گروه صنایع معدنی فولاد
 
غفوری، مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان مطرح کرد: برنامه های توسعه فولاد خراسان تحت تاثیر محدودیت های انرژی
گروه صنایع معدنی >فولاد - مجتمع فولاد خراسان به‌عنوان بزرگ‌ترین مجتمع فولادسازی در شرق کشور، علی‌رغم چالش‌های تأمین انرژی صنایع، در رشد تولید و تناژ فروش عملکرد بسیار موفقی داشته است. بررسی عملکرد این مجتمع با نماد بورسی فخاس نشان می‌دهد درآمد فروش این شرکت در ۹ ماهه نخست سال جاری با رشد ۲۱٫۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۹۳۸۳ میلیارد تومان رسیده است.
به گزارش ماین نیوز، به گفته مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان گاز این مجتمع بیش از ۵۰ روز است که قطع شده و علاوه بر آن قطعی برق نیز به صورت توامان، سبب شده تولید این شرکت کاملا متوقف شود؛ به عبارتی محدودیت انرژی در روزهای اخیر فولاد خراسان را زمین‌‌‌گیر کرده است.

کسری غفوری عنوان کرد: طبق مکاتبات این قطعی ها تا اسفند ماه ادامه خواهد داشت که البته با توجه به موقعیت کارخانه و اینکه زنجیره فولاد را به طور کامل داریم لذا این قطعی گاز و برق و توقف تولید بر وضعیت بازار نیز تاثیرگذار خواهد بود.

لازم به ذکر است میزان تولید گندله فولاد خراسان معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن، آهن اسفنجی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن و شمش فولادی یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن در سال است.

غفوری میزان گاز مصرفی واحد های فولادی را کمتر از ۳۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: میزان گاز مصرفی واحد های فولادی در شرایط کنونی کمتر از ۳۰ میلیون متر مکعب و معادل ۳/۷ نیاز کل کشور است؛ به نظر می رسد با بهینه شدن قیمت گاز شاهد کاهش مصرف گاز به خصوص در بخش خانگی باشیم که این باعث بهبود وضعیت صنایع پتروشیمی، فولادی و سیمانی خواهد شد.


به گفته مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان هیچ‌کدام از شرکت‌های دیگر محدودیت‌های مشابه این شرکت را تجربه نکرده و در اوج کمبود گاز با ۳۰ تا ۵۰ ‌درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند در حالی که گاز فولاد خراسان کاملا قطع شده است و مطابق با بی برنامگی در محدودیت‌ها، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از میزان تولیدات شرکت برای ماه‌‌‌های پایانی سال داشت.

محدودیتهای انرژی، برنامه توسعه شرکت را تحت الشعاع قرار داد

غفوری با اشاره به تاثیر محدودیتهای انرژی بر برنامه شرکت افزود: برنامه توسعه در فولاد خراسان بر پایه محدودیتهای انرژی تحت تاثیر قرار گرفته است. افتتاح فولادسازی ۳ فولاد خراسان با این روند کمبود آب، برق و گاز میسر نخواهد شد. ما هم مبنی بر اینکه توسعه کمی فولاد بدون توسعه زیرساخت‌‌‌های تولید امکان‌پذیر نیست، به حوزه توسعه زیرساخت‌‌‌ها ورود کرده‌‌‌ایم. اولین پروژه‌‌‌، در حوزه صرفه‌جویی مصرف آب است که طی یک مزایده، پساب شهر نیشابور را برای ۲۵ سال خریداری کردیم. بنابراین حداقل تا ۲۵ سال آینده دغدغه تامین آب را نخواهیم داشت. ۴۰‌درصد این پساب در سال اول وارد چرخه فولاد خراسان خواهد شد و مابقی آن به سایر صنایع استان تزریق می گردد. برآورد اولیه ما از سرمایه‌گذاری در این حوزه یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است که تا‌ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت‌‌‌. دومین الزام توسعه‌‌‌ای، ایجاد زیرساخت‌‌‌های تامین برق است که در حال بررسی طرح‌‌‌ها هستیم تا مابین ورود به حوزه انرژی‌‌‌های نو یا بهره‌‌‌برداری از نیروگاه‌‌‌های سیکل ترکیبی، انتخاب کنیم. در حوزه تامین گاز نیز، برنامه‌‌‌ ما استفاده از گازهای فلرینگ است. سال گذشته پیشنهادی برای وزارت نفت و شرکت ملی گاز آماده کرده بودیم که طبق آن، آمادگی برای صرفه‌‌‌جویی سوخت گازهای فلرینگ، استقرار هوش مصنوعی در خانه‌‌‌ها برای صرفه‌‌‌جویی مصرف گاز و تعویض پنجره‌‌‌های غیراستاندارد خانه‌‌‌ها را اعلام کردیم تا گاز خود را از محل صرفه‌‌‌جویی حاصل از این برنامه‌‌‌ها تامین نماییم.

موفقیت های مجتمع فولاد خراسان در محدودیتها

فروش محصولات فولاد خراسان با ثبت رقم ۹۴ هزار میلیارد ریالی در ۹ ماه نخست امسال ۱۴۰۱، شاهد رشد چشم‌گیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده و عملکرد این شرکت نشانگر رشد ۱۶ درصدی فروش محصولات فولاد خراسان ظرف ۹ ماه منتهی به آذر ماه ۱۴۰۱ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است که رقم ۸۱ هزار میلیارد ریال را به ثبت رسانده بود. ضمن آن که رشد درآمدی ۹ماهه فولاد خراسان، از ده ماه پارسال نیز سبقت گرفته است. نکته قابل توجه این است که رشد درآمدی شرکت مجتمع فولاد خراسان، تنها از مزیت قیمتی نسبت به سال گذشته ناشی نمی شود بلکه شرکت با ۴۰۱ هزار تن فروش محصول نهایی و ۳۵۵ هزار تن ارسال شمش فولادی از درب کارخانه، به ترتیب ۱۲ و ۱۱ درصد رشد تناژ را در عرضه و فروش محصولات خود به بازار نسبت به ۹ ماه سال ۱۴۰۰ رقم زده است. این شرکت در ارسال کل محصولات تولیدی شامل آهن اسفنجی، میلگرد و شمش در ۹ ماه امسال، تناژ ۶۵۰ هزار تن را به ثبت رسانده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸ درصد را نشان می‌دهد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۳
کد مطلب: 64206
 
مرجع : معدن‌نامه