گروه صنایع معدنی سیمان
 
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت:
کمبود سیمان نداریم
تعطیلی ۵۰ کارخانه سیمان دروغ محض است
گروه صنایع معدنی >سیمان - مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با بیان اینکه کمبودی در مورد سیمان در کشور وجود ندارد، گفت: در صورتی که ۲ ماه و نیم سیمان تولید نشود مشکلی برای تامین این کالا در کشور وجود ندارد.
 
به گزارش ماین نیوز، سیف‌الله امیری درباره وضعیت تولید سیمان در کشور اظهار کرد: اینکه گفته می‌شود ۵۰ کارخانه سیمانی به دلیل نداشتن مازوت یا گاز از تولید دست کشیده‌اند به هیچ عنوان صحت ندارد، دروغ محض است چون همه آنها در حال فعالیت هستند.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت افزود: از ۲۷ میلیون مترمکعب گاز که برای کارخانجات سیمانی است حدود ۱۱.۶ میلیون مترمکعب در حال حاضر به آنها گاز داده می‌شود به همین دلیل آنهایی که گاز ندارند با مازوت به فعالیت خود ادامه می‌دهند و به اندازه کافی مازوت نیز در مخازن این کارخانجات وجود دارد.

وی ادامه داد: مشکلی به لحاظ تأمین سیمان در کشور وجود ندارد به طوری که هر هفته یک میلیون و ۲۵۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود و تقاضای سیمان در کشور هم یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.

امیری اظهار کرد: با این حال برخی از تولیدات سیمانی عرضه شده در بورس کالا هر هفته به فروش نمی‌رسد که این میزان مازاد طی هفته‌های بعدی به فروش می‌رسد بنابراین مشکل تولید سیمان در کشور وجود ندارد.

وی افزود: مواد اولیه سیمان کلینکر است که هم اکنون ۱۴ میلیون تن کلینکر در انبار کارخانه‌ها دپو شده که از این میزان ۳ تا ۴ میلیون تن آن به دلیل اینکه قدیمی بوده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و حدود ۱۱ میلیون تن در کارخانجات سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و چون کلینکر آماده است هیچ نیازی به استفاده از مازوت ندارد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بیان کرد: حتی اگر کارخانه‌ای ۲.۵ ماه هم سیمان تولید نکند مشکلی نداریم زیرا دپوی کلینکر در کارخانجات سیمان کشور وجود دارد.

امیری گفت: در گذشته تعاملات وزارت صمت با انجمن‌ها بسیار مطلوب بود ولی مطالب مطرح شده درباره کمبود سیمان در کشور صرفاً برای بازار سازی بوده زیرا انجمن سیمان می‌خواست قیمت‌ها را در بورس کالا بالا ببرد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۶
کد مطلب: 63888
 
مرجع : خبرگزاری مهر