گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
مدیرعامل شرکت مس اعلام کرد
آغاز فرایند تولید داخل دامپ تراک معادن با تاکید رییس‌جمهور
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس ایران با اشاره به مصوبات سفر رییس جمهور به چین گفت: شرکت سازنده خارجی با تولید دامپ تراک (تجهیزات سنگین معادن) در ایران موافقت کرد و در این زمینه با این شرکت تفاهم کردیم که اکنون در مرحله انعقاد قرارداد قرار داریم.
 
به گزارش ماین نیوز، علی رستمی روز چهارشنبه در همایش ارتباط واحدهای کوچک و بزرگ استان کرمان افزود: بر این اساس یکهزار دستگاه‌ دامپ تراک معدنی ۲۵۰ و ۳۰۰ تنی با همکاری شرکت چینی در داخل کشور تولید می شود.

وی تاکید کرد: این اتفاق یکی از برکات سفر رییس جمهور به چین است، ضمن آنکه داخلی سازی را در برنامه داریم.

حمایت شرکت مس از قطعه سازان

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: شرکت ملی مس، حمایت از واحدهای قطعه سازی، پایین دستی و تامین کننده زنجیره مس را تکلیف خود دانسته و این حوزه را به صورت ویژه مورد توجه قرار داده است.

وی با بیان اینکه حتی هزینه های آزمون و خطا را برای هر قطعه تولیدی می پردازیم اظهار داشت: شرکت ملی مس آمادگی دارد مشکلات هر قطعه ساز تولید کننده با ظرفیت پایین و مشکلات بازار مالی و نقدینگی آنها را در قالب قراردادهایی رفع کند و امکانات ما در اختیارات مجموعه استان قرار می گیرد تا این واحدها شکوفا شوند.

برنامه تولید یک میلیون تن کاتد و اکتشاف معدنی

رستمی تصریح کرد: شرکت ملی مس طی ۵۰ سال فعالیت خود ۲۸۵ هزارتن مس کاتد تولید می کرده و اکنون برنامه تولید یک میلیون تن را طی ۶ سال هدف گذاری کرده است که بر این اساس صادرات ۱.۶ میلیارد دلار به ۱۰ میلیارد دلار، سود خالص از ۱.۵ میلیارد دلار به پنج میلیارد دلار در سال خواهد رسید و اشتغال از ۱۸ هزار نفر به ۵۰ هزار نفر می رسد که برای تحقق آن میزان ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه ایران روی کمربند اصلی مس قرار دارد گفت: هفت درصد سرزمین کشور را اکتشاف کردیم و ۲ شرکت اکتشافی در کرمان و آذربایجان شرقی امسال راه اندازی شد که با اکتشافات فعلی، رتبه ایران را از نظر ذخایر مس از هفتم به پنجم دنیا رساندیم.

رستمی ادامه داد: برای این کار دستگاه حفاری نداشتیم، امسال ۲۲ مورد خریداری شده اما خریداری ۶۰ دستگاه حفار در برنامه است که تا پایان امسال این دستگاه ها وارد شرکت می شود و آمادگی داریم با آزمایشگاه ها همکاری کنیم؛ در این خصوص با آزمایشگاه دانشگاه شهید باهنر کرمان و تبریز قرارداد داریم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: مشکل اکتشاف معدنی این است که هر محدوده و پهنه ای را خواستیم وزارتخانه با واگذاری آن موافقت نکرد؛ حاضریم ریسک اکتشاف را بپذیریم اما پهنه های مورد نیاز به ما واگذار شود.

وی یادآور شد: ۶ کارخانه تغلیظ بزرگ، چهار کارخانه کاتد و ۲۰ معدن در برنامه و در دست طراحی است و ظرفیت تولید کارخانه ذوب مس سرچشمه از ۱۷۰ هزار تن به ۴۰۰ هزار تن و خاتون آباد از ۱۲۰ هزار تن به ۲۰۰ هزار تن ارتقا می یابد که توسعه ۲۰۰ درصدی را در ذوب مس خواهیم داشت.

این مسئول افزود: معاون رییس جمهور تاکید کرد چند شهرک پایین دست مس راه اندازی کنیم که یکی از این شرکت ها را برای استان کرمان درنظر گرفتیم و در این زمینه با بخش خصوصی مشارکت می کنیم.

تولید ۷۰۰ مگاوات برق خورشیدی

رستمی بیان کرد: تولید ۷۰۰ مگاوات برق خورشیدی با سرمایه گذاری شرکت مس در برنامه قرار گرفته و ۲ پروژه شهربابک و رفسنجان به پیمان رفته که در چند فاز به بهره برداری می رسد؛ استان کرمان بهترین ظرفیت را برای تولید برق از انرژی خورشیدی دارد و در این زمینه ساخت پنل های خورشیدی در استان آغاز شده است.

وی ادامه داد: کل صنعت مس ایران اکنون ۲۴۰ مگاوات مصرف برق دارد اما ۶۵۰ مگاوات برق تولید می کنیم و مازاد آن را به شبکه می دهیم که به برق سراسری کمک می شود.

آغاز خط دوم انتقال آب از خلیج فارس با سرمایه ۸۰ هزار میلیاردی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران همچنین گفت: صنعت مس در برنامه توسعه خود نیاز به آب دارد لذا خط دوم انتقال از خلیج فارس را با سرمایه گذاری ۸۰ هزار میلیارد تومانی آغاز کردیم که جای قدردانی دارد و در افق ۶ سال آینده ۵۰ درصد از آب خط دوم را نیاز داریم که باید به استان وارد شود.

وی یادآور شد: انتقال آب از خط یک خلیج فارس از رفسنجان به معدن مس درآلو را در برنامه داریم که این پروژه با سرمایه پنج هزار میلیارد تومانی در استان کرمان آغاز خواهد شد.

رستمی افزود: صنعت مس حاشیه سود خوبی دارد و تحریم پذیر نیست لذا تامین مالی پروژه ها به سهولت در حال انجام است و بهترین نیروی انسانی غرب آسیا را به علت شرایط خوب دانشگاه شهید باهنر کرمان و ولیعصر رفسنجان داریم که همه چیز برای توسعه این بخش مهیاست.

مشکل ۴۳ درصد واحدهای کوچک کرمان رفع می شود

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز گفت: مشکل نداشتن بازار ۴۳ درصد واحدهای کوچک و متوسط با اتصال و تامین قطعات و خدمات واحدهای بزرگ این استان رفع می شود.

مهدی حسینی نژاد نیز افزود: اقتصاد برخی شهرستان ها به واسطه وجود شرکت های صنعتی و معدنی رشد خوبی داشته اما باید روند توسعه نامتوازن را به عنوان یک تهدید از استان رفع کنیم؛ در این خصوص به بحث صنایع کوچک، خدمات و قطعه سازی به عنوان محور اصلی برنامه هفتم توسعه توجه کردیم.

وی با بیان اینکه صنایع دانش بنیان و خدمات در آینده باید مورد توجه قرار گیرد اظهار داشت: برای برقراری ارتباط میان صنایع بزرگ و قطعه سازان ابتدا ۹ هزار و ۳۰۰ قلم کالای مصرفی نیاز واحدهای بزرگ را شناسایی کردیم که بخشی از این میزان از خارج و داخل کشور تامین می شود و با کمک مجموعه مس تامین این لوازم را با سرعت بیشتری پیش می بریم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به برخی موانع شناسایی شده در این مسیر عنوان کرد: برخی از قطعات در فهرست تولیدکنندگان ملی مس قرار ندارد و مدل توانمندسازی تامین کنندگان استانی در ارتباط بین واحدهای کوچک و متوسط در قالب ۱۰ شاخص و با راه اندازی کارگاه هایی مورد پیگیری قرار گرفت که در این زمینه ۱۰۰ واحد به یکدیگر متصل شده است.

وی با اشاره به همکاری شورای تامین با کمک استاندار و همکاری دادستانی گفت: برخی شرکت های بزرگ لیست اقلام مصرفی خود را برای ارتباط و تامین آن از محل توان واحدهای کوچک استان در اختیار ما قرار دادند.

معافیت مالیاتی در قانون جهش دانش بنیان

حسینی نژاد افزود: مواد ۱۱ و ۱۳ قانون جهش دانش بنیان فرصت استثنایی است که در استان کرمان پیگیری می شود؛ براین اساس واحدهای صنعتی می توانند با هزینه در حوزه فناوری از ظرفیت معافیت مالیاتی تعریف شده در این قانون استفاده کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس نیازهای فناوری و دانش بنیان استان کرمان شناسایی می شود و شرکت های بزرگ در کمیسیون های معاملاتی می توانند تا ۵۰ درصد تامین نیاز خود را به استان کرمان اختصاص دهند که در این زمینه ما کمکی به واحدهای بزرگ می دهیم.

اشتغال ۱۰۰ نفر با پیوند صنایع بزرگ و کوچک

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کرمان نیز در این نشست گفت: تفاهم نامه ای در این نشست بین واحدهای بزرگ و کوچک منعقد می شود و این تفاهم نامه ۱۰۰ فرصت شغلی در استان ایجاد می‌کند.

حسین میجانی افزود: تعدادی از جوانان توسط سازمان فنی و حرفه ای استان کرمان در حال آموزش هستند که با همکاری واحدهای صنعتی پس از دوران خدمت، به سر کار می روند.

مدیرعامل شرکت گهر زمین سیرجان نیز گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تصمیم گرفتیم دولت را حمایت کنیم زیرا دولت نقش پشتیبانی سه قوه دارد و اگر ضربه بخورد کشور آسیب می بیند.

محمد فلاح با بیان اینکه شرکت گهرزمین هفت هزار و ۶۲۵ نفر اکنون نیروی شاغل دارد افزود: ۵۰ درصد کارخانه های فولادی ما به علت نداشتن خوراک اولیه تا ۲ سال آینده تعطیل می شوند.

وی ادامه داد: مشکل محیط زیست ما اگر رفع نشود به مشکل برخورد می کنیم؛ قسمت جنوبی معدن شماره سه بیش از چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن باطله برداری باید بشود که سه سال وقت برای آن گذاشتیم اما مشکل این معدن رفع نشد و با این شرایط در سال آینده سنگ آهن مورد نیاز شرکت گل گهر را نمی توانیم استخراج کنیم زیرا به ما مجوز ندادند و همچنین کارخانه گهرزمین به علت نداشتن مواد اولیه تا سه یا چهار سال آینده دچار مشکل خواهد شد.

مس حتی یک کیلو کاتد به شرکت داخلی نفروخت

مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر نیز گفت: اولین شرکتی بودیم که دفتر عمرانی و حساب های خود را به کرمان آوردیم که این کار راهکاری برای تامین مالی شرکت های کوچک است.

مجید ضیایی افزود: ۲۰ درصد صادرات شرکت مس شهید باهنر کاهش یافته و ۲ ماه است که از ۱۳۰ کیلومتری خود (از مجتمع مس سرچشمه) توفیق خرید حتی یک کیلو مس کاتد نداشتیم و این امر بر تولید ما اثر گذاشته است.

وی افزود: علت این مشکل تفاوت نرخ ارز و برخی واسطه گری ها در برخی شرکت ها بوده که باید جلو آن گرفته شود.

ماشاءالله سهراب نژاد مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان نیز در این آیین گفت: کشور با صنایع کوچک رشد می کند لذا به این حوزه ورود کردیم.

در این مراسم همچنین تفاهم‌نامه بین مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان کرمان مجتمع فولاد زرند ایرانیان برای تامین قطعات این مجتمع منعقد شد.

در این مراسم همچنین استاندار کرمان از توسعه نیافتن معادن بزرگ در این استان گلایه و این معادن را به تک درختی تنها در دل کویر تشبیه کرد و در ادامه انتقادهای قبلی گفت که حقوق دولتی که از فعالیت این معادن به استان بر می گردد در مقابل آنچه از استان خارج می شود بسیار ناچیز است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان نیز در این مراسم از دلالی خارج از استان برای تامین نیازمندی های شرکت های بزرگ معادن کرمان و تهیه نشدن این نیازها از داخل استان گلایه کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۰
کد مطلب: 64755
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا