گروه معادن سنگ آهن
 
رئیس سازمان صمت جنوب کرمان اعلام کرد
گهرزمین، متولی اکتشاف پهنه معدنی جبالبارز
برق مهم‌ترین مشکل صنایع جنوب کرمان
گروه معادن >سنگ آهن - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان گفت: در ۷۰ درصد منطقه جنوب به علت انجام نشدن فعالیت اکتشافی در قالب 14 پهنه، پهنه بندی و برای ۱۰ پهنه پروانه اکتشاف صادر شده و پهنه جبالبارز جیرفت که یکی از مهمترین ذخایر معدنی است، در اختیار شرکت گهر زمین قرار گرفته که این پهنه تا انتهای سال آینده اکتشاف می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، مسلم مروجی صبح امروز اول بهمن ماه در هشتاد و یکمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با محوریت بررسی مسائل توسعه معادن جنوب استان کرمان اظهار کرد: کشاورزی و معدن پتانسیل های توسعه‌ای جنوب استان کرمان هستند.

او با اشاره به تولید سالانه حدود 4.5 میلیون تن محصولات کشاورزی در جنوب استان کرمان اظهار کرد: تقریبا 45 درصد مجوزهای صنعتی در حوزه فراوری محصولات کشاورزی است به طوریکه بیش از 30 درصد این مجوزها در بخش فرآوی و 15 درصد آنها در حوزه خدمات بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان، تامین زیرساخت ها، همکاری مسئولان و قوانین را از الزامات توسعه معادن در جنوب دانست و بیان کرد: براساس اکتشافات در جنوب استان، 20 نوع ماده معدنی از جمله مس، طلا و کرومیت شناخته شده و مس این خطه جزو زون های مهم کشور است.

به گفته وی، ۷۰ درصد جنوب کرمان به علت انجام نشدن فعالیت اکتشافی در قالب 14 پهنه، پهنه بندی شد و برای ۱۰ پهنه پروانه اکتشاف صادر شده و پهنه جبالبارز جیرفت که یکی از مهمترین ذخایر معدنی است، در اختیار شرکت گهر زمین قرار گرفته که این پهنه تا انتهای سال آینده اکتشاف می شود.

مروجی بیان کرد: 110 پروانه بهره برداری معدن در جنوب استان صادر شده که 55 مجوز آن مربوط به صنایع معدنی است.

او درباره اشتغال بخش صنعت و معدن جنوب کرمان گفت: در حال حاضر 4500 نفر در بخش صنایع معدنی مشغول به کار هستند و حدود 1000 نفر نیز تا پایان سال در این بخش مشغول به کار می شوند.

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان، در این منطقه زیرساخت ها براساس کشاورزی ایجاد شده و زیرساخت ها برای صنعت و معدن انجام نشده است.

او با یادآوری قول مساعد آب منطقه ای برای تامین آب صنعت و معدن جنوب استان کرمان، اظهار کرد: در حوزه اسفندقه با مشکل آب مواجه هستیم و برق مشکل اصلی صنایع جنوب استان کرمان است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۵
کد مطلب: 64198
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا