گروه صنایع معدنی فولاد
 
فولاد هرمزگان از پیشگامان استفاده از علم و فناوری در صنایع فولادی
گروه صنایع معدنی >فولاد - فولاد هرمزگان به عنوان یکی از پیشگامان عرصه علم و فناوری، در تلاش است تا با تعامل هرچه بیشتری با شرکت های دانش بنیان علاوه بر تامین نیاز خود توسعه در تمامی بخش های را محقق به افزایش تولید و تنوع در سبد محصولات خود دست پیدا کند. این موضوع را می توان در کارنامه این مجموعه به خوبی مشاهده کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، فولاد هرمزگان با برنامه ریزی های صورت گرفته تلاش می کند تا در جایگاه بهترین زیرمجموعه هلدینگ فولاد مبارکه قرار بگیرد. البته تا به این لحظه در این زمینه موفق عمل کرده است و توانسته رکوردهای متفاوتی را در بخش تولید از خود به جای بگذارد که در نهایت منجر به افزایش فروش در داخل و صادرات آن شده است.

افزایش درآمدها باعث شده تا فولاد هرمزگان توسعه دانش فنی و تکنولوژی و همچنین همکاری با شرکت های دانش بنیان را در دستور کار خود قرار دهد.

با چنین هدف گذاری ای فولاد هرمزگان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگام فولاد، وارد مرحله جدیدی شد که دستاوردهای مهمی برایش به همراه داشت.

تمرکز بر توسعه دانش فنی و استفاده از پتانسیل موجود در عرصه علم و فناوری باعث شد تا رکوردزنی های هرمزگان پی در پی و ادامه دارد شود. درواقع این موضوع تاثیر مستقیم بر افزایش بهره وری این مجموعه داشته و توانسته برنامه ریزی های جدیدی را به همراه داشته باشد.

درواقع این اقدامات از مهمترین موضوعاتی است که به افزایش توان رقابتی فولاد هرمزگان در بازار داخلی و صادراتی کمک می کند و از سویی دیگر باعث می شود تا سبد محصولات این مجموعه متنوع تر شود.

حتی حرکت در این مسیر باعث شد تا دیجیتال شدن فرآیندها نیز در دستور کار «هرمز» قرار بگیرد. بدون شک با اجرایی شدن این موضوع می توان شاهد کاهش قیمت تمام شده تولید بود که به افزایش سوددهی ختم می شود.

تغییر در روند صنعت فولاد در جهان و حرکت در مسیر فولاد سبز باعث شده تا فولاد هرمزگان نیز اعمال تغییرات در مجموعه خود را ضروری دانسته و در این زمینه وارد سرمایه گذاری شود. شاید به همین دلیل است حمایت از شرکت های دانش بنیانی در دستور کار این مجموعه قرار گرفت و فولاد هرمزگان با حمایت های معنوی و مادی امروز توانسته بخشی از نیازهای خود را بومی کند.

استفاده از این پتانسیل باعث شد تا فولاد هرمزگان در اوج بحران انرژی رکوردهایی را در تولید ثبت کند. شاید امروز این مجموعه توانسته شعار همکاری دانشگاه و صنعت را محقق کرده و نتایج آن را به نمایش بگذارد.

از سویی دیگر استفاده از ظرفیت دانش موجود در کشور و اجرای برنامه هایی در راستای بومی سازی باعث شد تا در یکی دو سال گذشته، صرفه ‌جویی 75.5 میلیون دلاری در مجموعه هرمزگان رخ دهد.

این در حالی است که تنها در سال 1400 فولاد هرمزگان توانست 38.9 میلیون دلار از ساخت داخل و بومی ‌سازی صرفه‌ جویی ارزی حاصل کند و با تداوم این رویکرد در سال 1401 و تا پایان آذرماه، 36.6 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی نصیب فولاد هرمزگان شده است.

همچنین با مقایسه صرفه‌جویی ارزی 9 ماه نخست سال جاری با مدت مشابه سال قبل که 29.2 میلیون دلار بود، 26 درصد رشد در صرفه‌ جویی ارزی حاصل ‌شده است.

این میزان صرفه جویی ارزی که حاکی از توجه فولاد هرمزگان به استفاده از ظرفیت های موجود در حوزه دانش و فناوری بود، می تواند تامین سرمایه برای اجرای طرح های توسعه را سرعت ببخشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۰
کد مطلب: 64379
 
مرجع : تیتر۲۰