گروه صنایع معدنی فولاد
 
رونمایی از ورق فولادی زنگ‌نزن برای نخستین بار در کشور؛
وزیر صمت فردا به فولاد مبارکه می‌رود
گروه صنایع معدنی >فولاد - وزیر صمت فردا برای رونمایی از جدیدترین محصول استراتژیک فولاد مبارکه به اصفهان سفر می‌کند.
 
به گزارش ماین نیوز، سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت فردا برای رونمایی از جدیدترین محصول استراتژیک فولاد مبارکه یعنی ورق فولادی زنگ‌نزن به اصفهان سفر می‌کند.

شرکت فولاد مبارکه پس از دست‌یابی به دانش تولید تختال فولاد زنگ‌نزن، گام بلند دیگری در مسیر جهانی شدن برداشت و موفق به دستیابی دانش تولید ورق فولادی زنگ‌نزن (گرید ۴۰۹) شد که این دستاورد، در راستای تولید محصولات جدید و با ارزش افزوده بالا برای نخستین بار در کشور، جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا به دست آمده است.

جلوگیری از خروج ارز با تولید یک محصول استراتژیک در کشور

ایران سالانه ۸۵ هزار تن از این محصول را از کشورهای خارجی خریداری می‌کرد که با تولید آن در شرکت فولاد مبارکه از خروج ارز جلوگیری می‌شود.

شرکت فولاد مبارکه می‌تواند سالانه ۵۰ هزار تن از این گرید و سایر گریدهای مشابه با عرض ۱۰۰۰ و ضخامت‌های ۶ تا ۲.۵ میلی‌متر را تولید و به بازار عرضه کند که عمده مصرف آن در نیروگاه‌ها، اگزوزهای حرارتی و صنعت خودروسازی است و گرید تولید شده در این شرکت از نظر آنالیز شیمیایی، خواص مکانیکی و سایر شاخص‌های کیفی در سطح قابل قبولی قرار دارد.

طراحی به دست متخصصان داخلی

 واحد VOD یکی از واحدهای پیش‌نیاز تولید این محصول است که در خردادماه سال ۱۴۰۰ در مجتمع فولاد سبا راه‌اندازی شد و پس از آن با تشکیل کارگروه‌های مختلف در واحدهای موادرسانی، فولادسازی، ریخته‌گری، کوره‌های LF، نورد گرم، متالورژی و روش‌های تولید و سایر واحدهای پشتیبانی، موضوع دانش فنی تولید فولادهای خاص ازجمله زنگ‌نزن مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت تا این که این محصول با اتکا و اعتماد به دانش و تخصص کارکنان و کارشناسان دانش‌محور طراحی و تولید شد.

ارزش اقتصادی تولید فولاد زنگ‌نزن، در بازارهای جهانی به ازای هرکیلوگرم بین ۴ تا ۵ دلار است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۹
کد مطلب: 64407
 
مرجع : ایراسین