گروه صنایع معدنی فولاد
 
یک چهارم از کل سرمایه گذاری بخش فولاد کشور در فولاد هرمزگان
گروه صنایع معدنی >فولاد - فولاد هرمزگان با نماد «هرمز» در بورس، با اجرای 4 طرح توسعه‌ای در برنامه‌های خود، می‌تواند آینده درخشانی را برای سهام‌داران خود ترسیم کند. اجرای این طرح‌ها در گام اول منجر به افزایش تولید می‌شود و در گام بعدی افزایش صادرات را به همراه دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، فولاد هرمزگان به‌عنوان مهم‌ترین زیرمجموعه هلدینگ فولاد مبارکه در تلاش است تا جایگاه خود را در صنعت فولاد در سال‌های آینده ارتقا دهد. در واقع با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای فولاد هرمزگان، می‌توان گفت آینده روشنی در انتظار سهام‌داران «هرمز» است.

تعریف 4 پروژه مهم توسعه‌ای در فولاد هرمزگان

درراستای این برنامه‌ریزی، اجرای طرح‌های توسعه‌ای در دستور کار فولاد هرمزگان قرار گرفته تا در کنار رکوردهای تولید ماهانه و… بتواند با افزایش تولید، میزان سهم خود در بازار داخلی و صادراتی را افزایش دهد. به‌هرحال فولاد هرمزگان از نظر موقعیت جغرافیایی دارای اهمیتی است که نمی‌توان آن را در موفقیت‌های صادراتی بی‌تأثیر دانست.

از سال گذشته فولاد هرمزگان با تعریف 4 پروژه مهم در نظر دارد تصویر آینده خود را تغییر دهد. احداث مدول سوم تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۹۰۰ هزار تن در سال، احداث واحد دوم تولید گازهای صنعتی با ظرفیت ۱۰ هزار نرمال مترمکعب بر ساعت اکسیژن، احداث سیلوهای ذخیره آهن اسفنجی با ظرفیت ۲۸ هزار تن و احداث مگامدول احیا مستقیم شرکت ستاره سیمین هرمز با ظرفیت یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تن در سال 4 طرحی است که فولاد هرمزگان در دستور کار دارد و با حضور مدیرعامل فولاد مبارکه آغاز شده است.

نگاهی به این طرح‌ها نشان می‌دهد فولاد هرمزگان عزم خود را برای افزایش تولید و به دنبال آن افزایش درآمدهای صادراتی جزم کرده است. نکته مهم این است که در دولت سیزدهم، سرمایه‌گذاری انجام‌شده در حوزه فولاد در یک سال گذشته حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده که با توجه به سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی فولاد هرمزگان، یک‌چهارم از کل سرمایه‌گذاری بخش فولاد کشور در این شرکت رقم خورده است. درواقع فولاد هرمزگان وزن سنگینی در این سرمایه‌گذاری دارد و این موضوع هم نشان‌دهنده توانمندی هرمزگان در توسعه صنعت فولاد است.

توسعه اقتصادی و فرهنگی و اشتغال‌زایی در منطقه با توسعه فولاد هرمزگان

اما این اقدام فولاد هرمزگان را باید از بعد دیگر، یعنی اشتغال هم بررسی کرد. برنامه طرح‌های توسعه‌ای از شروع کار یعنی مرحله احداث تا بهره‌برداری بر اشتغال‌زایی اثرگذار است و می‌تواند برای بسیاری از مردم منطقه اشتغال ایجاد کند. دراقع فولاد هرمزگان نه‌تنها نقش مهمی در توسعه صنعت فولاد کشور دارد، بلکه با اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود، در زمینه اشتغال‌زایی و توسعه فرهنگی و اجتماعی نیز گامی مهم برداشته است.

البته فراموش نکنیم در حال حاضر صنعت فولاد با چالش‌های بسیاری در زمینه انرژی و تأمین مواد اولیه مواجه است که درصورتی‌که پیش‌بینی و اقدام کارشناسی برای آن صورت نگیرد، چندان نمی‌توان به نتیجه کار امیدوار بود. با این همه نگاه تخصصی حاکم بر فولاد هرمزگان نشان می‌دهد این شرکت برای گذر از این بحران‌ها نیز برنامه‌ریزی دقیق دارد و خود را برای مقابله با آن‌ها آماده کرده است؛ همان‌طور که این مجموعه برای ساخت نیروگاه 500 مگاواتی را در دست اجرا دارد و امید است که با رفع موانع و مشکلات و حمایت‌های بیشتر دولت ، به زودی شاهد بهره برداری از این نیروگاه باشیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۹
کد مطلب: 63450
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا