گروه معادن
 
تجلی بازویی توانمند برای ومعادن
گروه معادن - شرکت پروژه محور تجلی با حضور در ۱۴ پروژه امروز توانسته همچون بازوی اجرایی برای «ومعادن» توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی را محقق کند.
به گزارش ماین نیوز، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در سال های اخیر با تغییر رویکرد و تدوین برنامه های جدید، در ایجاد زیرمجموعه های خود نیز تغییراتی به همراه داشت. یکی از مهمترین تغییرات در این هلدینگ، ایجاد مجموعه تجلی، شرکتی پروژه محور برای اولین بار در کشور بود.

این مجموعه ماموریت داشت تا توسعه در حوزه هایی از معدن که دارای توجیه اقتصادی است را پیش ببرد. همچنین تلاش می کند تا بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را از طریق حمایت مردم و سهامدارای آنها محقق کند، اما سهامداران باید به این موضوع توجه داشته باشند که سرمایه گذاری در بخش معدن، سرمایه گذاری بلند مدت است درنتیجه نمی توان انتظار سوددهی در چند ماه را داشت. با این حال عملکرد مالی تجلی نشان می دهد این مجموعه در پروژه های سوددهی مشارکت کرده است.شرکت تجلی با رصد دقیق و به روز بازارهای جهانی به سراغ سرمایه گذاری در پروژه هایی می رود که می داند آینده درخشانی داشته و می تواند سوددهی برای سهامداران را محقق کند.

این مجموعه تنها تمرکز خود را بر حوزه فولاد قرار نداده و حتی ورود به عناصر نادر خاکی را هم در دستور کار دارد. این مجموعه در حال حاضر 14 پروژه معدنی را در دستور کار دارد که بهره برداری از آنها منجر به افزایش تولید در بخش معدن می شود.

تجلی در این مجموعه ها به عنوان سهامدار حضور دارد اما شاید حضور چند درصدی آن اثری بیشتر به همراه دارد و به نوعی موتور محرک این طرح ها محسوب می شود.

نگاه به 14 مجموعه و حضور تجلی در آن نشان می دهد، این مجموعه به نوعی نماینده تام الاختیار «ومعادن» است که سیاست های تدوین شده در توسعه معادن و فلزات را در طرح های یاد شده اجرایی می کند. همانطور که مشخص است توسعه معادن یکی از اصلی ترین سیاست های «ومعادن» است که در حال حاضر تجلی در تحقق ان نقش مهمی ایفا می کند.

تجلی در بخشی از 14 پروژه خود به دنبال تکمیل زنجیره ارزش فولاد از معدن تا محصول نهایی است. درواقع بخشی از این سرمایه گذاری برای اجرای طرح ورق گرم در فولاد کردستان است که سهم ۲۰ درصدی در اختیار دارد و در نهایت منجر به تولید 1 میلیون تن ورق می شود که بدون شک با توجه به نیاز صنایع خودروسازی و لوازم خانگی، از ارزش افزوده بسیاری برخوردار است.

اما در بخش دیگر به سراغ سرمایه گذاری در پروژه زغالسنگ رفته است که بازارهای جهانی هم با تقاضای بالایی به دلیل محدودیت های گاز در اروپا همراه شده است. از سویی دیگر بخشی از این محصول برای تامین نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود که با بهره برداری از پروژه زغالسنگ گلندرود می توان شاهد کاهش ارز بری در حوزه زغالسنگ بود.

درواقع «ومعادن» به کمک بازوی اجرایی خود یعنی تجلی در تلاش است تا در حوزه های مختلف معدنی حضور پیدا کند. امروز تجلی برنامه های مختلفی در حوزه اکتشاف، فولاد، زغالسنگ، طلا و حتی عناصر نادر خاکی دارد که می تواند سهم «ومعادن» از بخش معدن را افزایش دهد. این موضوع نشان می دهد ومعادن به کمک تجلی در تلاش است تا حضور خود در بخش معدن و صنایع معدنی کشور را افزایش دهد و به نوعی یکه تاز در میان بخش های خصوصی فعال در این بخش باشد.

این موضوع علاوه بر آنکه به نفع شرکت ومعادن و تجلی خواهد بود، می تواند گامی موثر در راستای جذب سرمایه های سرگردان باشد که به جای بازار دلار و سکه وارد بخش معدن شده و توسعه را محقق می کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۳
کد مطلب: 64352
 
مرجع : تیتر20