گروه معادن سنگ آهن
 
حضور پر رنگ گهرزمین در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد
گروه معادن >سنگ آهن - شرکت سنگ آهن گهرزمین با حضور در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد، توانمندی های خود را با اجرای پروژه های بومی سازی به نمایش گذاشت تا محل جدید برای گفت و گو با شرکت های معدنی و فولادی دیگر و همچنین شرکت های داشن بنیان را ایجاد کرده و میزان صرفه جویی ارزی خود را افزایش دهد.
به گزارش ماین نیوز، با تشدید تحریم ها و نیاز کشور به ارز، بومی سازی و تکیه بر ساخت داخل مورد توجه مسئولان و فولادسازان قرار گرفت تا بتوانند ارزبری در این صنعت را کاهش داده و صرفه جویی در این زمینه صورت بگیرد. 

در این بین استفاده از ظرفیت داخل به کمک تولیدکنندگان فولاد آمد تا بتوانند نیاز به ساخت قطعات را در داخل تامین کنند. 

انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز با تاکید جدی مسئولان بر این موضوع اولین دوره از جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد را در سال 97 برگزار کرد تا تولید کنندگان فولاد با تامین کنندگان قطعات و تجهیزات در یک محیط کنار هم قرار گرفته تا نیازها شناسایی و در اختیار تامین کنندگان قرار بگیرد.
 
این موضوع باعث شد تا همکاری شرکت های فولادی با شرکت های دانش بنیان افزایش پیدا کند. از سویی دیگر برخی واحدهای فولادی خود به سراغ ایجاد مجموعه های دانش بنیان رفته تا بتوانند ساخت داخل را در مجموعه خود هم دنبال کنند. 

در این میان مجموعه گهرزمین که یکی از بزرگترین معادن سنگ آهن را با ذخیره 640 میلیون تنی در اختیار دارد، موضوع ساخت داخل را از سال 95 در مجموعه خود کلید زده و راهبرد «تولید و توسعه بر محور بومی سازی» را در دستور کار قرار داده است. 

این مجموعه با اجرای پروژه های بومی سازی در سال 1400 موفق به صرفه جویی ارزی به میزان 20 میلیون یورو در سطح شرکت شد. 

گهرزمین در حالی در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد شرکت کرده است که برخی از پروژه های اجرا شده در حوزه بومی سازی آن برای اولین بار در کشور انجام شده است حتی می تواند زمینه همکاری با مجموعه های دیگر باشد که خود دستاوردی اقتصادی به حساب می آید.

بومی سازی ماشین سنگین انباشت و برداشت ترکیبی کارخانه گندله سازی از طرح های اجرایی در حوزه بومی سازی این شرکت است که به میزان 5 میلیون و 110 هزار یورو صرفه جویی ارزی به همراه داشت. همچنین طراحی و ساخت گیربکس خورشیدی پیچیده آسیاب غلتکی فشار بالا، باز طراحی و تعمیرات اساسی بدنه آسیاب های گلوله ای خطوط کنسانتره و بومی ساری مجموعه کامل هوزینگ بیرینگ آسیاب های غلتکی فشار بالا و ساخت سیستم های شناگر فلزی و سیستم های غبارنشان از دیگر پروژه هایی بود که این مجموعه در راستای بومی سازی و کاهش ارزبری اجرایی کرده است. 

این دستاوردها باعث شد تا گهرزمین با حضور در این نمایشگاه و در نزدیکی غرفه بزرگان فولادی توانمندی های خود را به نمایش گذاشته و از سویی دیگر با شرکت های دانش بنیان وارد مذاکرات جدید شده تا بتواند دیگر نیازهای موجود در این مجموعه را با اتکا به نیاز داخل تامین کند.
 
گهرزمین با دستاوردهای انجام شده در بومی سازی در چهارمین دوره جشنواره فولاد شرکت کرده است این مجموعه به عنوان یکی از مجموعه های موثر در بالادست زنجیره با در اختیار داشتن واحد گندله و کنسانتره سازی توان خود را به نمایش گذاشته تا بتواند میزان بومی سازی در طرح های توسعه ای همچون احداث کارخانه ذوب، آهن اسفنجی و نورد را بیش از میزان امروز محقق کند. 

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۸
کد مطلب: 64079
 
مرجع : تیتر20