گروه معادن سنگ آهن
 
رئیس انجمن سنگ آهن ایران
صادرات سنگ آهن ما زیر صفر است
گروه معادن >سنگ آهن - رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: ظرف ۹ سال گذشته میزان صادرات سنگ آهن ما به زیر صفر رسیده است.
 
به گزارش ماین نیوز، آقای مهرداد اکبریان در نشست شورای سنگ آهن به بحث صادرات سنگ آهن اشاره کرد افزود: از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۱ ظرف ۹ سال گذشته میزان صادرات ما به زیر صفر رسیده است.

وی گفت: میزان تولید ما در سال ۱۳۹۲، ۴۲ میلیون تن در سال بود که ۲۱ میلیون تن میزان مصرف داخلی ما بود و ۲۱ میلیون تن نیز صادرات داشتیم، اکنون در ۹ سال گذشته میزان تولید ما از ۴۲ میلیون تن به بالای ۱۰۰ میلیون تن رسیده است، اما سهم ۵۰ درصدی صادرات ما نزدیک به صفر است، حتی اگر سیمانی‌ها را نیز در نظر بگیریم زیر یک درصد صادر داریم که یکی از بزرگترین پیشرفت‌های ما در این عرصه می‌تواند باشد.

اکبریان با بیان اینکه کشور ما دهمین کشور تولید کنند فولاد در جهان است، افزود: سرمایه گذاری کلانی در بحث معدنی انجام شده است، هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی وارد این عرصه شده اند، اما به این صورت نیست که همه چیز مساعد باشد.

وی ادامه داد: اکنون معدن دار و فولادی‌ها نگرانی و دغدغه‌های های دارند که باید حل شود، بخشی از این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها ناشی از تصمیم گیری‌های حاکمیتی است و بر عهده دولت و حاکمیت است که باید حل شود، بخشی نیز مربوط به قیمت گذاری، تکمیل زیرساخت، تعامل حلقه‌های مختلف زنجیره و شرایطی که در کشور حاکم است و مسائلی که در بازار اتفاق می‌افتد.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: نگاه ما همیشه به نقطه ایده آل است، اما اکنون با نقطه ایده آل در بحث سرمایه گذاری، توسعه اکتشافات، توسعه استخراج، نوآوری و فناوری نو و رسیدن به سطح جهانی فاصله داریم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۵
کد مطلب: 64255
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما