گروه صنایع معدنی فولاد
 
کاهش آب برداشتی از رودخانه با احداث تصفیه خانه استحصال پساب های شهری
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیراجرای پروژه های انرژی و سیالات فولاد مبارکه گفت: با اجرای این طرح ۹۰درصد آب ریجکتی سالانه حدود ۷ میلیون مترمکعب در فولاد مبارکه به آب صنعتی تبدیل می شود که این پروژه نقش بسیار مهمی در کاهش آب برداشتی از رودخانه ایفا می کند.
 
به گزارش ماین نیوز، حمیدرضا خسروانی پور مدیراجرای پروژه های انرژی و سیالات فولاد مبارکه در حاشیه افتتاح پروژه احداث تصفیه خانه استحصال پساب های شهری به همراه سیستم اولترافیلتراسیون گفت: پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهرستان های اطراف در راستای تکمیل پروژه پساب منازل که حدود ۵۰۰کیلومتر لوله کشی داخل شهرستان های اطراف فولاد مبارکه انجام شده است، صورت می پذیرد.

مدیراجرای پروژه های انرژی و سیالات فولاد مبارکه اظهار کرد: پساب ذکر شده وارد واحد استحصال فولاد می شود که در این مرحله لخته سازی و انعقاد صورت می گیرد سپس مواد شیمیایی به آن افزوده می شود و در مرحله بعد ذرات جامد معلق و باکتری های موجود جدا می شوند و نهایتا وارد واحد اولترافیلتراسیون مستغرق می شود که بزرگترین واحد تصفیه فاضلاب انسانی به آب صنعتی در کشور است.

خسروانی پور خاطرنشان کرد: بعد از مراحل ذکر شده؛ آب صنعتی به چرخه تولید وارد می شود سپس این آب صنعتی مصرف شده برای تصفیه مجدد بازگشت داده می شود و در واحد اسمز معکوس از ۳ هزار متر مکعب حدود ۲هزار و ۱۰۰ متر معکب مجدد به آب صنعتی مورد استفاده در واحدهای مختلف تبدیل می شود همچنین ۹۰۰متر مکعب دور ریز در واحد اسمز ثانویه تصفیه می شود و ۹۰درصد بازچرخانی و به چرخه تولید باز می گردد و ۱۰۰متر مکعب باقی مانده برای خنک کاری واحد سرباره استفاده می شود.

وی تصریح کرد: با اجرای این طرح ۹۰درصد آب ریجکتی سالانه حدود ۷ میلیون مترمکعب در فولاد مبارکه به آب صنعتی تبدیل می شود که این پروژه نقش بسیار مهمی در کاهش آب برداشتی از رودخانه ایفا می کند.

لازم به توضیح است؛ پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب پیشرفته اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون شرکت فولاد مبارکه امروز ظهر با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افتتاح شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب: 64193
 
مرجع : ایراسین