گروه معادن سنگ آهن
 
عرضه صکوک اجاره ۶۸ هزار میلیارد ریالی گل گهر
گروه معادن >سنگ آهن - با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (سهامی عام) به مبلغ ۶۸ هزار میلیارد ریال از طریق بورس اوراق بهادار تهران از روز چهارشنبه دوم آذر ماه ۱۴۰۱ به مدت سه روز کاری در نمادهای صگل۵۰۹، صگل۰۵۰۹، صگل۰۵۹، صگل۵۹ و صگل۰۰۵۹ عرضه عمومی خواهد شد.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به عنوان بانی، در نظر دارد بخشی از سرمایه در گردش مورد نیاز خود را در قالب اوراق اجاره و از طریق فروش بخشی از سهام شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان به نهاد واسط (شرکت واسط مالی خرداد دوم) و سپس اجاره به شرط تملیک آنها، تامین کند.

این اوراق ۴ ساله و با نرخ ۱۸.۵ درصد می‌باشد که اجاره‌بهای آن هر سه ماه یک‌بار از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پرداخت می‌شود.

اوراق مذکور فاقد ضامن بوده و از ساز و کار رتبه‌بندی اعتباری در آن استفاده شده است. رتبه اعتباری بلندمدت و کوتاه مدت شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به ترتیب مثبت A و A1 است که توسط شرکت رتبه‌بندی اعتباری پارس کیان تعیین شده است. همچنین، رتبه اعتباری تخصیص داده شده به اوراق اجاره در دست انتشار بانی، از سوی این موسسه رتبه‌بندی اعتباری مثبت A می‌باشد. عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری بانک سپه بوده و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های تامین سرمایه امید، تامین سرمایه لوتوس پارسیان، تامین سرمایه بانک ملت، تامین سرمایه خلیج فارس، تامین سرمایه کاردان و صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کاردان است.

همچنین، بازارگردانان اوراق عبارتند از شرکت‌های تامین سرمایه امید، تامین سرمایه لوتوس پارسیان، تامین سرمایه بانک ملت، تامین سرمایه خلیج فارس و تامین سرمایه کاردان.

شایان ذکر است در انتشار اوراق با تکیه بر رتبه اعتباری و بدون ضامن، نماد معاملاتی اوراق نشان‌دار بوده و بیانیه ریسک در زمان خرید می‌بایست توسط خریداران تکمیل گردد. همچنین بانی ملزم به پایش رتبه اعتباری به صورت مستمر تا سررسید اوراق و تایید وثایق بر اساس قرارداد در صورت تنزیل رتبه اعتباری به زیر BBB می‌باشد.

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر پیش از این دو مرتبه از طریق انتشار صکوک مجموعاً به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۹ اقدام به تامین مالی در بستر بازار سرمایه نموده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب: 63412
 
مرجع : سنا