گروه معادن
 
جزییات کشف ذخایر بزرگ لیتیوم در همدان
تحریم‌ها مانع انتقال دانش فرآوری لیتیوم به کشور
گروه معادن - عضو کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: هرچند هم کانسنگ لیتیومی کشف و قابل استخراج شود اما امکان فرآوری آن را نداریم. برای فرآور باید دانش فنی آن را وارد کشور کنیم که آن را کشورهای خاصی دارند. اما در حال حاضر به دلیل شرایط تحریمی ایران متاسفانه رابطه کشورمان با دنیا محدود و قطع بوده و امکان رایزنی‌ها برای انتقال دانش فنی سخت است.
 
به گزارش ماین نیوز، بهرام شکوری درباره ذخایر لیتیومی کشف شده در همدان اظهار داشت: معمولا لیتیوم کشف شده فلز محتوا نیست و معمولا در کشف، وقتی از عبارت میلیون تن استفاده می‌کنند منظور کانسنگ است و نه فلز محتوا. وقتی درباره ذخایر 10 میلیون تنی صحبت می‌کنند در واقع منظور 10 میلیون تن کانسنگ است و در عیار 7 دهم درصد یک تا دو درصد که اگر فلز محتوای آن را به دست بیاوریم عدد آن بسیار کمتر می‌شود.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر اساسا دانش فرآوری لیتیوم در ایران وجود ندارد، به طور قطع ذخایر لیتیومی همدان کانسنگ است چراکه لیتیوم عنصر ارزشمندی و فلز محتوای آن بسیار مهم است.

عضو کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه آینده دنیا لیتیوم است، اظهار داشت: یکی از عناصر مهم تمام فناوری‌های جدید لیتیوم و وانادیوم هستند که از عناصر نادر خاکی محسوب می‌شوند و از اهمیت لیتیوم، اینکه از دلایل عمده جنگ افغانستان و حضور امریکا در این کشور بر سر لیتیوم و استفاده از این ظرفیت بود.

وی با بیان اینکه افغانستان دارای ذخایر بیشتری از لیتیوم است اما در ایران هم لیتیوم وجود دارد، افزود: ایران هم بر روی کمربندهای مختلف قرار گرفته که ممکن است این عناصر نادر خاکی وجود دارد اما نوعا بر روی عناصر نادر خاکی در ایران خیلی کار نشده است.

شکوری ادامه داد: هرچند هم کانسنگ لیتیومی کشف و قابل استخراج شود اما امکان فرآوری آن را نداریم. برای فرآوری آن باید دانش فنی آن را وارد کشور کنیم و دانش فرآوری لیتیوم را کشورهای خاصی دارند اما در حال حاضر به دلیل شرایط تحریمی ایران متاسفانه رابطه کشورمان با دنیا محدود و قطع است امکان رایزنی‌ها برای انتقال دانش فنی سخت است. اگر شرایط تحریمی نبود می‌شد از این فناوری‌های جدید در دنیا استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر روسیه و چین هم به این دانش فنی خاص دسترسی دارند که اخیرا هم رییس جمهوری با هیات همراه به چین در زمینه‌هایی مختلف سند ٢٠گانه همکاری امضا کردند بنابراین امکان مذاکرات در اینباره وجود دارد.

عضو کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: در برخی از موارد این عناصر در ایران در کنار سایر مواد معدنی قرار دارند برای مثال در بسیاری از مناطق وانادیوم هم کشف شده اما این وانادیوم را نمی‌توان استحصال کرد و در برخی از مواقع به دلیل اقتصادی نبودن قابل استهصال نیست. در برخی از موارد کنساتره آهن داریم که حاوی وانادیوم هم است که به عنوان کانساتره وانادیوم گفته می‌شود که ارزش آن بالاتر است.

وی درباره کشف لیتیوم در سایر مناطق ایران اظهار داشت: تا حدی کانسنگ لیتیوم در یزد هم کشف شده اما در کنار سایر مواد معدنی قرار گرفته بود مانند عنصر مولیبدن که در حال حاضر در کشورمان تنها یک معدن مولیبدن وجود دارد که پروفیلی مولیبدن استاما در سایر موارد مولبیدن در کنار محصول مس داریم که محصول جانبی محسوب می‌‌شود. به این معنا که محصول اصلی مس است اما محصول جانبی که از آن تولید می‌شود مولبیدن است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۳
کد مطلب: 64882
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا