گروه معادن ساير حوزه ها
 
بورس کالا بهترین راه‌حل برای عرضه تمامی محصولات نیست
گروه معادن >ساير حوزه ها - معاون وزیر صمت گفت: نمی‌توان گفت بورس کالا بهترین راه‌حل برای عرضه تمامی محصولات است، چرا که زیرساخت‌های این حوزه کامل نیست.
 
به گزارش ماین نیوز، علی نبوی درباره عرضه محصولات فولادی در بورس کالا اظهار کرد: مکانیزم بورس کالا در کشور شفاف‌ترین روش تبادل کالا برای حرکت به سمت عرضه و تقاضا محسوب می‌شود. در این میان، در صورتی که زیرساخت‌ها، توانایی مالی و کالایی کشور با یکدیگر منطبق شوند، محصولات مختلف می‌توانند روند قیمتی خوبی را تجربه کنند.

وی با بیان اینکه نمی‌توان گفت بورس کالا بهترین راه‌حل برای عرضه تمامی محصولات است، چرا که زیرساخت‌های این حوزه کامل نیست. گفت: در تمام دنیا به دلیل رصد تراکنش‌های مالی که منطبق بر تراکنش‌ها و تحولات کالایی صورت می‌گیرد، دولت و حاکمیت اشراف دقیقی بر جریان مالی و کالایی کشور دارند، این در حالی است که چنین زیرساختاری در ایران به‌طور کامل پایه گذاری نشده است.

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه بورس کالا راه‌حل مناسبی برای عرضه محصولات دارد، گفت: با توجه به شرایط فعلی، فعالان عمده اقتصادی معتقدند بورس کالا توانسته به شفاف‌سازی برنامه‌ها و جزئیات معاملات کمک کند. البته برای تکامل شفافیت بورس کالا زمان بیشتری مورد نیاز است؛ کما اینکه در برخی از حوزه‌های بورس اوراق بهادار نیز به نسبت سایر بورس‌های مطرح دنیا آمادگی لازم وجود ندارد.

نبوی بیان کرد: همچنین پارامترها و سامانه‌هایی مانند سامانه جامع تجارت با ثبت فاکتور فروش تأثیر بسزایی در کارکرد بورس گذاشته است، بنابراین با شفافیت کامل در حلقه تبادلات کالاهای مختلف، می‌توان به تکامل بورس کالا امیدوار شد.

رئیس هیات عامل ایدرو در پایان خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی بلندمدت برای واحدهای فعال اقتصادی اعم از مصرف‌کننده یا تولیدکننده در حلقه‌های مختلف تولید صنعت فولاد یا سایر صنایع که در بورس کالا هستند، می‌توان به پیشرفت بیشتر این حوزه امیدوار شد.

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب: 63911
 
مرجع : فولادبان