درآمدهای حاصل از فروش داخل و صادراتی خود را افزایش دهد.
 
به گزارش ماین نیوز، حفاظت از محیط زیست یکی از فاکتورهای اصلی توسعه پایدار است، اما عدم توجه به محیط زیست در بخش معدن و صنایع معدنی علی رغم عدم تحقق توسعه پایدار، می تواند هزینه تولید درسال های آینده را افزایش دهد.

امروز اگر فولادسازان به سراغ تولید فولاد سبز نرفته و این هدف را به تاخیر اندازند، بی تردید در سال های آینده سهم فولاد ایران در بازارهای صادراتی کاهش خواهد یافت.

دستیابی به کربن صفر از موضوعات بسیار مهمی است که اروپا آن را دنبال می کند زیرا میزان مصرف فولاد در سال های آینده رو به افزایش است و همین موضوع می تواند بر تولید کربن دی اکسید تاثیر گذار باشد. البته این موضوع تنها نباید مختص فولاد باشد، بلکه زنجیره ارزش فولاد باید به سراغ معدنکاری سبز و فولاد سبز رفته تا در نهایت خود را به استانداردهای جهانی نزدیک کند.

اما این موضوع به نفع جهان و تولید کننده است. تولید فولاد سبز می تواند بر کاهش هزینه های تولید اثر داشته و در بخش انرژی نیز به کمک تولیدکنندگان بیاید.

اگر نگاهی کلی به این موضوع داشته باشیم، خواهیم دید پیش از رسیدن به فولاد سبز باید در گام اول به سراغ انرژی های پاک رفت. این یعنی سرمایه گذاری در زیرساخت های تولید فولاد، در حالی که امروز صنعت فولاد برای تولید با کمبود برق و گاز مواجه است.

اما در بخش دیگر، دستیابی به معدنکاری سبز و فولاد سبز، نیازمند تغییر نگاه مدیران و اجرای رویکردی جدید در این حوزه است. یعنی باید از برخی نگاه های سنتی فاصله گرفت و خود را با تغییرات جهانی منطبق کرد.

گل گهر و کاهش استفاده از منابع انرژی تجدید ناپذیر

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به عنوان مجموعه ای که سهم به سزایی در زنجیره ارزش فولاد داشته و از بالا دست زنجیره تا پایین دست را در اختیار دارد، در تلاش است تا در کنار اجرای طرح های توسعه ای خود و افزایش سهم در بازار داخلی و صادراتی به سراغ معدنکاری سبز و در ادامه تولید فولاد سبز برود.

گل گهر با امضای تفاهم نامه ای در سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) برای دستیابی به دانش فنی تولید فولاد سبز اعلام آمادگی کرد. اتفاقی که می تواند در افزایش توان رقابتی «کگل» و همچنین افزایش سوددهی آن موثر باشد.

گل گهر برای تحقق این برنامه، پروژه هایی را در بخش کاهش منابع انرژی تجدید ناپذیر در فرآیندهای تولیدی و همچنین برخی پروژه های تحقیقاتی در دستور کار دارد. این موضوع نه تنها به تولید فولاد سبز کمک می کند، بلکه در شرایطی که این صنعت با چالش انرژی مواجه است، می تواند به کمک تولید آمده و اثرات این بحران را کاهش دهد.

در حال حاضر کارخانه های بازیابی آب جهت کاهش اتلاف منابع و بازچرخانی آب و همچنین پروژه سولفورزدایی از کارخانه گندله‌سازی و تولید کود شیمیایی و نیز پروژه نیروگاه خورشیدی ۴۰ مگاواتی جهت تولید برق پاک و مصرف آن در فرآیندها از پروژه هایی است که در دستور کار گل گهر قرار گرفته است و همانطور که مشخص است بخشی از آن مربوط به حوزه انرژی است.

مدیریت جوان در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به معنای پذیرش تغییرات و حرکت به سوی آن است روند توسعه در این مجموعه گواه تحقق این موارد است. البته در این بین چالش های در بحث تامین سرمایه و تکنولوژی وجود دارد که نمی توان از کنار آنها بی تفاوت گذر کرد.

اما حضور گل گهر در پروژه هایی مانند انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران به عنوان یک پروژه ملی، نشان می دهد که توانایی این مجموعه در حدی است که می توان به تحقق معدنکاری سبز و فولاد سبز امیدوار بود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۰
کد مطلب: 63337
 
مرجع : تیتر20